Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Tu ciągle pozostawała jej mała ojczyzna

Jarosław Kaczyński uczestniczył w starachowickim kościele pw. Wszystkich Świętych w uroczystości 5. rocznicy śmierci Jadwigi, swojej mamy.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się przed kościołem, gdzie wśród tablic Panteonu Pamięci Narodowej znajduje się ta dedykowana J. Kaczyńskiej, Honorowej Obywatelce Starachowic.

- Jest dla mnie czymś niezmiernie ważnym to, że moja mama jest tutaj pamiętana. Chcę za to serdecznie podziękować - powiedział prezes PiS. W emocjonalnym przemówieniu mówił: - Szanowni państwo, ja przede wszystkim chciałbym serdecznie podziękować za tą piątą już Mszę św., piątą już uroczystość, która jest dla mnie, dla syna Jadwigi Kaczyńskiej i brata Lecha Kaczyńskiego, czymś niezmiernie ważnym, wzruszającym, czymś, co przypomina nie tylko moją mamę, mojego brata, ale przypomina także w szczególności jej, mojej mamy, życie.

J. Kaczyński zaznaczył, że jego mama była emocjonalnie związana ze Starachowicami, miastem, gdzie urodziła się i gdzie spędziła czas okupacji niemieckiej: - To miasto, w którym spędziła kilkanaście bardzo ważnych lat, w tym lata wojny, było dla niej takim nieustającym wspomnieniem, wspomnieniem, do którego ciągle wracała. Od wczesnego dzieciństwa, od czasu, kiedy pamiętam, zawsze była mowa o Starachowicach, o dzieciństwie tutaj, później o wczesnej młodości, o koleżankach i kolegach, o ludziach, o dramatach czasu wojny, a także o zwykłym życiu. Mama zawsze mówiła, że tutaj, w tym mieście, mieszkało się lepiej niż w Warszawie. Trudno mi to powiedzieć, bo jestem warszawiakiem. Mówiła, że tutaj ludzie byli sobie bliżsi, że tutaj te relacje, które tworzą nasze życie, były cieplejsze, łatwiejsze. Tu po prostu, w jakiejś mierze, ciągle pozostawała jej mała ojczyzna.

Jadwiga Kaczyńska z domu Jasiewicz, herbu Rawicz, urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach. Jej ojciec Aleksander był inżynierem budownictwa. W czasie okupacji niemieckiej była sanitariuszką, harcerką Szarych Szeregów w Starachowicach. Miała pseudonim "Bratek". Od 1944 r. pracowała na oddziale chirurgii starachowickiego szpitala. Należała do Sodalicji Mariańskiej. W 1946 r. ukończyła I LO w rodzinnym mieście, a 2 lata później wyszła za mąż za Rajmunda Kaczyńskiego, porucznika AK, powstańca warszawskiego. W 1949 r. urodzili się synowie Lech i Jarosław. Ukończyła studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Warszawskiego i od 1953 r. pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i jako nauczycielka języka polskiego.

J. Kaczyńska zmarła 17 stycznia 2013 r. w Warszawie. Po Mszy św. pogrzebowej, sprawowanej w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, została pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu na Powązkach.

Jeszcze w styczniu 2013 r. Rada Miasta przyznała jej pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Starachowic. W przeddzień pierwszej rocznicy śmierci, 16 stycznia 2014 r., w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego na placu przed starachowickim kościołem pw. Wszystkich Świętych została odsłonięta tablica z inskrypcją: "Jadwidze Kaczyńskiej z wdzięczności za dar życia Prezydenta i Premiera RP - w I rocznicę śmierci - mieszkańcy Starachowic". 28 października 2016 r. jej imię nadano jednej z ulic w rodzinnym mieście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy