Jest dobra koncepcja

Krystyna Piotrowska

publikacja 27.10.2012 11:01

Zagospodarowany teren ma być interesujący. Musi być miejscem edukacji i rekreacji, które przyciągnie całe rodziny.

Na spotkanie do UM zaprosił prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak (z prawej) Na spotkanie do UM zaprosił prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak (z prawej)
Dyrektor Instytutu Archeologii i Etnografii Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Buko (trzeci z prawej)
Krystyna Piotrowska/GN

Do Urzędu Miejskiego w Radomiu na spotkanie dotyczące Parku Kulturowego Stary Radom  prezydent miasta Andrzej Kosztowniak zaprosił: dyrektora Instytutu Archeologii i Etnografii Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzeja Buko, przedstawicieli Urzędu Miejskiego, służb miejskich, archeologów. Chodzi o połączenie projektu Stary Radom, tzw. bulwarów z Piotrówką, gdzie od trzech lat prowadzone są badania archeologiczne. Powstały w ten sposób duży projekt, daje szansę na pozyskanie środków unijnych. Prace archeologiczne na Piotrówce potrwają jeszcze rok, ale już można rozmawiać o wizji mającego powstać parku. Prof. Andrzej Buko powiedział, że park kulturowy przede wszystkim ma być interesujący. Musi być miejscem, które przyciągnie ludzi, rodziny, młodzież. Powinno to być miejsce i edukacji, i rekreacji, i w pewnym stopniu unikatowe. By ludzie chcieli przyjeżdżać akurat do Radomia, a nie do innych miast. – Park Kulturowy Stary Radom wyróżniać będzie sama koncepcja, na którą składa się wielość rozwiązań w obrębie planowanych  50 hektarów powierzchni. Elementem kulminacyjnym jest przede wszystkim gród radomski, co do którego mamy pomysł, jak go pokazać. Trzeba pamiętać o tym, że dookoła grodu była cała sieć osiedli wczesnomiejskich. Każde z nich miało swój charakter, swoją ściśle określoną funkcję. Być może w tych węzłowych miejscach, w których te osiedla się znajdowały, powstaną obiekty nawiązujące do ich funkcji i w jakimś stopniu objaśniały, jaka była podstawa bytu danej części tego najstarszego Radomia – wyjaśniał profesor.

Przy okazji powstawania różnych inwestycji w obrębie parku historycznego będą potrzebne badania towarzyszące, gdyż przy pracach związanych z budową będą odkrywane pewne obiekty i należy je przebadać.

– Żeby ten projekt zrealizować trzeba pozyskać środki z funduszy europejskich. Ich wielkość zależy od tego, jakie mamy ambicje. Realizujemy podobny projekt w innym mieście, które opiera się na funduszach norweskich. Jest to około 30 milionów złotych – zaznacza profesor. Realizacja projektu parku historycznego w Radomiu rozpocznie się po zakończeniu badań archeologicznych. Pierwszą fazę jego realizacji możemy zobaczyć za kilka lat. Zdaniem prezydenta miasta Andrzeja Kosztowniaka Park Kulturowy Stary Radom może dać wszystkim możliwość pochwalenia się Radomiem, jego dorobkiem i historią, i to w atrakcyjny sposób. – To bardzo duży i odważny projekt. Nasze miasto nie jest w stanie udźwignąć go finansowo. Projekt musi być oparty o fundusze europejskie. Jestem przekonany, że jeżeli dobrze przygotujemy się z tak szacownymi partnerami jak PAN czy uniwersytety, będziemy w stanie go zrealizować i znajdzie on uznanie w Ministerstwie Kultury - wyjaśnia prezydent.