Cudowna epidemia wiary

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 25.03.2013 01:31

Ona nie niesie śmierci, ale życie. Roznoszą ją młodzi, zarażeni bakcylem ewangelizacji.

Centralny deptak miasta wypełniła młoda, rozmodlona rzesza wiernych Centralny deptak miasta wypełniła młoda, rozmodlona rzesza wiernych
Ks. Zbigniew Niemirski/GN

W Niedzielę Palmową wieczorem, wieńcząc przeżycia Światowego Dnia Młodzieży, centralnym deptakiem Radomia, z fary do katedry przeszli młodzi, przeżywając nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na czele procesji za krzyżem, który nieśli na przemian przedstawiciele młodych z różnych parafii oraz ruchów i stowarzyszeń, szedł bp Henryk Tomasik.

– Młodzież nie jest taka zła, jak chce się o niej mówić. Jesteśmy w parafiach, angażujemy się w ruchy, stowarzyszenia i duszpasterstwa. Droga Krzyżowa, która tradycyjnie idzie w Radomiu w Niedzielę Palmową z fary do katedry, jest okazją, byśmy się zobaczyli i policzyli oraz by zobaczyli nas inni. Bardzo lubimy to nabożeństwo i to spotkanie młodych, którzy tworzą wielką wspólnotę dającą świadectwo wiary i młodości Kościoła – mówią animatorki Ruchu Światło–Życie, działającego w radomskiej parafii bł. Annuarity Klara Brendel i Kinga Sałek. Obie w czasie Drogi Krzyżowej stanowiły część zespołu, który przygotował oprawę muzyczną nabożeństwa.

Paweł Bisiński jest Skautem Europy. Odpowiadał za pochodnie i sprawy organizacyjne. – Takie zaangażowanie nieco utrudnia skupienie, ale jest konieczną służbą na rzecz wszystkich. Mimo tego zabiegania starałem się o to, by włączyć się w atmosferę skupienia i modlitwy. Zapraszam wszystkich na naszą Drogę Krzyżową w przyszłym roku, a po drodze zachęcam do włączenia się w różne formy duszpasterstwa młodzieży, jakie działają w Kościele – mówi.

Na koniec modlitewnego spotkania bp Henryk Tomasik udzielił wszystkim błogosławieństwa   Na koniec modlitewnego spotkania bp Henryk Tomasik udzielił wszystkim błogosławieństwa
Ks. Zbigniew Niemirski/GN
– Żywa wiara to taka wiara, która nie boi się świadectwa. Ona zaraża swoim żarem i pokazuje, że młodzi ludzie są wezwani do tego, by poprzez mówienie o Chrystusie i pokazywanie Go swoim życiem przyprowadzić do Niego swoich przyjaciół i znajomych – zaznacza ks. Marek Adamczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, jeden z organizatorów Drogi Krzyżowej.

Nabożeństwo zakończyło się Apelem Jasnogórskim w katedrze, a wychodzący – jako pamiątkę spotkania – otrzymali tekst orędzia Benedykta XVI na tegoroczne Światowy Dni Młodzieży oraz homilię, która wygłosił papież Franciszek w czasie Mszy św. rozpoczynającej jego pontyfikat. Droga Krzyżowa w zamyśle organizatorów była też modlitwą za nowo wybranego następcę św. Piotra.