Święto Polskiej Niezapominajki

Krystyna Piotrowska

publikacja 20.05.2013 18:21

Święto zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski.

Święto Polskiej Niezapominajki to dla dzieci ważna lekcja miłości do ojczystej przyrody Święto Polskiej Niezapominajki to dla dzieci ważna lekcja miłości do ojczystej przyrody
Krystyna Piotrowska /GN

Dwunaste Święto Polskiej Niezapominajki już za nami. Jego uczestnicy spotkali się w Leśnym  Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego. Gospodarzami imprezy byli leśnicy. Zapewnili swoim gościom nie tylko moc atrakcji, ale i „załatwili” wspaniałą pogodę.

Po uroczystym otwarciu spotkania przez Tomasza Sota, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, koncert dali Sygnaliści Myśliwscy „Akteon” Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Zaprezentowały się także zespoły dziecięce i młodzieżowe. Były między innymi pokazy tańca i karate. Wiele atrakcji czekało na gości również poza sceną. Były to konkursy z nagrodami dla dorosłych i dla dzieci. Prezentowały się poszczególne nadleśnictwa, a na straganach można było kupić wyroby, do produkcji których wykorzystano dary lasu. Atrakcją była na przykład kawa z żołędzi. Można było też obejrzeć wystawę poświęconą 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Dla osób, które preferują aktywny wypoczynek, przygotowano rajd rowerowy i nordic walking.

Święto Polskiej Niezapominajki to święto przyrody. Jego celem jest promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Pomysłodawcą tego święta był prowadzący „Ekoradio” Andrzej Zalewski, który przez wiele lat był gościem spotkań w Jedlni. Zgodnie z przesłaniem redaktora, "Polska Niezapominajka" jest zachętą, aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku, jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej" i „wielkiej ojczyzny". Niezapominajka ma przypominać o wartości, jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli, jakimi są np. „perełki architektury" zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach. W czasie Święta Polskiej Niezapominajki wspominano niezapomnianego redaktora, a dzieci symbolicznie wysłały mu do nieba kilka balonów. Jednym z gości tego święta lasu i ekologii była żona dziennikarza Bożena Zalewska.