Atakuje z ukrycia

Krystyna Piotrowska

publikacja 24.05.2013 15:58

Ugryzienie przez kleszcza może być często niezauważone, co nie oznacza, że nie było groźne dla zdrowia.

Z ofertą szczepień Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można było między innymi zapoznać się podczas spotkania w Jedlni, w czasie Święta Niezapominajki Z ofertą szczepień Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu można było między innymi zapoznać się podczas spotkania w Jedlni, w czasie Święta Niezapominajki
Krystyna Piotrowska /GN

Można się zaszczepić przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu, bo taka szczepionka jest zarejestrowana w Polsce i Europie. Szczepieniami interesują się głównie leśnicy, pracownicy służb miejskich, osoby pracujące w geodezji oraz rodzice, których dzieci przebywają lub wyjeżdżają na tereny zalesione. – Szczepienia ochronne są zalecane w związku z tym, że Radom i teren dawnego województwa radomskiego został uznany za rejon endemiczny kleszczowego zapalenia mózgu, co było potwierdzone badaniem grantowym Państwowego Zakładu Higieny. Najważniejsze w profilaktyce szczepień jest rozpoczynanie szczepień w okresie zimowym, żeby organizm w okresie letnim był gotowy na ewentualne zagrożenie. Ale oczywiście teraz również można się szczepić – mówi lekarz Dorota Bielaczyc, specjalista chorób zakaźnych z Oddziału Zakaźnego. Okres wylęgania choroby to około trzech tygodni. Charakteryzuje się wstępną infekcją górnych dróg oddechowych, a następnie dochodzi do zakażenia ośrodkowego układu nerwowego w postaci gorączki, bólów głowy, wymiotów, nudności dodatniego zespołu oponowego. Taki pacjent trafia poprzez poradnie medycyny rodzinnej albo do SOR albo do neurologów i do nas, do zakaźników - dodaje.

A w jakim przypadku należy zasięgnąć porady lekarza, gdy zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza? Jak powiedziała pani doktor, zawsze wtedy, kiedy coś nas niepokoi. Lekarze pierwszego kontaktu nie mają zazwyczaj problemu z postawieniem właściwej diagnozy. Można też zgłosić się do poradni chorób zakaźnych.

– Szczepionki są dostępne i chcielibyśmy, żeby rzeczywiście mieszkańcy naszego województwa szczepili się, bo to jest bardzo istotne. Unikniemy wtedy pobytu w szpitalu – mówi Wiesława Chrzanowska pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu. Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu przy ul. Aleksandrowicza 5, od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.30. Punkt szczepień jest czynny od wtorku do czwartku od 15.00 do 16.30. Więcej informacji na: www.psse.waw.pl/radom.