Wielkie dziedzictwo

Krystyna Piotrowska

publikacja 16.06.2013 21:51

Człowieka nie można zrozumieć do końca bez Chrystusa.

Relikwie bł. Jana Pawła II do suchedniowskiej światyni wniósł bp Henryk Tomasik Relikwie bł. Jana Pawła II do suchedniowskiej światyni wniósł bp Henryk Tomasik
Krystyna Piotrowska /GN

Z okazji jubileuszu 150-lecia parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, sprowadzenia relikwii bł. Jana Pawła II i 55. rocznicy kapłaństwa ks. inf. Józefa Wójcika uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. W uroczystej procesji wniósł on relikwie do świątyni. – Te relikwie będą nam przypominały nauczanie ojca świętego, a to nauczanie było przybliżaniem Ewangelii. Ojciec święty chciał nam przybliżyć tajemnicę Chrystusa Odkupiciela człowieka i przypominał, że człowieka nie można zrozumieć do końca bez Chrystusa. Jan Paweł II ukazywał nam naukę o człowieku, o rodzinie, o wielkiej wartości osoby ludzkiej na tle tajemnicy Chrystusa. Jan Paweł II w tych relikwiach będzie nam przypominał wielką prawdę o tajemnicy Wcielenia, o Bogu Miłosiernym, o Duchu Świętym, o Matce Bożej. Te prawdy zawarte są w encyklikach ojca świętego – mówił ordynariusz. – Składamy Panu Bogu dziękczynienie za wszystkich duszpasterzy, którzy pracowali w tej parafii, za wiernych świeckich zatroskanych o tę parafię. Wyrazy uznania dla ks. inf. J. Wójcika za jego wieloletnią pracę w tej parafii i za zaangażowanie w życie Kościoła, szczególnie w trudnych chwilach, gdy trzeba było bronić jedności Kościoła, za świadectwo wiary, troskę o Boży Kościół. Wyrazy szacunku i wdzięczności wszystkim duszpasterzom, którzy w ostatnim czasie pracowali w tej parafii i proboszczom: ks. inf. Józefowi Wójcikowi, ks. kan. Stanisławowi Sikorskiemu i obecnemu proboszczowi ks. Markowi Migockiemu.

Kościół parafialny został wzniesiony w 1758 roku z fundacji Andrzeja Załuskiego, a rozbudowany w 1852 roku. Posiada ołtarz wczesnobarokowy. Tu znajduje się sztandar z okresu powstania styczniowego. Konsekracji świątyni dokonał w 1860 roku bp Michał Józef Juszyński. Wtedy też erygowano parafię. Ponownie konsekrował kościół bp Paweł Kubicki. Kościół jest budowla bazylikową, trójnawową, wzniesiona na planie krzyża łacińskiego. Jest zbudowany z kamienia. Po Mszy św. przy relikwiach modlili się rycerze z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie   Po Mszy św. przy relikwiach modlili się rycerze z Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie
Krystyna Piotrowska /GN

Kapituła Orderu „Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie” postanowiła odznaczyć w 55. roku kapłaństwa ks. inf. Józefa Wójcika złotym orderem „Gloria Polskiego Zwierzchnictwa”.

Odznaczenie jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym członkom Zakonu i innym osobom za ich postawę oraz zasługi na rzecz Polskiego Zwierzchnictwa OESSH.

Odznakę Orderu stanowi krzyż podwójny (złoty, srebrny, brązowy), na którym umieszczony został orzeł biały w koronie. Na piersi orła znajduje się tarcza sercowa z krzyżem jerozolimskim. Na podstawie krzyża podwójnego data 1995, odnosząca się do dekretu kard. Karola Urno, ówczesnego Wielkiego Mistrza Zakonu, który z woli Jana Pawła II powołał nowożytne struktury zakonu w Polsce. Krzyż jerozolimski zwany również krzyżem Gotfryda z Bouillon, na piersi orła białego, jest symbolem zwierzchnictwa polskiego. Krzyż podwójny będący znakiem Miechowitów, podkreśla przywiązanie do wielowiekowej historii zakonu w Polsce oraz głęboką więź członków zakonu z sacrum, jakim jest grób Jezusa Chrystusa w bazylice miechowskiej.