Dwa bochny chleba

kmg

publikacja 26.08.2013 20:24

Mieszkańcy gminy Odrzywół oraz zaproszeni goście zebrali się 25 sierpnia na placu dożynkowym w Cetniu. Podczas Mszy św. polowej dziękowano Bogu za tegoroczne zbiory. Modlono się też za rolników i ich rodziny.

Obrzęd dzielenia się chlebem zakończył oficjalną część uroczystości Obrzęd dzielenia się chlebem zakończył oficjalną część uroczystości
Archiwum parafii

Dożynkowy korowód wyruszył spod Urzędu Gminy w Odrzywole, kierując się na plac w Cetniu. Szli w nim starostowie dożynek, delegacje z wieńcami dożynkowymi, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, kierownicy podległych jednostek, strażacy i delegacje szkół z pocztami sztandarowymi, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz mieszkańcy gminy.

Eucharystii przewodniczył bp Józef Zawitkowski z Łowicza   Eucharystii przewodniczył bp Józef Zawitkowski z Łowicza
Archiwum parafii
Na placu Mszy św. polowej przewodniczył bp Józef Zawitkowski z Łowicza. Podczas Eucharystii zostały poświęcone wieńce dożynkowe oraz złożono dary, wśród których znalazł się bochen chleba. Kolejnym punktem uroczystości dożynkowych było przywitanie przez Wójta Gminy Odrzywół Mariana Kmieciaka przybyłych gości w osobach: Wicemarszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, Posła na Sejm RP Dariusza Bąka, Starosty Powiatu Przysuskiego Mariana Niemirskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu w Przysusze Leopolda Modrzeckiego, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Radomiu Lucyny Wiśniewskiej, wójtów sąsiednich gmin, kierowników i dyrektorów podległych jednostek powiatowych oraz gminnych. Podczas okolicznościowych przemówień głos zabrali: Gospodarz Gminy Marian Kmieciak, Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, Poseł Dariusz Bąk oraz Starosta Przysuski Marian Niemirski. Po wystąpieniach starostowie dożynek Zofia Kwietniewska i Jacek Korycki przekazali na ręce Wójta i Przewodniczącego Rady Gminy poświęcony bochen chleba. Gospodarze gminy otrzymali też drugi, ciemny bochen chleba od zespołu ludowego „Turgielanki” z Wileńszczyzny. Następnie nastąpił obrzęd dzielenia chlebem, który kończył część oficjalną uroczystości.

W drugiej części dożynek dla gości przygotowano wiele atrakcji. Można było obejrzeć występy zespołów ludowych: „Turgielanki”, „Polne Kwiaty”, „Mateuski”, „Znad Drzewiczki” oraz Zespołu Stowarzyszenia Wiejskiego Wysokina i Cetnia. Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia przygotowały potrawy regionalne i zapraszały do ich degustacji. Wszystkich rozbawiła do łez grupa kabaretowa „ Paka”. Na scenie wystąpiły zespoły „Gipsy Band” i „ Jumbo Africa”. Po 22.00 odbył się pokaz sztucznych ogni, a do północy bawił wszystkich zespół „Cover” – wylicza Marta Zbrowska.

W czasie Mszy św. zostały poświęcone dożynkowe wieńce   W czasie Mszy św. zostały poświęcone dożynkowe wieńce
Archiwum parafii