Chleb - symbol urodzaju i dostatku

Krystyna Piotrowska

publikacja 03.09.2013 00:56

Dożynki jednoczą zarówno mieszkańców wsi, jak i miast po to, by wspólnie cieszyć się z otrzymanych plonów oraz aby wyrazić wdzięczność Bogu za każde zebrane ziarno zboża, warzywa i owoce.

Za chleb dziękują gospodarze Dożynek Tadeusz Wojciechowski (z lewej) i Andrzej Kopania Za chleb dziękują gospodarze Dożynek Tadeusz Wojciechowski (z lewej) i Andrzej Kopania
Krystyna Piotrowska /GN

Dożynki Powiatowe od siedmiu lat organizowane są wspólnie z Dożynkami Gminnymi. Uroczystość ta jest formą podziękowania wszystkim rolnikom, a także instytucjom samorządowym, rządowym i społecznym, które przyczyniają się do zapewnienia rolnictwu i mieszkańcom wsi godnych warunków ekonomicznych i socjalnych. Dożynki Gminno-Powiatowe w Sławnie odbywały się na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury. Obok sceny tłumnie zgromadzili się mieszkańcy okolicznych wsi i wielu znamienitych gości. Wśród nich poseł na Sejm RP Robert Telus.

– Jest się czym pochwalić, choć rok się zapowiadał bardzo ciężki – mówi wójt Gminy Sławno, Tadeusz Wojciechowski. – W czasie Mszy św. rozpoczynającej nasze uroczystości ks. kan. Jan Serszyński przypomniał, że była długa zima, potem było bardzo mokro, ale natura wszystko nadrobiła i rzeczywiście te plony są zadowalające dla rolników. Udało się je sprzątnąć we właściwym czasie, przy sprzyjającej aurze. Rozmawiałem z rolnikami, naprawdę są zadowoleni z tegorocznych zbiorów.

Na terenie gminy o W uroczystościach dożynkowych wzięło udział wielu znamienitych gości   W uroczystościach dożynkowych wzięło udział wielu znamienitych gości
Krystyna Piotrowska /GN
d wielu lat bardzo dużo się dzieje, są to nie tylko różne imprezy integracyjne, ale i realizowane inwestycje. – Wybudowaliśmy około 120 km kanalizacji i oczyszczalnię ścieków. Przebudowano wiele dróg, oddano wiele świetlic wiejskich, gdzie mieszkańcy mogą się spotkać. Łącznie realizowaliśmy w różnych programach 54 projekty. Jak na naszą gminę, to bardzo dużo – dodaje wójt.

Honory starostów dożynek w Sławnie pełnili Małgorzata Filipczak i Piotr Biskup. Pani Małgorzata to czterdziestoletnia mieszkanka wsi Sławno, matka pięciorga dzieci. Wraz z mężem Markiem prowadzą ponadszesnastohektarowe gospodarstwo rolne, które przejęli od rodziców męża. Główny kierunek produkcji to trzoda chlewna, bydło mleczne, bydło opasowe. W gospodarstwie uprawiają także zboża, owoce i warzywa. Pan Piotr ma czterdzieści lat, mieszka we wsi Zachorzów, gdzie wraz z żoną Magdaleną prowadzą dwudziestopięciohektarowe gospodarstwo. Dochowali się czwórki dzieci, a ich główny kierunek produkcji to bydło mleczne, opasowe i trzoda chlewna. W gospodarstwie pana Piotra uprawiane są zboża i warzywa – głównie kapusta jadalna.

Jak każe obyczaj, starostowie dożynek przekazali na ręce gospodarzy dożynek – wójta Tadeusza Wojciechowskiego i przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzeja Kopani, który reprezentował starostę powiatu opoczyńskiego – chleb z tegorocznych plonów.

– Dziękuję za ten dorodny bochen chleba jako symbol trudu rolnika – mówił wójt. – Nawiążę również do dzisiejszej homilii – aby tego chleba nie zabrakło nikomu. Dziękuję wszystkim tym, którzy pracują, aby było go pod dostatkiem. W imieniu samorządu i w swoim własnym składam deklarację, że będę go tak dzielił, aby go nikomu na terenie naszej gminy nie zabrakło. Tak mi dopomóż Bóg.

Dożynki zawsze Ks. prał. Adam Myszkowski dziękuje za przygotowany dla kapłanów i "ośpiewany" wieniec dożynkowy   Ks. prał. Adam Myszkowski dziękuje za przygotowany dla kapłanów i "ośpiewany" wieniec dożynkowy
Krystyna Piotrowska /GN
wyprawiano, gdy zżęto już wszystkie zboża. Najważniejszym ich elementem był wieniec uwity w kształcie piramidy lub korony z kłosów zbóż, kwiatów jagód i owoców. Przygotowywały go gospodynie. Ozdabiano go również kolorowymi wstążkami. Takich wieńców nie zabrakło w Sławnie. I tu, jak każe obyczaj, każdy z nich został ośpiewany. Jeden z wieńców przygotowany był dla kapłanów. Wręczył go i ośpiewał zespół folklorystyczny „Słowiki” ze Sławna. W imieniu księży za ten piękny dar dziękował rolnikom ks. prał. Adam Myszkowski: „Rolnik doskonale wie, że na nic wstawać o północy, jeśli Bożej nie będzie pomocy. Z całego serca życzymy wam drodzy rolnicy, aby ta Boża pomoc was nigdy nie ominęła i aby wasz trud owocował wielkimi plonami. A za te plony niech wam dziękują wszyscy, którzy z nich korzystają. I my, jako kapłani, z całego serca wam dziękujemy. Szczęść Boże polskim rolnikom, rolnikom ziemi opoczyńskiej, dziękujemy bardzo”.

Osobom współpracującym z powiatem i gminami z powiatu opoczyńskiego gospodarze dożynek wręczyli bochny chleba. – W ten sposób chcemy podziękować wszystkim tym, którzy wspierają działania samorządów powiatu opoczyńskiego. Wszystkim tym, którzy są z nami na co dzień, w tym również księżom za wsparcie duchowe w różnych sytuacjach – i tych radosnych i tych smutnych – powiedział wójt.

Na zakończenie części oficjalnej ogłoszono wynik plebiscytu na Sołtysa Roku Powiatu Opoczyńskiego. Z wynikiem 831 głosów zwyciężyła sołtys ze wsi Adamów – Iwona Sroka. Pani Iwona jest sołtysem pierwszej kadencji. Jest założycielką i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Adamowie. Współpracuje z wieloma instytucjami. Jej marzeniem jest zbudowanie świetlicy wiejskiej w Adamowie.

Zebrani poznali także nazwiska osób, które otrzymały odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Są to: Ewa Podlewska, Barbara Kurman, Mirosław Bielecki i Zdzisław Kwaśniak.

Na wszystkich dożynkowych gości czekało wiele niespodzianek. Można było między innymi skosztować potraw regionalnych. Na scenie zaprezentowały się zespoły: "Białe Łabędzie" z ŚDS w Olszowcu, „Kuniczanka", „Masters” i „Prokop”. Gwiazdą koncertu była Krystyna Giżowska.

Każdy wieniec dożynkowy został "ośpiewany"   Każdy wieniec dożynkowy został "ośpiewany"
Krystyna Piotrowska /GN