Europejskie Dni Dziedzictwa 2013 w Wąchocku

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 04.09.2013 17:45

W sobotę i w niedzielę warto wybrać się do klasztoru cystersów w Wąchocku. Będą rekonstrukcje, zwiedzanie wystaw, wykłady i koncerty.

Mnisi tu nie tylko się modlili, ale mieli trwały wkład w tworzenie kultury, gospodarki rolnej, a nawet przemysłu Mnisi tu nie tylko się modlili, ale mieli trwały wkład w tworzenie kultury, gospodarki rolnej, a nawet przemysłu
ks. Zbigniew Niemirski /GN

O tym, by tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa zainaugurować w Wąchocku, zadecydowały walory architektoniczne i historyczne obiektu. Klasztor został zbudowany na przełomie XII i XIII w. Jest jednym z najpiękniejszych i najcenniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 r. biskup krakowski Gedeon (Gedko). Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana jest jedynym w Polsce przykładem architektury realizującej surową regułę cysterską. A historia tego miejsca to wielka tradycja patriotyczna i niepodległościowa, związana choćby z okresem powstania styczniowego, którego 150. rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku. I rzecz jeszcze jedna: tradycja hutnicza regionu, która swój początek związała z mnichami-hutnikami.

Dziś z myślą o pielgrzymach i turystach w klasztorze funkcjonuje kawiarnia   Dziś z myślą o pielgrzymach i turystach w klasztorze funkcjonuje kawiarnia
ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Mamy nadzieję, że inauguracja Europejskich Dni dziedzictwa na terenie opactwa oo. cystersów w Wąchocku podkreśli znaczenie klasztoru dla dziejów i kultury polskiej. Jest to także wyróżnienie dla całego regionu staropolskiego Gór Świętokrzyskich i pozwoli zwrócić uwagę opinii publicznej na ogromny trud, jaki cystersi i w ogóle polskie zakony wkładają w utrzymanie zabytkowych zabudowań klasztornych – mówią przedstawiciele władz Wąchocka.

Program tutaj.

Idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Grenadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy. Wtedy to ówczesny francuski minister kultury zaproponował zorganizowanie w całej Europie Dni Otwartych Zabytków, zainicjowanych w 1984 roku we Francji. Wtedy po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Ponieważ inicjatywa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, zainspirowało to w 1991 roku Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku. A miejsce inauguracji wskazuje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Fronton klasztoru cystersów w Wąchocku   Fronton klasztoru cystersów w Wąchocku
ks. Zbigniew Niemirski /GN