Wybitny twórca sztuki sakralnej

Krystyna Piotrowska

publikacja 07.10.2013 22:30

W tym roku obchodzimy 110. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci ks. prof. Władysława Paciaka. Był kapłanem, artystą. Urodził się we wsi Potkanna w parafii Wrzos.

Pamiątkowa tablicę poświęcił ks. Jarosław Wojtkun. Odsłonił ją proboszcz ks. Jan Kieczyński Pamiątkowa tablicę poświęcił ks. Jarosław Wojtkun. Odsłonił ją proboszcz ks. Jan Kieczyński
Krystyna Piotrowska /GN

W kościele pw. św. Wawrzyńca we Wrzosie została odprawiona Msza św. w intencji ks. prof. Władysława Paciaka w 30. rocznicę jego śmierci. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił  rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. Jarosław Wojtkun. – Kto to jest artysta? To jest ktoś, kto umie słuchać, umie patrzeć, kontemplować nie tylko dźwięk słów, ale ten uchwytny tylko dla człowieka alfabet, jakim jest alfabet piękna. Jeśli mówimy, że dzieła sztuki ks. Paciaka są wybitne, piękne, to one mówią też coś o osobowości autora. Bł. Jan Paweł II napisał wiele różnych pism do różnych grup, również do artystów. I w tym liście mamy takie zdanie: „Artysta kiedy tworzy, nie tylko powołuje do życia dzieło, ale poprzez to dzieło jakoś objawia swoją osobowość”. Czyli jeśli artysta tworzy wielkie dzieła, to mówi też coś o swojej osobowości, o jej bogactwie, o swoim pięknie, o swoim dobru. Dobro i piękno są ze sobą bardzo blisko powiązane. Piękno jest poniekąd widzialnością dobra, tak jak dobro jest warunkiem piękna. Ks. Paciak klękał przed Maryją jako kapłan na modlitwie, ale też jako artysta. Zachowało się zdjęcie, na którym widzimy ks. Paciaka malującego jeden z obrazów Maryi, należący do cyklu „Madonny”. Ten obraz maluje na klęcząco.

Inicjatorem wmurowania tablicy pamiątkowej był spokrewniony z księdzem artystą Robert Dmitruk   Inicjatorem wmurowania tablicy pamiątkowej był spokrewniony z księdzem artystą Robert Dmitruk
Krystyna Piotrowska /GN

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zaznaczył ks. Wojtkun, tę Eucharystię miał sprawować również ks. prał. Edward Poniewierski, proboszcz radomskiej katedry. Ks. Poniewierski nie mógł jednak przyjechać i dlatego jego słowa dotyczące wspomnień o ks. Paciaku zostały odczytane z jednej z publikacji. – W mojej pamięci ks. Paciak pozostał jako kapłan o wielkim poczuciu sacrum, z autentyczną pobożnością, nie na pokaz. Zapamiętałem go jako człowieka wrażliwego, który kochał ciszę i ład – czytał ksiądz rektor.

Po homilii ks. Jarosław Wojtkun poświęcił tablicę pamiątkową, dedykowaną artyście. Odsłonił ją proboszcz ks. Jan Kieczyński. Tablica jest umieszczona w kruchcie głównej kościoła. Widnieje na niej napis:

Ksiądz Władysław Paciak (1903–1983).

Artysta malarz, wybitny twórca sztuki sakralnej, dzieł wyjątkowych w sztuce polskiej drugiej połowy XX wieku. Tutejszy parafianin, urodzony w rodzinie chłopskiej we wsi Potkanna, wyświęcony na kapłana 25.05.1920 roku w Sandomierzu, pochowany na cmentarzu we Wrzosie.

Ukończył teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1952 roku aż do śmierci mieszkał i tworzył przy kościele Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Autor kilkunastu tysięcy prac malarskich, którymi przemawiał do ludzi mocniej niż słowem.

Dla pamięci potomnych w 30-tą rocznicę śmierci Kapłana Artysty Rodzina Paczewskich z Warszawy”.

Tablica została umieszczona w kościele z inicjatywy rodziny księdza artysty z poparciem ks. Jana Kieczyńskiego, proboszcza parafii, oraz za zgodą Kurii Diecezji Radomskiej i Delegatury Radomskiej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Warszawie.

- Tu we Wrzosie ks. Paciak malował pierwsze swoje dzieła. Najpierw na drzwiach, deskach, narzędziach rolniczych, pokazując życie swojego środowiska, rodziny rolniczej, chłopskiej. Tablica jest nie tylko wspomnieniem księdza, który tutaj wzrastał. Jest dumą naszej diecezji, jest śladem obecności na tej ziemi, gdzie dojrzewało jego kapłaństwo, gdzie rozpoczynała się droga jego artystycznego rozwoju. Ale niech będzie też może zachętą, żeby czasami sięgnąć do jakiegoś albumu, zwiedzić wystawę ks. Paciaka. Bo jego obrazy są także sposobem ewangelizowania – dodał na zakończenie uroczystości ks. Wojtkun. Po nim kilka słów o życiu księdza artysty powiedział Mieczysław Szewczuk, kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu.

Po zakończonej Mszy św. przedstawiciele rodziny ks. Władysława Paciaka i goście obecni na uroczystości złożyli na grobie księdza artysty kwiaty i zapalono znicze.

Inicjatorem wmurowania tablicy pamiątkowej był spokrewniony z księdzem artystą Robert Dmitruk. Jak powiedział, jego marzeniem jest, aby powstało kiedyś muzeum im. ks. prof. Władysława Paciaka.

O artyście i wystawie pisaliśmy również tutaj.

Na grobie ks. prof. Władysława Paciaka zapłonęły znicze   Na grobie ks. prof. Władysława Paciaka zapłonęły znicze
Krystyna Piotrowska /GN