Tajemnica łuski po naboju

Krystyna Piotrowska

publikacja 05.11.2013 18:41

Jednostka Strzelecka 2036 im. OP AK „Błysk” zorganizowała w Białaczowie II Marsz Niepodległości o Puchar Brygadiera Związku Strzeleckiego „Strzelec” Federacji Jednostek Józefa Wodzińskiego i o Puchar Komendanta Związku Strzeleckiego „Strzelec” Federacji Jednostek Marka Matuły, a także o nagrodę złotego Orła Strzeleckiego.

Krzysztof Pęczkowski i Sebastian Polinceusz zajęli pierwsze miejsce. Ich wynik był bezkonkurencyjny Krzysztof Pęczkowski i Sebastian Polinceusz zajęli pierwsze miejsce. Ich wynik był bezkonkurencyjny
Krystyna Piotrowska /GN

Marsz organizowany był dla uczczenia 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Goście i uczestnicy marszu spotkali się w budynku Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Białaczowie. Stąd poszczególne drużyny posługując się mapą wyruszały na liczącą około trzech kilometrów trasę. Po drodze trzeba było zaliczyć punkty kontrolne i zmierzyć się z przygotowanymi tam zadaniami. Jednym z nich było odgadnięcie hasła, a raczej odszukanie, gdyż organizatorzy marszu ukryli go w łusce po naboju. Taką łuskę drużyna otrzymywała po zaliczeniu serii strzałów.  W zawodach udział wzięło około osiemdziesięciu osób. Marsz miał charakter terenowo-militarno-zadaniowy. – Chcieliśmy w ten sposób uczcić Święto Niepodległości i popularyzować Związek Strzelecki. W tej chwili w powiecie opoczyńskim mamy jedną jednostkę ZS, bo tylko jedna może być na terenie powiatu. Natomiast są cztery plutony w Opocznie, Drzewicy, Białaczowie i w Paradyżu. W sumie mamy około 60 strzelców. Zadaniem ZS jest wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym i przygotowanie do obronności kraju. Każdy strzelec, który będzie aktywnie brał udział w zbiórkach, ćwiczeniach i poligonach jest wyszkolony podobnie jak żołnierz Wojska Polskiego. Potrafi strzelać, walczyć, umie się zachowywać w różnych taktykach – w terenie zabudowanym i czerwona – ratownictwo pola walki – powiedział dowódca JS 2036 chorąży Marek Polinceusz.

Wśród gości którzy przyjechali do Białaczowa był młodszy inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” Marek Matuła. Powiedział, że Marsz Niepodległości to bardzo interesująca inicjatywa, a obecność na nim tylu młodych ludzi świadczy, że bliskie są im ideały naszej organizacji. Gospodarzem gminy Białaczów na terenie której odbywał się II Marsz Niepodległości jest wójt Jan Jóźwik. – Jesteśmy w terenie, gdzie nie ma rodziny, która by nie poniosła ofiar na rzecz niepodległości i na rzecz Polski. Dlatego w sposób ciągły i różny staramy się tradycje polskie, niepodległościowe w młodzież zaszczepiać. Jestem dumny, że tylu młodych ludzi potrafiło przyjść tu i bawić się w ten sposób. Jest to dla nas też i nadzieja, że w tej sztafecie pokoleń tradycje niepodległościowe będą przenoszone dalej – powiedział J. Jóźwik.

Zanim werdykt komisji oceniającej przebieg zawodów odczytał Marek Polinceusz wszyscy mogli wysłuchać koncertu w wykonaniu zespołu „Gwardia”.

Jedno z zadań na trasie marszu. Poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek   Jedno z zadań na trasie marszu. Poszukiwanie ukrytych w ziemi łusek
Krystyna Piotrowska /GN
To polski zespół rockowy założony w 2007 roku w Opocznie przez braci: Witka i Adama Nowaków. W składzie zespołu znajduje się również basista Grzegorz Ptak i perkusista Adam Szczepański. „Gwardia” gra utwory oscylujące w klimatach rocka i hard-rocka ze sporą dozą melodyki. W Białaczowie w wykonaniu zespołu zabrzmiały pieśni patriotyczne w troszkę zaskakującej, choć ciekawej aranżacji. Występowi młodych muzyków przysłuchiwali się panowie Mirosław i Waldemar Nowak, prywatnie dziadek i ojciec młodych muzyków. Jak powiedział pan Waldemar Nowak, na repertuar zespołu z pewnością ma wpływ patriotyczne wychowanie, jakie Witold i Adam wynieśli z domu. Należą oni też do różnych grup rekonstrukcyjnych.

Wracając do wyników tej sportowo-patriotycznej imprezy, to najwięcej punków zdobyła drużyna w której wystartowali: Sebastian Polinceusz i Krzysztof Pęczkowski. Najlepsi uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe za I, II, III miejsce. Nagrody ufundowali sponsorzy oraz Brygadier Federacji Związków Strzeleckich "Strzelec", JS 2036 w Paradyżu, JS 1001 w Bełchatowie, Komendant Federacji Związków Strzeleckich "Strzelec", Urząd Gminy Białaczów.

Grochówka strzelecka na którą zaprosili organizatorzy tego wydarzenia była ostatnim punktem II Marszu Niepodległości.