Co przekażemy następnym pokoleniom

Krystyna Piotrowska

publikacja 14.11.2013 17:16

Za edukację dzieci i młodzieży w znacznej mierze odpowiadają samorządy. Potrzebna jest współpraca ze stowarzyszeniami i fundacjami, ale najważniejszą rolę w procesie wychowania powinna spełniać rodzina.

Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem
Krystyna Piotrowska /GN

Urząd Miejski we współpracy z Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli oraz Fundacją "Rodzice Szkole” to organizatorzy konferencji "Samorząd a wychowanie”. Miała ona miejsce w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.  W konferencji udział wzięli władze miasta, przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, pedagodzy, nauczyciele. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją organizacji młodzieżowych, które mają wpływ na wychowanie młodzieży: KSM, ZHP, ZHR, Federacja Skautingu Europejskiego "Zawisza", Stowarzyszenie Centrum Młodzieży "Arka”, Ruch Światło–Życie.

– Jestem pod wielkim wrażeniem tak pozytywnych prezentacji środowisk młodzieżowych. Wydaje mi się nawet, że przyjechałam po to, by zaczerpnąć sił, energii i wiary w to, że rzeczywiście zmiana trendu polskiej rzeczywistości jest możliwa. Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę – powiedziała dr hab. Maria Ryś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wojciech Starzyński, prezes Fundacji "Rodzice Szkole”, mówił o roli rodziców w kształtowaniu systemu oświaty. Nie da się budować nowoczesnej oświaty bez aktywnego grona pedagogicznego, rodziców, uczniów i samorządów. Rola rodziców w tym procesie jest też wyznaczona zapisami Ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela. – Takie zapisy wyposażają rodziców w możliwość wpływania na system wartości, jaki będzie w procesie wychowania wprowadzany do szkoły ich dzieci. Uczestnictwo rodziców w życiu szkoły jest ich obowiązkiem – mówił W. Starzyński.

Wykład na temat „Przyszłość ludzkości, przyszłość człowieka idzie przez rodzinę” wygłosiła dr hab. Maria Ryś. Konferencję prowadził wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek   Wykład na temat „Przyszłość ludzkości, przyszłość człowieka idzie przez rodzinę” wygłosiła dr hab. Maria Ryś. Konferencję prowadził wiceprezydent Radomia Ryszard Fałek
Krystyna Piotrowska /GN

Dr Szymon Grzelak z Fundacji "Homo Homini" zaznaczał, że wychowania na zasadzie technokracji, gdzie władze centralne wiedzą lepiej, co jest dobre dla uczniów w danym miejscu, nie jest dobre. Dziś trzeba nie tylko diagnozować problemy, ale dostrzegać ogromny potencjał młodzieży. Tymczasem w mediach dominuje negatywny obraz młodego człowieka.

– W procesie wychowawczym Kościół jest ogromną siłą. Po pierwsze – promuje rodzinę, po drugie – promuje małżeństwo, miłość, czystość. To dlatego tak bardzo silne uderzenie idzie w Kościół i rodzinę. Uważam, że te dwa środowiska – Kościół i rodzina – choć, sadząc po dzisiejszej konferencji, także i samorząd, a biorąc pod uwagę obecnych tu młodych ludzi, także młodzież, świadczą o tym, że jest wiele środowisk, które działają na rzecz cywilizacji miłości. Bo przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę. To było jedno z najważniejszych wezwań Jana Pawła II – budowanie cywilizacji miłości – mówił.

– Wydaje mi się, że największym "zwycięstwem” ruchu gender jest pokazywanie nam nieuchronności ich działań. Absolutnie nie! Tak naprawdę to są działania, którym powinniśmy się przeciwstawić, a nawet mamy takie prawo i obowiązek. Mamy powiedzieć całemu światu, że te działania niczemu dobremu nie służą. Tak naprawdę młodzi ludzie tutaj pokażą nam, że mają odwagę zmieniać ten świat. I to jest piękne – mówiła prof. M. Ryś.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem m.in. dr. Szymona Grzelaka, psychologa, wiceprezesa Fundacji "Homo Homini", i Małgorzaty Górki, diecezjalnego doradcy życia rodzinnego.

Podsumowując konferencję, trzeba podkreślić, że rodzice mają pełne prawo, a nawet obowiązek decydować o programie szkolnym i wychowawczym, choć o tym nie bardzo wiedzą. Mamy obowiązek włączyć się w proces wychowawczy, ale żeby to zrobić, trzeba mieć – po pierwsze – czas, po drugie – chcieć, po trzecie – być świadomym swoich praw i obowiązków, a po czwarte – trzeba być człowiekiem odpowiedzialnym za dziecko, szkołę, przyszłość Polski i za to, co przekażemy następnym pokoleniom.

W przerwie konferencji (od lewej): Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji UM w Radomiu, Małgorzata Górka, diecezjalny doradca życia rodzinnego, i ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin   W przerwie konferencji (od lewej): Leszek Pożyczka, dyrektor Wydziału Edukacji UM w Radomiu, Małgorzata Górka, diecezjalny doradca życia rodzinnego, i ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin
Krystyna Piotrowska /GN