Aktywni, kreatywni i o wielkim sercu

Krystyna Piotrowska

publikacja 05.12.2013 20:32

Organizują i wspierają różne akcje charytatywne. Zawsze można na nich liczyć. To wolontariusze. W dniu ich święta kolejne osoby otrzymały legitymacje członkowskie włączające je do tego grona. Ta z numerem 1000 przypadła gimnazjalistce z Zakrzewa.

Wiktoria Markiewicz otrzymała legitymację z numerem 1000. Obok ks. Robert Kowalski i Beata Piasek Wiktoria Markiewicz otrzymała legitymację z numerem 1000. Obok ks. Robert Kowalski i Beata Piasek
Krystyna Piotrowska /GN

Wolontariusz chętnie i bez wynagrodzenia angażuje się w pracę na rzecz innych i swojego lokalnego środowiska. Ludzi, którzy chcą pomagać potrzebującym, jest coraz więcej. Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest okazją do pokazania tych, którzy bezinteresownie dla innych poświęcają swój czas, wspierają ich i im pomagają.

"Szkolny Wolontariat działa Przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie już 10 lat. Opiekunami są panie Donata Olędzka, Justyna Janus, Magdalena Sobień, Małgorzata Małysa, Karolina Banasik oraz Maria Archabuz. Celem tej organizacji jest zaszczepienie w młodzieży potrzeby niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują.
Udział w akcjach wolontariatu uświadamia młodym ludziom konieczność czynienia dobra bez konieczności oczekiwana czegoś w zamian, wyzwala w nich ogromne pokłady wrażliwości. Co roku wraz z grupą aktywnych i kreatywnych gimnazjalistów o wielkim sercu staramy się pomóc społeczności szkolnej, rodzinom uczniów, a także przyłączamy się do ogólnopolskich akcji charytatywnych”. To fragment informacji, jaką można znaleźć na stronie internetowej zakrzewskiego gimnazjum. Od listopada ubiegłego roku obok Szkolnego Wolontariatu działa Szkolne Koło Caritas również skupiające wolontariuszy. Obydwie organizacje wspierają się, współpracują, a ich członkowie razem świętowali z okazji Dnia Wolontariusza. Razem też przygotowali okolicznościową akademię.

Nowi członkowie Szkolnego Koła Caritas z nauczycielami i opiekunami. Trzecia z prawej dyrektorka szkoły Krystyna Smolińska   Nowi członkowie Szkolnego Koła Caritas z nauczycielami i opiekunami. Trzecia z prawej dyrektorka szkoły Krystyna Smolińska
Krystyna Piotrowska /GN

Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli: wicedyrektor Caritas ks. Robert Kowalski i Anna Lis, która z ramienia Caritas koordynuje prace Szkolnych Kół Caritas.

Ks. Robert przypomniał, że wolontariusz to ten, który ma łączyć i budować przyjaźnie. Wolontariusze potrafią nawiązać relacje w swojej grupie, a jednoczy ich dobro. Wolontariusz nie patrzy na przeszkody. Najważniejszy jest cel – osoba, która potrzebuje pomocy.

Powiedział też krótki wierszyk, który ułożył specjalnie na to spotkanie: „Wolontariusz jest to stworzenie Boże, które w nocy spać nie może, jak komuś nie pomoże”.

Ksiądz wręczył też nowym członkom Szkolnego Koła Caritas legitymacje członkowskie. Wśród nich znalazła się legitymacja z numerem 1000. Otrzymała ją Wiktoria Markiewicz uczennica kl. I. Jak powiedziała, została wolontariuszem, bo chce pomagać innym, tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ostatnio uczestniczyła w zbiórce żywności.

Przewodniczącą Szkolnego Koła Caritas jest Oliwia Pluta z kl. III. – Po każdej naszej akcji przybywa nam wolontariuszy. Jesteśmy już znani w gminie. Włączamy się w różne akcje, między innymi, co roku uczniowie naszej szkoły rezygnują w czasie Adwentu z jedzenia słodyczy i przekazują je nam podczas specjalnej zbiórki. Te słodycze trafiają do dzieci z ubogich rodzin. Jeśli się widzi uśmiechnięte buzie dzieci, którym się pomaga i radosnych ludzi, to daje nam to siłę do działania. Łatwiej wtedy znaleźć czas nie tylko na naukę – mówiła Oliwia

Ze swoich wolontariuszy dumna jest dyrektorka Gimnazjum Krystyna Smolińska. – Czuję ogromną radość z tego, że na terenie naszej szkoły są wolontariusze i wciąż ich przybywa. Radość jest tym większa, że sama też czuję potrzebę pomagania innym. Nasza młodzież współpracuje między innymi z grupą teatralną dzieci i młodzieży z zespołem Downa "Opatrzność", Specjalnym Ośrodkiem dla Dzieci Niewidomych i Słabo Widzących w Radomiu, odwiedzają też mieszkańców w Domu Seniora.

Monika Wierzba, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Zakrzewie z satysfakcją podkreśla, że jej podopieczni są wspaniali, radośni, uśmiechnięci, gotowi do pomocy o każdej porze dnia i nocy. – To największa radość być opiekunem takiej wspaniałej młodzieży.

Wiele słów uznania powiedziała też o swoich podopiecznych wolontariuszach katechetka Beata Piasek. – Dzięki nim możemy pomagać nie tylko naszym uczniom, ale i absolwentom, którzy akurat znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Wolontariusze przynoszą nam informację o tych, którzy potrzebują wsparcia, czy że gdzie mieszka ktoś starszy, samotny i należy mu pomóc – opowiada.

W strukturach Caritas działają 102 Parafialne Zespoły Caritas i 47 Szkolnych Kół Caritas.