Po prostu wolontariusze

Krystyna Piotrowska

publikacja 08.04.2014 22:34

Angażują się w szereg akcji na terenie szkoły i miasta. Pomagają w lekcjach młodszym kolegom. Wspierają osoby starsze i chore. Są wrażliwi, koleżeńscy, odpowiedzialni, lubią wyzwania.

Laureaci "Ósemki Wspaniałych" Laureaci "Ósemki Wspaniałych"
Krystyna Piotrowska /GN

Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka od 15 lat organizuje lokalną edycję konkursu. Jego współorganizatorami są Wydział Edukacji Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu i Kuratorium Oświaty Delegatura w Radomiu. Patronat nad konkursem objęli bp Henryk Tomasik i prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. Celem jest promowanie pozytywnych prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz środowiska lokalnego. Tytuł konkursu nawiązuje do znanego westernu „Siedmiu wspaniałych”, w którym siedmiu zwyczajnych mężczyzn wypowiada walkę dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku. Konkursu ośmiu wspaniałych nie byłoby w Radomiu, gdyby nie wspaniali ludzie. Zapaleńcy, którzy zapoczątkowali w Radomiu wolontariat.

– Mam zaszczyt zasiadać w kapitule konkursu od 15 lat. Przez ten czas mianem wspaniałego uhonorowaliśmy 240 młodych ludzi. To raduje serce, że jest tak wielu wartościowych młodych ludzi robiących fantastyczne i dobre rzeczy. To konkurs, który promuje dobro. Ci młodzi ludzie łamią stereotypy i pokazują, że młodzież jest dobra, wspaniała, wrażliwa, uczynna – powiedziała wiceprezes CSM „Arka” Ewa Kamińska. Z kolei ks. Andrzej Tuszyński, prezes SCM „Arka”, przyznał, że ten konkurs to coś, co najpiękniejszego przytrafiło mu się przez ostatnie 15 lat życia. Podziękował także młodzieży za to, że jest wierna swoim wartościom.

W Teatrze Powszechnym w Radomiu jubileuszową XV Galę Samorządowego Konkursu dla Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” prowadzili wolontariusze Adrianna Łozińska i Paweł Figarski. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych na poziomie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Kasia Wolska, uczennica II kl. Zespołu Szkół Elektronicznych   Kasia Wolska, uczennica II kl. Zespołu Szkół Elektronicznych
Krystyna Piotrowska /GN
Wśród uczniów szkół podstawowych w „Ósemeczce Wspaniałych” znaleźli się: Rozalia Tomczyk, Maria Marek, Julia Kuś, Izabela Orzechowska, Karolina Głowacka, Izabela Fal, Julia Ziółek, Kaja Rogala. W tej kategorii nominowanych było 20 osób. W kategorii młodzieżowej w grupie „Ośmiu Wspaniałych” znaleźli się: Katarzyna Wolska z Zespołu Szkół Elektronicznych, Maciej Bujanowicz, uczeń II klasy PG nr 3 w Radomiu, Łukasz Jeżak, wolontariusz z SCM „Arka”, Monika Jakubowska, wolontariuszka SCM "Arka”, Kamila Kraszewska, uczennica III klasy PG w Wierzchowinach, Ewelina Jach, uczennica klasy I w II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, Klaudia Twardowska, uczennica II klasy w VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu i Adrian Skoneczny, uczeń III klasy w Zespole Szkół Elektronicznych. Nominowanych do tej kategorii było dziewiętnaście osób.

Laureaci "Ósemeczki Wspaniałych"   Laureaci "Ósemeczki Wspaniałych"
Krystyna Piotrowska /GN

Decyzją kapituły konkursu radomskim kandydatem do Ogólnopolskich Eliminacji Samorządowego Konkursu Nastolatków Ośmiu Wspaniałych, który będzie reprezentował nasze miasto podczas przesłuchań kapituły ogólnopolskiej w Warszawie, została Kasia Wolska, uczennica II kl. Zespołu Szkół Elektronicznych. Kasia jest liderem w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Angażuje się w wiele akcji społecznych i charytatywnych. Pomaga dzieciom skupionym w świetlicy przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Świata. Jest stypendystką Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak powiedziała, ta nagroda jest dla niej zaskoczeniem. – Cieszę się, że ktoś docenił moje starania i działania, które już wykonuję od kilku lat. Wolontariuszem jestem od trzech lat, ale już wcześniej pomagałam w nauce tym, którzy mieli z nią problemy. Chodzę też do ośrodka dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Z wolontariuszami organizujemy tam różne zabawy. Motywacją do pracy w wolontariacie była dla mnie potrzeba odwdzięczenia się ludziom, którzy są dla mnie dobrzy. Życie mi dało bardzo dużo, mam wspaniałą rodzinę i przyjaciół. Cieszę się z każdego gestu i uśmiechu, który otrzymuję, to trochę pomogło mi przezwyciężyć nieśmiałość – śmieje się Kasia.

Laureaci „Ósemeczki Wspaniałych” i „Ósemki Wspaniałych” w nagrodę wyjadą na wakacyjny obóz.

Ewa Kamińska i ks. Andrzej Tuszyński   Ewa Kamińska i ks. Andrzej Tuszyński
Krystyna Piotrowska /GN
– Dawniej w tradycji harcerskiej była akcja „Niewidzialnej ręki”. Była to piękna forma kształtowania bezinteresownego dobra. Wykonać dobro tak, aby nikt tego nie zauważył. To był wielki heroizm młodych ludzi. Bogu dzięki, że są w dalszym ciągu młodzi ludzie, którzy chcą ratować świat przez dobro – świat i siebie. Gratulujemy wszystkim laureatom, ale także tym, których nie ma tu na scenie, a wykonują dużo dobra. Pragnę złożyć wyrazy wielkiego uznania „Arce”, wszystkim opiekunom, wychowawcom, rodzicom, wszystkim, którzy troszczą się o to, aby dobro promieniowało z ich dzieci, z wychowanków, aby było piękną wizytówką wychowania. Gratuluję wszystkim, a naszym laureatom życzę, by mogli tym dobrem kształtować także innych, by świat był lepszy – mówił bp Henryk Tomasik.

Organizatorem radomskiej edycji konkursu zainicjowanego przez Fundację „Świat na Tak” jest Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu we współpracy z Gminą Miasta Radomia oraz Kuratorium Oświaty Delegatura w Radomiu.