Ziarna na nowe milenium

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 14.05.2014 23:51

Na festiwal piosenki religijnej przyjechali młodzi wykonawcy z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Festiwal był prawdziwym świętem radości Festiwal był prawdziwym świętem radości
Wystąpili wykonawcy z Polski, Ukrainy, Litwy i Białorusi
Ks. Zbigniew Niemirski /GN

Grand prix imprezy, XIV Festiwalu Piosenki Religijnej ”Nowa piosenka na nowe milenium” zdobyła Dasza Ostrowska z Białorusi, która wykonała piosenkę ”Krzyż Eustrafeni”. Ale wyróżnieni byli wszyscy mali uczestnicy festiwalu, który czternasty raz odbył się w kościele parafialnym w Skaryszewie dzięki niestrudzonemu zapałowi jego dyrektora Artura Janiaka i szeregu wspomagających go osób. - U nas wiosna rozkwita całą pełnią wraz z festiwalem, a słoneczne dni trwają aż do zimy - mówił Ireneusz Kumięga, burmistrz miasta i gminy.

- Podczas konkursu zaśpiewam piosenkę o św. Jakubie Apostole. Nie kryję, że mam tremę, ale bardzo lubię śpiewać. Uczestniczyłam już w konkursach - mówi Aleksandra Pacek, uczennica V klasy ze szkoły podstawowej w Modrzejowicach. Koleżanką Oli jest Patrycja Zawisza z Odechowa. Na konkurs przygotowała piosenkę o apostołach. Obie poznały się podczas nagrania festiwalowej płyty w Kielcach. Na festiwalu są konkurentkami, ale poza tym obie są dobrymi koleżankami.

Tradycją ostatnich lat jest obecność podczas festiwalu ekipy telewizyjnego programu Ziarno na czele z jego producentką Lidią Lasotą. Razem z nimi w Skaryszewie gościł bp Antoni Długosz, który razem z dziećmi i całym kościołem wypełnionym widzami śpiewał i tańczył niczym biblijny król Dawid.

Tegoroczne festiwalowe piosenki w większości swymi tekstami nawiązywały do św. Jakuba, patrona skaryszewskiej parafii. - Śpiewaliśmy o tym, że św. Jakub oddał życie za Pana i za świat, by był lepszy. On jest dla nas wzorem, by nieść słowo Pana na krańce świata. W tej chwili krańce świata mogą być w naszych sercach, w naszych rodzinach. Jest to zaproszenie, by nieść Ewangelię wszędzie, na wszystkie krańce. Dziękuję opiekunom wykonawców za pracę z małymi artystami, a dzieciom za to, że wyśpiewują Ewangelię. Trwamy w dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i pamiętamy o innych świętych. Oni wszyscy są dla nas wzorem, by zmieniać świat, zaczynając od siebie - mówił bp Henryk Tomasik.

Festiwalowe zmagania oceniało jury w składzie: Ewa Bocheńska, Paweł Dycht i ks. Dariusz Sałek. Wystąpili: Franciszek Kudasik - ”Muszla św. Jakuba”, Diana Pańczuk - ”Życzenia”, Oliwier i dzieci z programu Ziarno -  ”Gdy uczniów swych posyłał Pan”, Aleksandra Sołtys - ”Modlitwa do św. Jakuba”, Gabriela Papaj i Oliwia Bródka - ”Wspomnienie o Jakubie Starszym”, Patrycja Zawisza - ”Dwunastu Apostołów”, Gabriela Nosowska - ”Prośba do św. Jakuba”, Emilia Szumska - ”Gdy uczniów swych posyłał Pan”, Aleksandra Pacek - ”O Jakubie Apostole”, Gabriela Hockute - ”Łódź Piotra”, Wiktoria Grabliewska - ”Bóg jest skałą Piotra”, Wiktoria Madejska i Milena Gajos - ”Święty Jakub Apostoł” i Dasza Ostrowska - ”Krzyż Eustrafeni”.