Orlętom Lwowskim - bohaterskim uczniom

Krystyna Piotrowska /GN

publikacja 29.05.2014 22:16

Są symbolem odwagi, patriotyzmu, miłości ku ojczyźnie aż do końca, do bezinteresownej śmierci.

Mozaikę poświęcił ks. prał. Edward Poniewierski Mozaikę poświęcił ks. prał. Edward Poniewierski
Krystyna Piotrowska /GN

Orlętom lwowskim Parafianie 1918-2014 – tak głosi napis umieszczony na mozaice, w której górna część to obraz  Matki Boskiej Łaskawej z lwowskiej katedry. Autorką mozaiki jest Beata Kępa. Mozaika znajduje się w radomskim kościele pw. Chrystusa Króla na Gołębiowie przy ul. Orląt Lwowskich. Jej poświęcenie miało miejsce podczas Mszy św. której przewodniczył ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz Radomskiej Kurii. Gościem specjalnym i współkoncelebransem był ks. Józef Legowicz, proboszcz kościoła pw. św. Mikołaja w Kulikowie koło Lwowa. Świątynią tą opiekuje się Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Radomiu.

W 1656 roku przed obrazem Matki Bożej we Lwowie, w czasie potopu szwedzkiego, złożył śluby król Jan II Kazimierz. W uroczystości na Gołębiowie udział wzięli przedstawiciele władz miasta, organizacji społecznych, szkół, harcerzy, poczty sztandarowe – w tym poczet Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Radomiu (jego członkowie towarzyszyli w przy przygotowaniu mozaiki i uroczystości jej poświęcenia).

– Poświęcenie tej mozaiki będzie wyrazem naszej miłości do ojczyzny. Jako parafianie traktujemy to, jako hołd złożony Orlętom Lwowskim, bohaterskim uczniom, którzy walczyli o swój dom, Lwów, o Polskę – powiedział administrator parafii ks. kan. Marcin Andrzejewski. I dodał: – Troszczymy się o dzieci i młodzież, aby ograniczone lekcje historii w szkołach nie wpłynęły negatywnie na wiedzę o naszej przeszłości. Orlęta Lwowskie to symbol odwagi, patriotyzmu, miłości ku ojczyźnie aż do końca, do bezinteresownej śmierci. Trzeba rozpalać na nowo i ciągle miłość do domu, któremu na imię Polska.

Eucharystii przewodniczył ks. Edward Poniewierski. Z lewej ks. Marcin Andrzejewski, z prawej ks. Józef Legowicz   Eucharystii przewodniczył ks. Edward Poniewierski. Z lewej ks. Marcin Andrzejewski, z prawej ks. Józef Legowicz
Krystyna Piotrowska /GN