Tytuł królewski obroniony

Krystyna Piotrowska

publikacja 28.06.2014 22:14

Spotkali się na strzelnicy PZŁ w Piastowie. Ubrani w różnobarwne stroje kontuszowe, zgodnie ze średniowieczną tradycją zmierzyli się w celności strzelania.

Od lewej Kazimierz Ciszek, Król Kurkowy A.D. 2014, Sławomir Adamiec, Wicekról Kurkowy A.D. 2014 i  Jan Klauza, prezes Centralnego Okręgu Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP Od lewej Kazimierz Ciszek, Król Kurkowy A.D. 2014, Sławomir Adamiec, Wicekról Kurkowy A.D. 2014 i Jan Klauza, prezes Centralnego Okręgu Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP
Krystyna Piotrowska /GN

Było to doroczne, już trzecie Strzelanie Królewskie, którego celem było wyłonienie króla kurkowego spośród braci Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu. O królewski tytuł, zgodnie ze średniowieczną tradycją, walczyli wyłącznie bracia z miejscowej konfraterni kurkowej. Przypada on temu, kto swoim strzałem złamie żerdź, na której osadzony jest drewniany kur, i ten spadnie na ziemię.

Radomskim królem kurkowym A.D. 2014 został Kazimierz Ciszek, który tytuł ten wywalczył po raz drugi. Radomskim wicekrólem kurkowym został hetman Bractwa Sławomir Adamiec.

– Sam jestem zdziwiony, jak to się stało, że na tyle strzałów oddawanych przez braci akurat mój był tym ostatecznym. Lubię strzelać, a zaczęło się to od służby w wojsku, ale teraz strzelania nie ćwiczę. Król kurkowy ma przed sobą wiele zadań. Jest jedną z osób reprezentujących Bractwo na zewnątrz. Łączy się to z wieloma wyjazdami oraz obecnością podczas licznych uroczystości – powiedział Kazimierz Ciszek.

Chwila oczekiwania na wyniki   Chwila oczekiwania na wyniki
Krystyna Piotrowska /GN

Prywatnie pan Ciszek od niemal dwudziestu lat pracuje jako doradca do spraw ubezpieczeń i finansów.

Gośćmi radomskich zawodów byli między innymi: Robert Karpiński (aktualny Król Kurkowy Polski), Jan Klauza (prezes Centralnego Okręgu Zjednoczenia Strzeleckich Bractw Kurkowych RP) oraz bracia kurkowi z Łodzi, Drohiczyna, Otwocka, Warszawy, Sieradza i Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego.

Obok Strzelania Królewskiego odbyło się także Strzelanie o „Tarczę św. Sebastiana” (KBKS) i Strzelanie o „Tarczę Rady Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu” (KBKS).

Bracia kurkowi chetnie noszą kontuszowe stroje   Bracia kurkowi chetnie noszą kontuszowe stroje
Krystyna Piotrowska /GN

– Intronizacja królów kurkowych w bractwach w Polsce odbywa się zwyczajowo w okolicach Bożego Ciała. Tradycja ta sięga średniowieczna. To wtedy prawo magdeburskie zaczęło nakładać na mieszkańców miast obowiązek ich obrony podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone miejsce, którego miał bronić. Mogła to być ulica, odcinek murów miejskich, baszta czy miejska brama. Dlatego też członkowie cechów przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu. Urządzali także doroczne zawody, sprawdzające ich kunszt strzelecki.

Bractwa kurkowe istniały w Warszawie, Toruniu, Krakowie, Poznaniu, Kaliszu, Lwowie i wielu innych polskich grodach. Kazimierz Wielki w 1364 roku zmienił w Radomiu przestarzałe wówczas prawo średzkie na korzystniejsze magdeburskie i nadał mieszkańcom miasta wiele przywilejów. Mieli oni też obowiązek obrony swego grodu. Za jego bezpieczeństwo odpowiedzialni byli przedstawiciele cechów, być może skupionych w konfraternię bracką. Aż do końca XIX wieku bractwa kurkowe miały charakter formacji obronnej i szkoły strzeleckiej. Rozwiązane przez zaborców, zostały odnowione w czasach II Rzeczypospolitej w Krakowie, ale już jako stowarzyszenia honorowe, patriotyczne, podtrzymujące najpiękniejsze, polskie tradycje – przypomniał Sławomir Adamiec, hetman Bractwa Kurkowego św. Sebastiana w Radomiu.

Panu Kazimierzowi Ciszkowi w podczas zawodów towarzyszyli najbliżsi   Panu Kazimierzowi Ciszkowi w podczas zawodów towarzyszyli najbliżsi
Krystyna Piotrowska /GN

Bractwo Kurkowe św. Sebastiana w Radomiu powstało w 2012 roku. Należą do niego między innymi Sławomir Adamiec (hetman), Mariusz Figiel (kanclerz), Marek Niedźwiecki (podkanclerzy), Konrad Gałka (podskarbi) oraz Waldemar Kordziński, Wojciech Skurkiewicz, Marek Szary, Henryk Dunin-Skrzyński, Marek Kowalik, Mirosław Piotrkowski, Krzysztof Styczeń, Stanisław Gałęzia, Paweł Łuk-Murawski, Kazimierz Ciszek, Paweł Pastuszka, Stanisław Zubek, ks. Piotr Zamaria, o. Józef Wręczycki, Adam Zieleziński, Tomasz Gogacz, Wojciech Skuza, Piotr Rogólski, Bogdan Łęcki, Mariusz Król.

Zgodnie z tradycjami brackimi, wyłoniony podczas strzelania król kurkowy pełni funkcje reprezentacyjne i podczas oficjalnych uroczystościach tylko on ma prawo nosić srebrnego kura.

Na radomskie zawody do Piastowa przyjechali przedstawiciel bractw kurkowych niemal z całej Polski   Na radomskie zawody do Piastowa przyjechali przedstawiciel bractw kurkowych niemal z całej Polski
Krystyna Piotrowska /GN