Walczę o wolność swoją i innych

Krystyna Piotrowska

publikacja 31.07.2014 19:58

13. dzień oazy jest szczególny dla wszystkich, którzy przeżywają swoje rekolekcje. To ten, w którym przeżywa się tajemnicę zesłania Ducha Świętego - Dzień Wspólnoty.

Młodzież spotkała się na Dniu Wspólnoty w skarżyskim sanktuarium Młodzież spotkała się na Dniu Wspólnoty w skarżyskim sanktuarium
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

- Zjeżdżamy się z całej diecezji, żeby tworzyć wspólnotę ludzi, którzy doświadczyli żywego Pana Boga. Taką wizję miał założyciel oazy ks. Franciszek Blachnicki - mówi ks. Krzysztof Dukielski, moderator oazy III stopnia w Skarżysku, wicemoderator diecezjalny.

Punktem centralnym Dnia Wspólnoty jest Eucharystia i młody Kościół zebrany przy swoim pasterzu bp. Henryku Tomasiku. - W naszej diecezji mamy to szczęście, że na każdym Dniu Wspólnoty jest biskup. Warto wspomnieć, że dwa lata temu na ten dzień wybierał się bp Stefan Siczek. Młodzież dowiedziała się, że niestety ich biskup odszedł do Pana - przypomina ks. Krzysztof.

Eucharystii w skarżyskim sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej przewodniczył bp Tomasik. On tez wygłosił homilię.

Po Mszy św. i agapie rozpoczęła się godzina odpowiedzialności, w czasie której młodzież od 15. roku życia (ci, którzy chcieli) złożyli deklarację abstynencji od alkoholu i innych używek. Jest to związane z Krucjatą Wyzwolenia Człowieka. - Krucjata Wyzwolenia Człowieka wiąże się głównie z modlitwą za drugą osobę. Podejmujemy zobowiązania związane z wolnością od wszelkich używek - alkoholu, tytoniu, a nawet od internetu. Jeśli ktoś mnie zapyta: „Dlaczego się nie napijesz?”, z dumą mogę powiedzieć, że jestem członkiem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i że walczę o wolność swoją i innych - powiedział Kacper Stolarczyk z parafii św. Królowej Jadwigi w Radomiu. Kacper był na III stopniu Oazy Nowego Życia w Skarżysku-Kamiennej.

Oaza jest ruchem odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Metoda, jaką proponuje, polega na doświadczeniu życia chrześcijańskiego we wspólnocie. Członkowie ruchu uczestniczą w formacji w parafiach, gdzie odbywają się cotygodniowe spotkania. Ważnym elementem są 15-dniowe rekolekcje oazowe. Twórcą tego ruchu był ks. Blachnicki. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.