Rodzina jak soczewka

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 02.10.2014 00:40

"Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę" - gdy pisał o tym i mówił Jan Paweł II, przyjmowaliśmy te słowa jako nie do zakwestionowania, ale wówczas były one jakąś odległą teorią.

O wierności własnemu sumieniu i jej cenie mówił prof. Bogdan Chazan O wierności własnemu sumieniu i jej cenie mówił prof. Bogdan Chazan
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

- Dzisiaj, gdy widzimy gołym okiem wysiłki i pomysły próbujące niszczyć tradycyjny obraz rodziny, zaczynamy rozumieć, że degradacja rodziny prowadzi w konsekwencji do degradacji ludzkości - wyjaśnia ks. Andrzej Jędrzejewski, specjalista w dziedzinie nauki społecznej Kościoła i jeden z organizatorów Tygodnia. VII Tygodniowi Społecznemu w Radomiu przyświecało hasło: "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę", a tematem debat stała się "Rodzina wobec współczesnych wyzwań społeczno-kulturowych".

Mówiąc o wyborze tematu i powiązaniu go z życiem społecznym, ks. Jędrzejewski podkreśla: - Nie trzeba wielkich analiz, by dostrzec, że istnieje ścisła korelacja między kryzysem społecznym a kryzysem rodziny, między rozwojem społecznym a rozwojem rodziny. Zmaganie się i walka o rodzinę to jest tak naprawdę walka o człowieka i przyszłość całej cywilizacji. Co więcej, św. Jan Paweł II mówił już dawno temu, że przyszłość naszej cywilizacji rozstrzyga się w tej antynomii między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci. Kiedyś przyjmowaliśmy to nauczanie jako nie do zakwestionowania, ale była to problematyka trochę teoretyczna i odległa. Dzisiaj widzimy gołym okiem i bardzo wyraźnie, że problematyka rodzinna jest bardzo bliska i centralna. W rodzinie, niczym w soczewce, skupiają się wszystkie zjawiska, i pozytywne, i kryzysowe, całego społeczeństwa.

Czterodniowe debaty rozpoczęła Eucharystia w kościele MB Miłosierdzia, a po niej odbyło się inauguracyjne spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem. Mówił on o klauzuli sumienia i bolesnych konsekwencjach, których sam doświadczył, tracąc pracę. Były konferencje, którym przysłuchiwali się młodzież oraz nauczyciele, wychowawcy i rodzice.

Tydzień Społeczny zorganizowali Akcja Katolicka Diecezji Radomskiej i Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Cristiana". Partnerami byli: Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej, Radomski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Radomskie Stowarzyszenie "Inicjatywa" oraz Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Gościny udzieliły radomski Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" oraz Szkoła Muzyczna.

Zwieńczeniem Tygodnia był panel polityków, który poprzedził wykład ks. dr. Jarosława Wojtkuna, rektora WSD w Radomiu, o relacji prawa naturalnego do prawa stanowionego. Na zaproszenie organizatorów odpowiedzieli m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz, który mówił o ideologii gender jako kulminacji dewastacji rodziny, oraz parlamentarzyści prof. Józefa Hrynkiewicz (PiS) i dr Jarosław Gowin (Polska Razem) oraz psycholodzy i pedagodzy dr hab. Mariusz Jędrzejko i ks. dr Marek Dziewiecki.