Potrzebny jak powietrze

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 28.01.2015 20:29

- To obiekt na miarę XXI wieku, na który wielu drzewiczan czekało wiele lat - mówił burmistrz Janusz Reszelewski.

Moment przecięcia wstęgi Moment przecięcia wstęgi
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Budowa Regionalnego Centrum Kultury w Drzewicy wraz z wyposażeniem kosztowała 12 mln zł, z czego połowa to pieniądze unijne pozyskane przez samorząd w ramach RPO Województwa Łódzkiego.

Centrum posiada nowoczesną salę widowiskową z 300 miejscami, kino cyfrowe, obok tego kilka pracowni, między innymi plastyczną, muzyczną i taneczną. Jest tu biblioteka z kawiarenką internetową, studio nagrań oraz ośrodek dokumentowania tradycji regionalnej.

- To jest nasze święto i moment historyczny dla naszego miasta. Jest to też nasz wspólny sukces - mówił burmistrz Janusz Reszelewski.

Włodarz miasta przywołał historię Drzewicy oraz osiągnięcia w dziedzinie sportu i kultury w ostatnich dziesięcioleciach. Przypomniał lata 50. i 60. XX wieku, gdy do miasta przyjeżdżali lekarze, technicy, inżynierowie.

- Tutaj się osiedlali, zakładali rodziny i zapuszczali korzenie. Tutaj spotykali miejscową ludność głodną pomysłów i wspólnie przyczyniali się do rozwoju Drzewicy - mówił, z dumą prezentując budynek i samą salę widowiskową.

Burmistrz zapewniał, że w RCK będzie znów zacznie działać kino, wrócą teatralne przedstawienia na wzór tych, które przed laty przygotowywał ks. Sadza, a kilkanaście lat temu wikariusz ks. Tomasz Waśkiewicz.

Centrum będzie także miejscem, w którym bardzo dobre warunki znajdą twórcy kultury i folkloru. - Ja na spełnienie tych marzeń czekałem 40 lat - przyznaje Krzysztof Kowalski, dyrektor RCK. - Cieszę się, że ten nowoczesny obiekt wreszcie powstał. Dla nas ważne jest to, że każdy z instruktorów ma w nim swoją pracownię. To znacznie ułatwi nam pracę - mówi.

W uroczystości otwarcia Regionalnego Centrum Kultury wzięło udział kilkaset osób. Nie zabrakło wśród nich parlamentarzystów i samorządowców, ale też przede wszystkim mieszkańców Drzewicy i regionu, dla których ten obiekt stanie się miejscem pracy i realizacji wielu pasji.

- Ten obiekt był tu potrzebny jak powietrze - mówiła obecna na otwarciu Elżbieta Radziszewska, wicemarszałek Sejmu RP. Obiekt poświęcił proboszcz ks. kan. Adam Płuciennik.

Fronton Centrum łączy w sobie nowoczesność i nawiązania do rodzimego folkloru   Fronton Centrum łączy w sobie nowoczesność i nawiązania do rodzimego folkloru
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość