Trzeci, czyli pierwszy etap

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 06.02.2015 20:18

Muzeum już można zwiedzać. - Oczywiście nieodpłatnie - mówi obecny proboszcz ks. Krzysztof Ćwiek. - Wystarczy wcześniej zadzwonić - dopowiada Grażyna Gregorczyk, pierwsza przewodnik po muzeum.

Muzeum katedralne znajduje się w dawnych salkach katechetycznych Muzeum katedralne znajduje się w dawnych salkach katechetycznych
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Zgodnie z tym, co mówił na otwarciu pomysłodawca muzeum, ks. prał. Edward Poniewierski, dziś kanclerz kurii, a do niedawna proboszcz parafii katedralnej, muzeum stanowi trzeci, ostatni etap wielkiego remontu świątyni.

- Kończymy dziś realizację trzeciego projektu, który finalizuje remont katedry. Pierwszy obejmował zabezpieczenie świątyni monitoringiem wewnętrznym w kościele, związanym z zamontowaniem instalacji przeciwpożarowych oraz antywłamaniowych i monitoringiem zewnętrznym dookoła ulic. Drugi projekt obejmował remont samej świątyni. Jego realizacja trwała od 2007 r. do 2013 r. I wreszcie ten trzeci, zorganizowanie muzeum katedralnego oraz wpisanie go w szlak turystyczny obejmujący ponad 20 zabytkowych obiektów Radomia, sięgających od czasów początku naszego państwa i miasta aż po początki XX w. - mówił ks. Edward Poniewierski podczas uroczystości poświecenia i otwarcia muzeum.

Muzeum zostało urządzone w byłych salkach katechetycznych we wschodniej części świątyni. - Zgromadziliśmy tam to, co ma związek z historią katedry. Ale nie tylko, bo też z tym, co ma związek z historią miasta - wyjaśnia ks. Poniewierski. W dwóch bardzo gustownie urządzonych salach można znaleźć fotogramy z okresu budowy katedry, a więc z przełomu XIX i XX w., zabytkowe szaty liturgiczne z XVIII w. Są pamiątki związane z wszystkimi biskupami radomskimi. - Pokazujemy dokumenty z okresu Kongresu Eucharystycznego z 1932 r. Ważną część ekspozycji zajmują te przypominające obecność w Radomiu Jana Pawła II 4 czerwca 1991 r. W osobnej sali zgromadziliśmy pamiątki i dokumenty odnoszące się do pięciu kapłanów, błogosławionych męczenników okresu II wojny światowej. Tam też mamy eksponaty przypominające postać sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego i radomianki, sługi Bożej Wandy Malczewskiej - opowiada ks. Poniewierski.

W uroczystości otwarcia nowej placówki kulturalnej Radomia wzięli udział przedstawiciele władz sejmiku mazowieckiego, bo to on opiniował projekty, zapewniając unijne fundusze na realizację kolejnych projektów. Przybyli reprezentanci władz Radomia, placówek kulturalnych miasta, w tym dyrektorzy muzeów i ofiarodawcy wielu eksponatów. - Pragnę bardzo serdecznie podziękować ks. kanclerzowi za tę cenną inicjatywę zorganizowania muzeum katedralnego. Miejmy nadzieję, że ten trzeci zamknięty projekt będzie jednocześnie pierwszym, który rozpoczyna wielki proces poszukiwania rozwiązania dotyczącego zorganizowania muzeum diecezjalnego, które jest nam bardzo potrzebne. Dziękuję ks. Krzysztofowi Ćwiekowi, proboszczowi katedry, za współpracę w realizacji muzeum. Dziękuję Robertowi Mrozowskiemu, menadżerowi projektu i wielu, wielu innym osobom za wszelki wkład - mówił bp Henryk Tomasik tuż przed poświęceniem placówki.

Żeby się umówić na zwiedzanie muzeum, trzeba zadzwonić na nr (48) 362 76 67.