Wyłączyć się z codziennego życia

Krystyna Piotrowska

publikacja 18.03.2015 18:52

- Dopóki każdy z nas nie zastanowi się nad swoją wiarą, nigdy w tej wierze nie dojrzeje i nie sprawi, że ta wiara będzie owocowała - powiedziała Aneta Sochaj.

Gościem i prelegentem spotkania był ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek MIC (z lewej). Obok ks. Wojciech Wojtyła Gościem i prelegentem spotkania był ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek MIC (z lewej). Obok ks. Wojciech Wojtyła
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W radomskim Wyższym Seminarium Duchownym nauczyciele i wychowawcy przeżywali swój wielkopostny dzień skupienia pod hasłem "Jezus Chrystus - Nauczyciel nauczycieli". Gościem i prelegentem spotkania był ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek MIC, wieloletni rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jeden z najwybitniejszych znawców jego myśli. Ksiądz profesor wygłosił konferencje oraz powiedział homilię podczas Mszy św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Jak powiedział ks. Wojciech Wojtyła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli i wychowawców, obecność księdza profesora wpisuje się w całoroczny program spotkań organizowanych przez duszpasterstwo nauczycieli naszej diecezji, w trakcie których prelegenci starają się zapoznawać słuchaczy z myślą społeczną św. Jana Pawła II.

Małgorzata Tyczyńska pracuje w Zespole Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług w Radomiu. - Po raz kolejny uczestniczę w takich dniach skupienia. To czas przeznaczony dla mnie i Pana Boga. Mamy tu możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, skupienia się przed Najświętszym Sakramentem i uczestniczenia w Mszy św.

- Dla mnie to jest takie zatrzymanie się w życiu - mówi Małgorzata Moczydłowska, psycholog z PSP nr 33. - Jestem zagoniona, zapracowana, zapędzona. Mam dużo obowiązków i trudno mi znaleźć dla siebie taki dłuższy czas, żeby się wyłączyć z codziennego życia, spotkać się z Panem Bogiem. Rekolekcje, które odbywam w parafii, też są takim czasem, ale to zaledwie godzina lub dwie dziennie. To krótki czas, a tu można pobyć w obecności Pana Boga, zastanowić się nad swoim życiem i przemyśleć, jakie zmiany chcemy w nim wprowadzić. Tym bardziej cieszę się, że nauki głosi ks. prof. Szostek, ponieważ był moim profesorem etyki. Mogłam go tu spotkać i posłuchać.

Nauczyciele i wychowawcy przyjechali z terenu całej diecezji   Nauczyciele i wychowawcy przyjechali z terenu całej diecezji
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Coraz więcej nauczycieli i wychowawców korzysta z zaproszenia do uczestnictwa w dniach skupienia   Coraz więcej nauczycieli i wychowawców korzysta z zaproszenia do uczestnictwa w dniach skupienia
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Aneta Sochaj przyjechała z Białobrzegów. Pracuje w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica. - Jezus Chrystus jest najlepszym nauczycielem, pedagogiem. Uczy nas najtrudniejszej rzeczy - wiary. Wiara jest bardzo wymagająca i dlatego każdy nauczyciel powinien się na Nim wzorować, ponieważ to Jezus jest najlepszym nauczycielem. Taki dzień skupienia umożliwia zatrzymanie się, spojrzenie z perspektywy na naszą pracę, nasz zawód nasze wysiłki. Wykład księdza profesora dotyczył trudności związanych z wiarą, jej załamaniem, dramatami, które potrafią nas umocnić. Mamy napisane w Piśmie Świętym, że ziarno dopóki nie obumrze, nie wyda plonu. Tak samo każdy z nas - dopóki nie zastanowi się nad swoją wiarą, nigdy w tej wierze nie dojrzeje i nie sprawi, że ta wiara będzie owocowała. Wykład podpowiedział nam, nauczycielom, jak wskazać młodzieży drogę do Pana Boga - podsumowała pani Aneta.

Ks. dr hab. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii, przypomniał, że spotkania z nauczycielami zapoczątkował w 1995 roku bp Edward Materski. Co roku grupa nauczycieli powiększała się. Spotkania miały też coraz ciekawszy program, przyjeżdżali eksperci. - Tak jest i tym razem. Gościmy rektora ks. Szostka. On jest wspaniałym prelegentem. Dlatego chciałbym, żeby jak najwięcej nauczycieli uczestniczyło w naszych spotkaniach. Aby przyjeżdżali i słuchali prawdy Bożej. Takiej, która posłuży im później do wychowania, do kształtowania przede wszystkim swojego życia, ale i wychowania młodego pokolenia i pomocy tym wszystkim, którzy tego od nich oczekują. Życzę wszystkim "Szczęść Boże" - powiedział ksiądz dyrektor.

Tradycyjnie podczas rekolekcji uczniowie z różnych szkół przygotowują i zapraszają na spektakl teatralny. Tym razem członkowie koła teatralnego z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Klwowie zaprezentowali spektakl "Święty Stanisław Kostka". Trzeba dodać, że uczniowie sami przygotowali scenografię, stroje i napisali scenariusz do tego przedstawienia.

Dzień skupienia jak zawsze zakończył się wspólnym posiłkiem w refektarzu.

Młodzież z Klwowa przygotowała spektakl pt. "Święty Stanisław Kostka"   Młodzież z Klwowa przygotowała spektakl pt. "Święty Stanisław Kostka"
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Ks. prof. Andrzej Szostek odpowiadał na pytania słuchaczy. Tu z Ewą Ways   Ks. prof. Andrzej Szostek odpowiadał na pytania słuchaczy. Tu z Ewą Ways
Krystyna Piotrowska /Foto Gość