Pani Premier daje słowo honoru

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 26.03.2015 19:58

Dziś, daję najświętsze słowo honoru, że dopóki Platforma Obywatelska będzie miała w tym kraju coś do powiedzenia, nigdy lasy nie zostaną sprywatyzowane - mówiła premier Ewa Kopacz.

Na jubileuszu radomskich leśników jako pierwsza przemawiała premier Ewa Kopacz Na jubileuszu radomskich leśników jako pierwsza przemawiała premier Ewa Kopacz
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jubileusz 135-lecia Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu rozpoczęła Msza św. w katedrze. Celebrze przewodniczył bp Henryk Tomasik. Druga część obchodów odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w sąsiedztwie siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Radomska jednostka to najstarsza z 17 dyrekcji lasów państwowych w Polsce. Na jej terenie znajdują się 23 nadleśnictwa, które leżą na obszarze województw mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Początki Dyrekcji Lasów państwowych w Radomiu sięgają 1880 r. Wtedy, na mocy carskiego ukazu, na ziemiach Królestwa Polskiego powstały trzy okręgi leśne: w Piotrkowie, Suwałkach i Radomiu. Z nich jedynie radomski zachował historyczną ciągłość. Po odzyskaniu niepodległości już w listopadzie 1918 r. powoływano pierwszych nadleśniczych. W lutym 1919 r. rozpoczął w Radomiu działalność Zarząd Okręgowy Dóbr Państwowych, a potem przekształcił się w Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

Lasy w okresie II wojny światowej były miejscem schronienia i działalności oddziałów partyzanckich. Wspierali ich leśnicy. 300 z nich zginęło. Po II wojnie światowej w organizacji prac leśnych wzorowano się na systemie przedwojennym. Choć nie zabrakło zmian. Ich symbolem może być sama radomska siedziba dyrekcji, która została przejęta i stała się siedzibą Komitetu Wojewódzkiego PZPR. To przed tym gmachem rozegrały się dramatyczne wydarzenia robotniczego protestu z czerwca 1976 r. Radomska Dyrekcja Lasów Państwowych została reaktywowana w 1983 r., ale budynek wrócił do lasów dopiero w 1990 r.

Zanim podczas rocznicowej uroczystości głos zabrała Pani Premier, do sali koncertowej Szkoły Muzycznej wprowadzono sztandar leśników i odśpiewano hymn Polski oraz hymn leśników.

- Lasy Państwowe tworzą fundament państwa. Są na liście największych producentów oraz pracodawców w kraju. Sprawa lasów jest ważna dla wszystkich, także dla polityków różnych opcji. Pochodzę stąd, z Radomia. Wychowywałam się na Glinicach. Ten, kto wychowywał się w Radomiu, wie, czym jest słowo honoru. Dziś daję najświętsze słowo honoru, że dopóki Platforma Obywatelska będzie miała w tym kraju coś do powiedzenia, nigdy lasy nie zostaną sprywatyzowane - mówiła Ewa Kopacz.

Po niej w imieniu prezydenta RP przemawiał Dariusz Młotkiewicz, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, Radosław Witkowski, prezydent Radomia oraz leśnicy: Adam Wasiak, dyrektor generalny Lasów Państwowych i Tomasz Sot, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Wręczono także okolicznościowe medale i odznaczenia. Srebrny Krzyż Zasługi za wkład w rozwój lasów otrzymali Tadeusz Misiak oraz Jan Kowalowicz. Zasłużonych na różnych polach troski o lasy i gospodarkę leśną odznaczono kordelasami i statuetkami Brązowej Jodły.

- RDLP w Radomiu to symbol dobrej organizacji leśników i zarządzania dobrem, który pozostaje po nas na dziesięciolecia. Jestem dumny, że reprezentuję tak dużą grupę leśników, 26 tysięcy pracowników. Naszym celem jest nauka i innowacyjność. Jesteśmy firmą nowoczesną i dobrze zorganizowaną - mówił Adam Wasiak.

Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył bp Henryk Tomasik   Mszy św. w radomskiej katedrze przewodniczył bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość