Secesja i taniec na dechach

Krystyna Piotrowska

publikacja 17.05.2015 14:28

Nasze placówki muzealne tradycyjnie włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów". Obok stałych ekspozycji znajdujących się na terenie placówek muzealnych, na gości czekało sporo niespodzianek.

Po korytarzach Muzeum im. Jacka Malczewskiego, wśród tłumu gości, przechadzały się młode damy w strojach z epoki Po korytarzach Muzeum im. Jacka Malczewskiego, wśród tłumu gości, przechadzały się młode damy w strojach z epoki
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Ciepły i piękny wieczór sprzyjał zabawie na dechach „Pod Dębem”, na którą zarosiło Muzeum Wsi Radomskiej. Tematem tej niezwykłej „Nocy Muzeów” w MWR były „Tańce polskie”.  Do zabawy przygrywała ludowa kapela.

Ponieważ nie każdy wie, jak należy się w tym muzycznym rytmie poruszać, można było skorzystać z bezpłatnych lekcji i warsztatów, na których uczono podstawowych kroków ludowych tańców. Instrukcji udzielali wiejscy tancerze.

Jak kiedyś tańczono można było też zobaczyć na wystawie „Tańce Polskie. Malarstwo Katarzyny Chodoń” i na ekranie ustawionym w plenerze, gdzie był wyświetlany film o wiejskiej muzyce.

Między wiejskimi zabudowaniami na terenie placówki przechadzał się oddział partyzantów, odgrywanych przez członków grupy rekonstrukcyjnej - to w ramach „Partyzanckiej Nocy Muzeów”.

Tak jak MWR tak i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie trwała „Secesyjna Noc Muzealna 2015”, placówkę odwiedziły tłumy gości. Zwiedzający uczestniczyli w otwarciu wystawy „Młoda Polska - Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność”. Można było zobaczyć stroje kobiece z końca XIX i początku XX wieku z kolekcji Krystiana Farysia oraz malarstwo, grafikę, rysunek i rzemiosło artystyczne ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszyła ekspozycja „Motywy secesyjne na banknotach” z kolekcji Juliusza Bieniasia.

Niestety nie każdy miał szczęście, żeby zobaczyć program artystyczny w wykonaniu zespołów Resursy Obywatelskiej „Resursa w stylu retro”.  Miejsce w których prezentowali się młodzi artyści było zbyt małe, by pomieścić wszystkich widzów.

Pokazy mody cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak było i tym razem gdy swoje kreacje inspirowane secesją prezentowali studenci kierunku Wzornictwo I i II stopnia UTH w Radomiu. Atrakcji na terenie muzeum było znacznie więcej. Wśród nich warsztaty malarskie i kaligraficzne. Chętni mogli za pomocą lunety sięgnąć gwiazd, albo całkiem przyziemnie wziąć udział w warsztatach tanecznych. Prowadził je duet - Ewelina Grygier i Rafał Kwietniewski. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr Teofila Rewolińskiego w Radomiu  wyceniał i oceniał numizmaty oraz prowadził konkurs numizmatyczny z nagrodami.

Naprzeciwko Muzeum im. J. Malczewskiego, po drugiej stronie Rynku znajduje się odział muzeum Dom Gąski i Esterki. Tam na  wykład „Motywy secesyjne na banknotach” zaprosił Juliusz Bieniaś.  Dużym zainteresowaniem  cieszyła się wystawa „Zanim powstało miasto”. Dla najmłodszych przygotowane były zabawy archeologiczne i konkurs „Zagadki spod ziemi”. Sądząc po tym, jak chętnie najmłodsi rysowali i malowali, był to bardzo dobry pomysł muzealników.