Nie z ateizmu, ale z chrześcijaństwa

Ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 26.05.2015 18:06

- Każdy z nas - bez względu na to, kim jest, co robi, jakie ma talenty - ma swoją godność. Nikt tej godności dać nie może. To jest owoc Ewangelii. Człowiek ma wielką godność. To wartość niezwykła, która nie wyrosła w myśli socjalistycznej, ani w liberalizmie, komunizmie, czy ateizmie. To chrześcijaństwo dało myśl o prawach i godności człowieka - mówił bp Piotr Turzyński.

Wszyscy starali się o to, by były to dni jak najbardziej kolorowe Wszyscy starali się o to, by były to dni jak najbardziej kolorowe
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

XII Dni Godności Osób Niepełnosprawnych w Radomiu rozpoczęła Msza św. w kościele farnym. Przewodniczył jej bp P. Turzyński.

Po Eucharystii radosny korowód przeszedł centralnym deptakiem miasta na plac przed Urzędem Miasta, gdzie niepełnosprawni otrzymali klucze do miasta. Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr zorganizował koncert integracyjny. Obchody zwieńczył festyn integracyjny nad zalewem na Borkach. A tu na uczestników czekały przeróżne atrakcje, jak: malowanie twarzy, nauka origami, występy artystyczne, gry i zabawy sportowe, konkursy z nagrodami i regaty.

Impreza została objęta honorowym patronatem Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia.

Z kolei w Opocznie odbył się ”Powiatowy Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych”. Po raz siódmy zorganizował go Urząd Powiatowy. Podobnie jak w Radomiu, najpierw była Msza św. Ta opoczyńska sprawowana była w kolegiacie pw. św. Bartłomieja. Podczas Eucharystii polecano Bogu środowiska osób niepełnosprawnych.

Na scenie Miejskiego Domu Kultury wystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Opoczna, Żarnowa i Drzewicy, uczniowie Szkoły im. Jana Brzechwy w Opocznie, pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej w Niemojowicach i Drzewicy oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Opocznie i w Olszowcu.

Za przygotowanie programu artystycznego dziękowali Marii Barbary Chomicz, przewodnicząca Rady Powiatu, i wicestarosta Marcin Baranowski.

Dni Godności to cykliczne integracyjne spotkania osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez obu miast. Ich celem jest integracja i przełamywanie barier społecznych oraz włączanie osób niepełnosprawnych w życie społeczne i kulturalne.

Występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu   Występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu
Archiwum UP Opoczno