Zechciej dotknąć miłosierdzia

Krystyna Piotrowska

publikacja 25.07.2015 21:38

Pielgrzymka to 8-dniowe rekolekcje w drodze. To czas na modlitwę, refleksję, rozmowę, duchową przemianę w sakramencie pojednania. To radość spotkania z Chrystusem i Jego Matką.

Do podjęcia trudu pielgrzymowania do częstochowskiej Matki zachęca ks. Mirosław Kszczot. Z lewej ks. Leszek Domagała Do podjęcia trudu pielgrzymowania do częstochowskiej Matki zachęca ks. Mirosław Kszczot. Z lewej ks. Leszek Domagała
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Oficjalne rozpoczęcie Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę odbędzie się 6 sierpnia. Zanim pątnicy wyruszą do Częstochowy, będą uczestniczyć w Mszy św. o 9.30, sprawowanej przed Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Bp Henryk Tomasik tak zwraca się do pielgrzymów: „Pielgrzymka to »rekolekcje w drodze«. To czas refleksji, modlitwy i ofiary. Przypomina nam o tym, że całe życie człowieka jest pielgrzymowaniem do wyznaczonego przez Stwórcę celu. Temu »wędrowaniu« sens nadaje wiara, a realizuje się on we wspólnocie osób. (…) Temat pielgrzymki nawiązuje do modlitwy przy krzyżu Światowych Dni Młodzieży i obrazie Matki Bożej Salus Populi Romani - Ocalenie Ludu Rzymskiego. Włączamy się w ten sposób w program duszpasterski związany z przygotowaniem do XXXI Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W czasie pielgrzymki pochylamy się bardziej nad Bożym słowem, aby odważnie wyznawać wiarę w Boże miłosierdzie i żyć według Ewangelii”.

Biskup prosi wszystkich pątników o tworzenie atmosfery braterskiej współpracy w duchu rozmodlenia i ofiary.

Osoby, które będą czuwały nad bezpieczeństwem pielgrzymów, ukończyły specjalny kurs. Zajęcia odbywały się w sali konferencyjnej radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

- Co roku prowadzimy szkolenia tzw. porządkowych, którzy kierują ruchem na pielgrzymkach. Celem tych szkoleń jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników ruchu drogowego, poruszających się w kolumnach w czasie pielgrzymek. Są też określone Kodeksem drogowym wymogi, jakie musi spełniać taka kolumna. O tym też porządkowi muszą pamiętać. Zwracam się z apelem do kierujących pojazdami, żeby podczas wyprzedzania nie wjeżdżali w kolumnę pieszych, bo powodują realne niebezpieczeństwo dla tych uczestników ruchu drogowego. Oni nie są chronieni ani karoserią pojazdu, ani powietrznymi poduszkami, ani pasami - mówił podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu.

Chwila przerwy w szkoleniu to okazja do zadawania pytań. Odpowiadają na nie ks. Mirosław Kszczot i podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu   Chwila przerwy w szkoleniu to okazja do zadawania pytań. Odpowiadają na nie ks. Mirosław Kszczot i podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Pielgrzymka wyruszy za kilkanaście dni. Są przygotowane już wszystkie materiały, które stanowią pakiet dla pielgrzymów. Niewielka broszura zawiera opracowane trasy pielgrzymki i informacje, jak na pielgrzymkę trzeba się przygotować. Jest tu także regulamin pielgrzymki i zachęta dla tych, którzy - z różnych powodów - nie mogą pieszo pójść na „rekolekcje w drodze”, żeby włączyli się w grupę duchowych pielgrzymów na Jasną Górę. Patronuje im św. Jan Paweł II. Przewodnikiem grupy duchowej jest ks. Mirosław Kszczot, dyrektor Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, który przez cały czas trwania pielgrzymki będzie w intencji pielgrzymów sprawował Msze św., a przed obrazem Pani Jasnogórskiej ofiaruje Bogu duchowe pielgrzymowanie. Zgłoszenia do tej grupy ks. Mirosław przyjmuje w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Radomiu przy ul. Starokrakowskiej 144. Można również zapisać się telefonicznie - tel. 608 294 408 lub wysyłając e-mail: miroslawkszczot@o2.pl.

Pielgrzymom od 3 sierpnia będzie towarzyszyło Radio Plus Radom. W programie są planowane m.in. transmisje z Mszy św., pielgrzymkowe serwisy informacyjne, konferencje dla duchowych pątników.

- Hasło pielgrzymki znamy z peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży, to słowa: „Dotknij miłosierdzia”. Pan Jezus dotykał ludzi, pozwalał się dotykać. Moc wychodziła od Niego. Otrzymywali od Niego łaskę. Pielgrzymka to taki czas, że możemy poprzez wspólnotę, która jest w drodze, dotknąć Pana Jezusa. Możemy otrzymać łaskę. Idziemy z jakimiś intencjami. To wyróżnia pielgrzymów, że niosą ze sobą intencje swoje i tych, którzy powierzają się ich modlitwie. Możemy naprawdę dotknąć Pana Jezusa na pielgrzymce podczas modlitw, które towarzyszą nam cały dzień. Na koniec dnia są adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Ale też odbieramy miłosierdzie. Bo ci, którzy przyjmują nas na noclegi, częstują pielgrzymów czy wychodzą, żeby nas pozdrowić, okazują gesty miłości miłosiernej. A więc dotykamy też tego miłosierdzia w tych, których spotykamy na trasie naszych rekolekcji w drodze - mówi ks. Kszczot.

Pielgrzymi zwracają się do siebie „bracie”, „siostro”. To nie są tylko puste słowa. - Pan Jezus działa we wspólnocie, działa w grupach pielgrzymkowych i to jest szczególny czas tych dni „rekolekcji w drodze” - doświadczania miłosierdzia - dodaje ks. Mirosław.

Pielgrzymom towarzyszyć będą trzy ważne tematy: przygotowanie do ŚDM i nawiązanie do peregrynacji symboli ŚDM, przygotowanie do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski i zapowiedziany przez papieża Franciszka Rok Miłosierdzia. Pątnicy będą też modlić się o beatyfikację sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego.

- Chcemy nad tymi treściami się pochylać, rozważać je i dobrze się do tych wydarzeń przygotować. One są ważne dla naszego Kościoła w Polsce i dla Kościoła na całym świecie - podkreśla ks. Kszczot.

O materiałach pielgrzymkowych mówi też ks. Jacek Kucharski, dyrektor Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II: - Na każdy dzień „rekolekcji w drodze” zostały przygotowane m.in. modlitwy poranne, sylwetka świadka Bożego miłosierdzia, tj. św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Michała Sopoćki, św. brata Alberta Chmielowskiego, św. Jana Pawła II, św. Ojca Pio oraz papieża Franciszka.

Aby wspólnie wyruszyć na pielgrzymi szlak, trzeba zgłosić się do swojej parafii. Jeśli parafia nie organizuje grupy pielgrzymkowej, to otrzymamy informację, w jakiej najbliższej parafii taka grupa jest organizowana. W parafiach, z których wyruszają grupy na Jasną Górę, można kupić pakiet pielgrzyma.

Listę osób zgłoszonych na szkolenie sprawdza asp. szt. Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu   Listę osób zgłoszonych na szkolenie sprawdza asp. szt. Jan Borowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Przyszłym porządkowym o zasadach kierowania ruchem drogowym opowiada asp. szt. Mirosław Guziński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu   Przyszłym porządkowym o zasadach kierowania ruchem drogowym opowiada asp. szt. Mirosław Guziński z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość