Cultura Porta Fidei

Krystyna Piotrowska

publikacja 02.10.2015 17:10

Wystawy, koncerty, filmy, spotkania z ciekawymi gośćmi - to wszystko czeka na tych, którzy przyjmą zaproszenie organizatorów Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej.

Na wydarzenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zapraszają (od lewej) Wojciech Sałek, Joanna Nagay i ks. Piotr Walkiewicz Na wydarzenia Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zapraszają (od lewej) Wojciech Sałek, Joanna Nagay i ks. Piotr Walkiewicz
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej tradycyjnie będzie się odbywał się pod hasłem Cultura Porta Fidei (kultura bramą wiary).

- Głęboka kultura zawsze prowadzi do wiary i odkrywania Boga. Jeśli coś przeżywamy głęboko, to dotykamy samego Boga. Kultura jest wyrazem i przejawem wiary. Każdy TKCh przeżywamy inaczej. W tym roku w związku z Rokiem Życia Konsekrowanego chcemy pokazać zaangażowanie osób życia konsekrowanego w kulturę. Wiemy o tym bardzo mało, a te osoby także działają na płaszczyźnie kultury - są rzeźbiarzami, muzykami, pisarzami, poetami - mówił ks. kan. Piotr Walkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego radomskiej kurii.

O tym, co przygotowali organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, opowiadali podczas konferencji prasowej ks. kan. Piotr Walkiewicz oraz członkowie Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum - Joanna Nagay z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu i Wojciech Sałek z Radia Plus Radom

- Biblioteka współorganizuje to wydarzenie i skupia się na promowaniu książki. Po raz trzeci, we współpracy z Polskim Wydawnictwem Encyklopedycznym (Polwen), mamy możliwość pokazania kiermaszu książki katolickiej. PWE są również dystrybutorem dla ponad 40 wydawnictw katolickich w Polsce. Ta współpraca się rozszerza, dzięki temu w trakcie kiermaszu będzie można kupić książkę z kiermaszowym rabatem - mówiła Joanna Nagay. Organizatorzy Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej to: Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, Kongregacją Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu, Ośrodkiem Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Polskim Wydawnictwem Encyklopedycznym (Polwen).

Program TKCh

4 października (niedziela)

18.00 - Msza św. inaugurująca TKCh. Eucharystii przewodniczył będzie bp Piotr Turzyński

19.00 - (po Mszy św.) w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga 31 A (ul. Miła) w Radomiu odbędzie się rozmowa pt. „Satyra w życiu publicznym”. Wojtek Sałek będzie rozmawiał z Janem Pietrzakiem, znanym satyrykiem - ikoną walczących o niepodległość Polski.

5 października (poniedziałek)

12.00 - w Miejskiej Biblioteka Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich przy ul. J. Piłsudskiego 12 w Radomiu zostanie zainaugurowana 3. edycja Kiermaszu Książki Katolickiej, a następnie odbędzie się wernisaż wystawy Marty Trojanowskiej poświęconej ks. Janowi Twardowskiemu „Za drzwiami duszy i słów”.

18.00 - w kinie Helios przy ul. Poniatowskiego 5 w Radomiu odbędzie się jedna z pierwszych w Radomiu projekcji filmu „Czy naprawdę wierzysz”. Twórcy znanego filmu „Bóg nie umarł” opowiedzą, co dzieje się w życiu ludzi, którzy odważyli się naprawdę zaufać Bogu (bilety na seans w promocyjnej cenie).

6 października (wtorek)

12.00 - w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich przy ul. J. Piłsudskiego 12 w Radomiu Joanna Nagay poprowadzi spotkanie z Grzegorzem Górnym, reporterem, eseistą, publicystą, reżyserem, producentem filmowym i telewizyjnym pt. „Wiara i rozum czy wiara kontra rozum? Dylematy współczesnego człowieka”.

18.45 - w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga przy ul. 25 Czerwca 70 w Radomiu odbędzie się spotkanie z s. dr hab. Agatą Mirek ze Zgromadzenia Córek Maryi Niepokalanej, która badała losy sióstr zakonnych w więzieniach stalinowskich; owocem tych badań jest między innymi książka: „Siostry zakonne w obozach pracy w PRL w latach 1954-1956”; następnie będzie miał miejsce wernisaż wystawy prac s. Urszuli Sępkowskiej ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej oraz s. Natanaeli Błażejczyk ze Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Siostry są absolwentkami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i, wypełniając prace związane z posługą zakonną, są w dalszym ciągu tworzącymi artystkami. Wtorkowy wieczór ma zwrócić naszą uwagę na wielkie dzieła artystyczne i naukowe, które powstają dzięki pracy i wrażliwości przedstawicieli życia konsekrowanego w Polsce.

7 października (środa)

19.00 - (po Mszy św.) przy ul. Grzybowskiej 22 w Radomiu (księża filipini) odbędą się wernisaże dwóch wystaw: w kościele pw. Matki Bożej Królowej Świata odbędzie się wernisaż wystawy ikon „Wierzę w Syna Bożego” oraz prezentacja prac radomskiej grupy piszących ikony. Wernisażowi towarzyszyć będzie rozmowa o ikonach, którą poprowadzi Mirosław Dziedziczki. Uczestnikami rozmowy będą twórcy wystawy „Wierzę w Syna Bożego” z Warsztatów Droga Ikony oraz reprezentanci radomskiej grupy ikonopisów. W Oratorium św. Filipa Neri zostanie otworzona wystawa „Tkaniny dwuosnowowej s. Dominiki Bujnowskiej. S. Dominika ze Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej żyła w latach 1903-1989. Tworzyła w Węgrowie na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Jej tkackie dzieła oprócz walorów czysto artystycznych posiadają duże znaczenie jako źródła do historii kultury materialnej i folkloru okolic Węgrowa.

8 października (czwartek)

17.00 - w Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu, na znanej już mieszkańcom Radomia teatralnej scenie, odbędzie się przegląd teatrów amatorskich z Radomia i okolic. Swoje spektakle zaprezentują między innymi artyści radomscy z II LO im. M. Konopnickiej, grupa teatralna z CM „Arka” i VI LO im. J. Kochanowskiego oraz grupa teatralna z Szydłowca.

18.30 - W Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich przy ul. Kusocińskiego 13 w Radomiu odbędzie się wernisaż wystawy fotografii ks. płk. dr. Leonarda Sadowskiego i Jerzego Bogdana Kutkowskiego „Terra Sancta. Ludzie”. Znani w środowisku radomskich artystów twórcy podzielą się własnym widzeniem Ziemi Świętej poprzez ukazanie typów ludzkich, które tworzą tamtejszy krajobraz kulturowy.

9 października (piątek)

18.30 - (po Mszy św.) w kościele pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, ul. Wierzbicka 1 w Radomiu, Dorota Wojcieszek poprowadzi spotkanie z Marią Emanuel Dziemian, członkiem Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, autorką książki „Moc zawierzenia”. Autorka powie, że warto zawierzyć swoje życie Matce Boskiej, a na dowód opowie o cudach, które codziennie wypełniają Jasną Górę.

10 października (sobota)

19.00 - W Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu, autorzy filmu „October Baby - Każde życie jest cudem”, poprzez ukazanie losów 19-letniej Hannah opowiedzą, dlaczego warto szanować i bronić każde poczęte życie, dlaczego warto pomagać każdemu poczętemu życiu.

11 października (niedziela)

16.00 - w Oratorium św. Filipa Neri, ul. Grzybowska 22 w Radomiu, odbędzie się koncert z okazji XV Dnia Papieskiego w wykonaniu zespołu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu „Jak najbardziej”. Koncert będzie wyrazem, że Jan Paweł II jest ciągle autorytetem i wzorem dla młodych.

18.00 - w katedrze Opieki NMP, ul. Sienkiewicza 13 w Radomiu, Msza św. z okazji XV Dnia Papieskiego i liturgiczne wykonanie Mszy Nelsońskiej Józefa Haydna. Utwór pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego wykonają soliści Monika Świstek (sopran), Anna Lubońska (mezzosopran), Rafał Majzner (tenor), Sebastian Szumski (baryton), Chór Filharmoniczny pod opieką Marii Wrzesińskiej oraz Radomska Orkiestra Kameralna.