Uczniowskie oblężenie Jasnej Góry

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 08.10.2015 20:35

- To on, święty papież Polak, ciągle nas gromadzi. I tak jest od 15 lat. W tym roku na Jasną Górę na doroczną pielgrzymkę Rodziny Szkół Jana Pawła II przyjechało 20 tys. osób z 452 placówek noszących imię papieża Polaka - mówi Zbigniew Gumiński, inicjator tych spotkań.

Pielgrzymce przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół Jana Pawła II Pielgrzymce przewodniczył bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół Jana Pawła II
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Wszystko rozpoczęło się w 1998 r., gdy PSP 41 w Radomiu za swego patrona obrała Jana Pawła II.

- Zrodziła mi się wówczas myśl, dlaczego nie mielibyśmy się spotkać z naszym żyjącym patronem. Zbliżała się kolejna pielgrzymka papieża do Polski. Zaczęliśmy szukać szkół jego imienia, by się skrzyknąć na takie spotkanie i zapukaliśmy do organizatorów pielgrzymki. Udało się. Bardzo nam pomógł bp Jan Chrapek. Spotkaliśmy się z Janem Pawłem II w Łowiczu, a potem corocznie zaczęliśmy się spotykać na Jasnej Górze - opowiada o początkach Zbigniew Gumiński.

Niespełna miesiąc po spotkaniu w Łowiczu bp Jan Chrapek został ordynariuszem radomskim i na mocy postanowienia Konferencji Episkopatu Polski duszpasterzem Rodziny Szkół Jana Pawła II. Tę funkcję, po jego śmierci, przejęli jego następcy. Obecnie jest nim bp Henryk Tomasik. On więc przewodniczył tegorocznemu, 15. spotkaniu szkół na Jasnej Górze. - Pierwsi męczennicy Kościoła, stawiani przed pogańskimi sądami, pytani o swe imiona, odpowiadali: "Jestem chrześcijaninem". Byli dumni z tego imienia. Bierzmy z nich przykład i dumnie nośmy to imię dzisiaj - apelował w homilii bp Tomasik.

- Jesteśmy dumni, że patronem naszego gimnazjum jest św. Jan Paweł II. Ale ten patron to także zobowiązanie, byśmy starali się realizować w życiu to, czego on uczył. Nasza szkoła uczestniczy w tych pielgrzymkach. To okazja, by zobaczyć i poznać nasze koleżanki i kolegów z całej Polski i zagranicy ze szkół mających tego samego patrona. To tworzy poczucie jedności i wspólnoty - mówią Wiktoria Składowska i Jan Bomba z Drzewicy.

452 szkoły zgłosiły się w punkcie recepcyjnym. W istocie było ich więcej, bo na Wałach jasnogórskich stanęło ponad 500 pocztów sztandarowych. Byli licealiści, gimnazjaliści, uczniowie podstawówek i przedszkolacy. Ci najmłodsi przyjechali między innymi z Wrocławia. - Reprezentujemy Przedszkole nr 41 z Wrocławia. Nasza placówka przyjęła imię Jana Pawła II w roku jego śmierci. To nie jest przedszkole prowadzone przez Kościół. Wybraliśmy za patrona papieża Polaka, bo on był rzecznikiem wartości, które są bliskie i ważne dla każdego człowieka, bez względu na wyznanie. Nasi podopieczni żywo biorą udział w pielgrzymce, a w opiece nad nimi wspomagają nas rodzice - mówi Agnieszka Kacała.

Na zakończenie Mszy św. uczestnicy pielgrzymki oddali się w opiekę Matce Bożej i tradycyjnie wystosowali list do papieża, który został odczytany przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię: "Umiłowany ojcze święty, stojąc u stóp Jasnogórskiej Pani, w przededniu Dnia Papieskiego, któremu przyświeca hasło "Jan Paweł II papieżem rodziny", każdy z nas dziękuje za swoją rodzinę i za wielką rodzinę szkół Jana Pawła II rozsianą po całej ojczyźnie i poza jej granicami. Realizując twoje wezwanie do świętości i naszego patrona, który chciał być zapamiętany jako papież rodziny, zapewniamy, że będziemy dbać o świętość naszych rodzin. Postanowiliśmy wspomóc materialnie rodzinę, która po latach wróciła z Kazachstanu na ojczystą ziemię. Przygotowujemy się na spotkanie z Tobą w lipcu 2016 r. w Krakowie. Obecni na XV Pielgrzymce Szkół  Jana Pawła II przesyłamy Ci z jasnogórskiego szczytu pozdrowienia i zapewniamy o naszej modlitwie."