Prezydent odznaczył duchownych

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 09.11.2015 15:04

Uhonorowani księża pracują w różnych urzędach Stolicy Apostolskiej. Są także wykładowcami kościelnych uczelni.

Abp Zygmunt Zimowski obok pierwszej damy. Obok prezydenta kard. Stanisław Ryłko Abp Zygmunt Zimowski obok pierwszej damy. Obok prezydenta kard. Stanisław Ryłko
Ks. Albert Warso

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał abp Zygmunt Zimowski, emerytowany biskup radomski. Hierarcha od 2009 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Oprócz niego odznaczeni zostali także: kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich; abp Antoni Stankiewicz, były dziekan Roty Rzymskiej; ks. prał. Sławomir Oder, 55-letni kapłan diecezji toruńskiej, i ks. prał. Paweł Ptasznik, 53-letni kapłan archidiecezji krakowskiej.

Abp Zygmunt Zimowski urodził się w 1949 r. w Kupieninie w diecezji tarnowskiej. Po święceniach kapłańskich studiował teologię dogmatyczną w Innsbrucku. Od 1983 r. pracował w Kongregacji Nauki Wiary w Stolicy Apostolskiej. Uczestniczył w pracach nad przygotowaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego. Angażował się w procesy beatyfikacyjne, m.in. Karoliny Kózkówny. 25 maja 2002 r. otrzymał święcenia biskupie, których w Radomiu udzielił mu kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Jako biskup radomski m.in. przeprowadził I diecezjalny kongres eucharystyczny i rozpoczął II synod diecezjalny. Z jego inicjatywy wybudowany został Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej „Emaus” w Turnie. Był pomysłodawcą założonego przy Instytucie Teologicznym w Radomiu Centrum Myśli Benedykta XVI. Podjął decyzje o włączeniu diecezjalnej rozgłośni radiowej do ogólnopolskiej sieci Radia Plus, a „Tygodnika Ave” do „Gościa Niedzielnego”. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był m. in. delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego. 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i podniósł do godności arcybiskupa. W Watykanie abp Zimowski jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Kongregacji ds. Biskupów. W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał i przyjął tytuły Honorowego Obywatela Radomia i gminy Odrzywół. Jest doktorem honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest kapelanem konwentualnym ad honorem Zakonu Kawalerów Maltańskich, członkiem zakonu bożogrobców w randze komandora z gwiazdą. Został włączony do konfraterni zakonu paulinów i został honorowym członkiem Zakonu Rycerzy Kolumba.

Kard. Stanisław Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie, w archidiecezji krakowskiej. W 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie, których udzielił mu kard. Karol Wojtyła. W Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał doktorat w zakresie nauk społecznych. Na Watykanie zaczął pracować w 1987 r. jako kierownik biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich. Uczestniczył w organizowaniu kilku Światowych Dni Młodzieży, m.in. w Częstochowie w 1991 roku. W 1996 r. przyjął sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II. W 2003 został podniesiony do godności arcybiskupa. W 2007 r. w czasie konsystorza został ogłoszony kardynałem.

Abp Antoni Stankiewicz urodził się 1 października 1935 r. w Oleszczenicach na Litwie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. w Gorzowie. Doktor obojga praw. Profesor zwyczajny, dr hab. teologii, dyplomowany adwokat Roty. Od 1980 r. wykładowca ATK (dziś UKSW), Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Uniwersytetu  Krzyża Świętego oraz Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. Od 1978 r. jest sędzią w Rocie Rzymskiej, od 1984 r. konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa, od 1988 r. członkiem Komisji dla Adwokatów, a od 2000 r. sędzią w Trybunale Apelacyjnym Państwa Watykańskiego. 31 stycznia 2004 r. Jan Paweł mianował go dziekanem Roty Rzymskiej, a w 2006 r. Benedykt XVI mianował go biskupem. Jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Ks. prał. Sławomir Oder święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku. Na Watykanie pracuje od 24 lat. Jest doktorem obojga praw. W 2000 r. został powołany na stanowisko prezesa Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie Rzymu. Jest także honorowym prałatem domu papieskiego. 13 maja 2005 roku został postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W 2013 r. papież Franciszek mianował go Wikariuszem Sądowym Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej.

Ks. prał. Paweł Ptasznik święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej. Na Watykanie pracuje od 1996 roku. Jest kierownikiem Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Podczas środowych audiencji papieskich często prowadzi część w języku polskim. Jest redaktorem serii „Dzieła zebrane Jana Pawła II”. Był konsultantem filmów „Jan Paweł II” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Jest współscenarzystą filmu „Świadectwo”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.