Prawo do wolności religijnej

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 16.02.2016 20:55

Prof. Vincenzo Buonomo, promotor pracy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Laterańskim, podkreśla, że ks. Grzegorz Zieliński jest pierwszym studentem rzymskiej uczelni, który odważył się prowadzić badania z zakresu praw człowieka na amerykańskiej uczelni.

Ks. Grzegorz Zieliński, nowo promowany doktor obojga praw, słucha werdyktu komisji egzaminacyjnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie Ks. Grzegorz Zieliński, nowo promowany doktor obojga praw, słucha werdyktu komisji egzaminacyjnej Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie
Archiwum ks. Grzegorza Zielińskiego

Ks. Zieliński jest kapłanem diecezji radomskiej. W 2006 r. ukończył studia teologiczno-filozoficzne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy Instytucie Teologicznym w Radomiu. 27 maja 2006 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Zygmunta Zimowskiego, a po dwuletniej pracy w parafii Jednia-Letnisko rozpoczął specjalistyczne studia we Włoszech.

Nowo wypromowany doktor obojga praw - kanonicznego i cywilnego - podkreśla, że jest szczęśliwy, kiedy może uczyć się i dzielić swoją wiedzą prawną z innymi ludźmi. - Zasada równego traktowania i niedyskryminacji, zwłaszcza w dziedzinie prawa do wolności wyznania, znajduje się w sercu europejskiego modelu społecznego, jak i również modelu amerykańskiego. Tak wiele zostało zrobione na przestrzeni dziesięcioleci, kiedy członkowie Unii Europejskiej zgodzili się co do potrzeby podjęcia wspólnych działań na rzecz zapobiegania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię czy przekonania religijne. Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia. Zwalczanie dyskryminacji i ochrona godności osoby ludzkiej jest niesłychanie ważnym elementem działań zarówno Kościoła katolickiego, jak i przedmiotem polityki europejskiej i międzynarodowej - mówi ks. Zieliński.

Po wyjeździe do Włoch, w roku akademickim 2008/2009, ks. Zieliński studiował międzynarodową ochronę praw człowieka na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie. Od października 2009 r. studiował prawo kanoniczne i prawo cywilne w Instytucie Utroque Iure na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W czerwcu 2013 r. uzyskał stopień licencjata rzymskiego w dziedzinie w dziedzinie obojga praw, pisząc pracę "La Lotta contro la discriminazione nel Diritto Europeo". We wrześniu 2013 r. rozpoczął studia doktoranckie, pracując nad zagadnieniem dziś niezwykle aktualnym z zakresu prawa do swobody wyznania w prawie międzynarodowym i w dziedzinie praw człowieka. W latach akademickich 2013-2016, zgodnie z sugestiami profesorów z Uniwersytetu Laterańskiego i akceptacją bp. Henryka Tomasika, prowadził pracę badawczą w Stanach Zjednoczonych, w Boston College Law School. Swoje badania nad pracą doktorską prowadził także na Catholic University of America w Waszyngtonie, Georgetown University w Waszyngtonie, The School for International Training (SIT) Graduate Institute w Brattleboro, VT, Worcester State University w Stanach Zjednoczonych oraz w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Efektem badań była praca doktorska z zakresu obojga praw pt. "The Right to Freedom of Belief: a Conceptual Framework" (Prawo do wolności wyznania: struktura konceptualna), obroniona na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Jak podkreślał prof. Buonomo, promotor pracy doktorskiej i dziekan Wydziału Prawa Cywilnego Uniwersytetu Laterańskiego, ks. Zieliński jest pierwszym studentem rzymskiej uczelni, który odważył się prowadzić badania z zakresu praw człowieka na amerykańskiej uczelni.