Zatrzymaj się i pomyśl, po co żyjesz

Marta Deka

publikacja 17.02.2016 19:19

- W Wielkim Poście powinniśmy sobie zadać pytanie i na nie odpowiedzieć, czy to nasze życie idzie w dobrym kierunku. W tym na pewno pomogą rekolekcje, postanowienia wielkopostne i modlitwa - mówi s. Anna Baćmaga, diecezjalna moderatorka Ruchu Światło-Życie.

Ks. Grzegorz Lipiec rozmawiał z dziećmi o Bożym miłosierdziu Ks. Grzegorz Lipiec rozmawiał z dziećmi o Bożym miłosierdziu
Marta Deka /Foto Gość

W Radomiu rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół podstawowych. W pięciu parafiach: św. Łukasza na Michałowie, MB Częstochowskiej na Kapturze, św. Brata Alberta na Prędocinku, św. Jadwigi na Osiedlu Akademickim i św. Rafała Kalinowskiego na Ustroniu poprowadzili je moderatorzy i animatorzy Ruchu Światło-Życie.

- Bardzo mnie cieszy, że tak dużo dzieci przyszło na rekolekcje, choć na naszym terenie nie mam szkoły. Chcemy, by przez nie pogłębiły swoją wiarę, przygotowały się do świąt, ale też zintegrowały z parafią, żeby dzieci rzeczywiście wciągały się w życie religijne, ale też i parafialne. A dlaczego zaprosiliśmy oazę? Bo młodzież najlepiej rozumie dzieci, a dzieci chętniej słuchają młodych. Oczywiście, rekolekcje prowadzone są pod kierunkiem księży pracujących w tej parafii - mówi ks. kan. Marian Mazurkiewicz, proboszcz parafii pw. św. Łukasza.

Oazowicze włączają się w prowadzenie rekolekcji w naszej diecezji od kilku lat. Ich specyfiką jest to, że nie prowadzi ich sam ksiądz, tylko towarzyszy mu ekipa młodych ludzi. Spotykają się wcześniej, by omówić program rekolekcji i pomodlić się, bo nie liczą tylko na swoje siły, ale chcą, by Pan Bóg pobłogosławił ich plany.

- Dla animatorów jest to odkrycie radości dawania. Mogą podzielić się swoimi talentami i czują się potrzebni. Dzieci łatwiej przyjmują pewne treści, które przekazują im o kilka lat starsi koledzy i koleżanki - mówi ks. Grzegorz Lipiec, diecezjalny moderator ruchu.

Temat rekolekcji nawiązuje do tego, czym żyje Kościół. - Związany jest z Rokiem Miłosierdzia. Dzisiaj podczas spotkania w grupach, odkrywaliśmy z dziećmi miłosierne serce Pana Boga. Jutro będziemy odkrywać, jak my możemy być miłosierni. Te spotkania nie mają formy wykładu. Dzieci odgrywają różne scenki, malują plakaty, śpiewają, by łatwiej dotarły do nich treści, które chcemy im przekazać, i doświadczyły bliskości Pana Boga - wyjaśnia s. A Baćmaga.

Wielki Post jest okazją, byśmy zwolnili i przypatrzyli naszemu życiu. Temu służą m.in. rekolekcje, które teraz przeżywają uczniowie szkół podstawowych, a już od 2 do 4 marca będą w nich uczestniczyć gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

- Wielki Post jest takim czasem, w którym możemy się trochę zatrzymać i popatrzeć na naszą duszę. Każdy z nas odczuwa potrzeby naszego ciała, czujemy, że jesteśmy głodni, zmęczeni, chcemy rozwijać nasze talenty, a często w tym biegu zapominamy, że mamy i duszę, a ona też ma swoje potrzeby. Pan Bóg jest i każdy z nas ma głęboką potrzebę bycia z Nim, życia z Nim w codzienności. W Wielkim Poście powinniśmy sobie powiedzieć: "Zatrzymaj się i pomyśl, po co żyjesz". Powinniśmy sobie zadać pytanie i na nie odpowiedzieć, czy to nasze życie idzie w dobrym kierunku. W tym na pewno pomogą rekolekcje, postanowienia wielkopostne i modlitwa - mówi s. Anna.