Szczególny znak żywej pamięci

Krystyna Piotrowska

publikacja 19.04.2016 17:45

- W istotny sposób kreował i stymulował działania mające na celu wzmocnienie pozycji Radomia na społeczno-gospodarczej mapie kraju. Jemu Radom zawdzięcza między innymi Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów na Wośnikach - powiedział Radosław Witkowski.

Tablicę odsłoniła żona Tadeusza Wydry - Małgorzata Tablicę odsłoniła żona Tadeusza Wydry - Małgorzata
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W holu głównym Urzędu Miejskiego w Radomiu została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona radomianinowi Tadeuszowi Wydrze. To pierwsza tego typu tablica pamiątkowa, która została umieszczona w tym gmachu. Gospodarzem tej uroczystości był prezydent Radomia Radosław Witkowski wraz z komitetem organizacyjnym reprezentowanym przez Andrzeja Kosztowniaka, Jana Rejczaka i Kazimierza Wlazło

Wśród gości, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu byli najbliżsi śp. T. Wydry - żona Małgorzata, synowie Bartłomiej i Robert wraz z małżonkami oraz wnuk Tadeusz - współpracownicy z różnych miast naszej ojczyzny, znajomi, przyjaciele, parlamentarzyści, władze miasta. Tablicę poświecił bp Henryk Tomasik. Odsłoniła ją Małgorzata Wydra.

Życiorys T. Wydry przypomniał Paweł Oracz, jeden z inicjatorów tego wydarzenia. Głos zabrał także prezydent R. Witkowski, który tak uzasadnił potrzebę uhonorowania T. Wydry: - Stanowił wzór etycznego i profesjonalnego postępowania urzędnika Rzeczpospolitej Polskiej. Jako wysoki urzędnik instytucji centralnej cieszył się nieskazitelną opinią osoby niezwykle kompetentnej, przyczyniając się do ugruntowania i wzrostu autorytetu Służby Cywilnej oraz zaufania społecznego organów państwa. Za wybitne osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu, za zasługi na rzecz społeczności lokalnej i pomoc potrzebującym, Prezydent RP Bronisław Komorowski pośmiertnie nadał mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. T. Wydra należy do grona obywateli najbardziej zasłużonych dla rozwoju współczesnego miasta Radomia. W istotny sposób kreował i stymulował działania majce na celu wzmocnienie pozycji Radomia na społeczno-gospodarczej mapie kraju. Jemu Radom zawdzięcza między innymi Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów na Wośnikach. Był bogatą osobowością mającą wiele do zaoferowania w różnych dziedzinach życia. Był zaangażowany w życie społeczne i religijne miasta, regionu, diecezji radomskiej. Cechowała go umiejętność dialogu i szukania porozumienia ponad politycznymi podziałami. W mojej pamięci, jak zapewne każdego kto znał T. Wydrę, pozostał jako wybitny fachowiec, człowiek o wysokiej kulturze osobistej i pogodzie ducha. Jego dokonania, dobra sława w pełni zasługują na uhonorowanie – mówił prezydent.

Po odsłonięciu i poświęceniu tablicy Jan Rejczak, wojewoda radomski (1990-1992), powiedział: - Trudno mi ukryć wzruszenie, ale jestem pewien, że nasza tu obecność i modlitwa jest poruszającym wyrazem wdzięczności za publiczną służbę dyrektora Wydry. Za jego dar obecności w życiu miasta i ojczyzny - to także szczególny znak naszej żywej o nim pamięci.

Podczas tej podniosłej uroczystości zagrali młodzi akordeoniści - „Trio akordeonowe” - z Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu.

Tadeusz Wydra urodził się 8 czerwca 1958 roku. Był absolwent Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu oraz Wydziału Transportu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach oddział w Radomiu. Ukończył również studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Wrocławskiej. Sportowiec, zawodnik drużyny siatkarskiej w klubie Czarni Radom. Pracował w dziale łączności i automatyki PKP, był także nauczycielem w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu. Od początku lat dziewięćdziesiątych do 1996 roku był dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. W latach 1997–1999 jako prezes zarządu kierował Miejską Agencją Rozwoju Radom 2001. Radny Miasta Radomia I kadencji. W 1998 roku uzyskał z listy AWS mandat radnego sejmiku województwa mazowieckiego I kadencji. Był dyrektorem generalnym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W latach 2002-2004 dyrektor Departamentu Zarządzania Kadrami w Urzędzie Służby Cywilnej. W latach 2004–2006 wiceprezes w spółce Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Warszawie. W 2006 objął stanowisko dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów, później dyrektora generalnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W 2008 został dyrektorem Biura Prezydialnego Urzędu Dozoru Technicznego.

Był także działaczem społecznym. Współpracował z ordynariuszem bp. Edwardem Materskim w Biskupim Komitecie Pomocy Osobom Internowanym i Więzionym za Przekonania. Działał także w organizacjach katolickich: KIK, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Radomskiej oraz w Stowarzyszeniu „Inicjatywa”. Pod koniec lat 90. udzielał się jako doradca sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Zmarł 25 marca 2013.

Pamiatkowa tablica znajduje się w holu głównym UM w Radomiu   Pamiatkowa tablica znajduje się w holu głównym UM w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość