Łączą patriotyzm z wiarą

Krystyna Piotrowska

publikacja 08.05.2016 21:48

- Dziękujemy za naszą ojczyznę, która od 1050 lat żyje w mocy Ducha Świętego. Dziękujemy też za chrzest każdego z nas - mówił w homilii bp Adam Odzimek.

Robert Grudzień i „Zakrzewiaki” na chwilę przed koncertem Robert Grudzień i „Zakrzewiaki” na chwilę przed koncertem
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W kościele pw. św. Stanisława BM w Cerekwi po głównej Mszy św. odpustowej pod przewodnictwem bp. Odzimka odbył się koncert z udziałem znanych artystów. Obecni wysłuchali oratorium Roberta Grudnia „Bóg ciebie ochrzcił! Bóg dał ci siłę!”. Wśród wykonawców byli: Jerzy Zelnik (aktor), Kinga Nadłonek (wokal), Marcin Obuchowski (tenor), Tomasz Mazur (bas), Krzysztof Pachla (klarnet, saksofon), Piotr Wrona (akordeon), Michał Kowalczyk (kontrabas), Robert Grudzień (organy, fortepian). Gościnnie wystąpili zespół folklorystyczny "Zakrzewiaki" oraz Sylwester Łęcki (organy) i Katarzyna Szary (sopran). Autorem scenariusza jest Anna Drela.

Jednym z głównych organizatorów tego wydarzenia był Marian Jarosz. – To wydarzenie to inspiracja społeczna grupy parafian z obecnej i byłej parafii Cerekiew, która - jak wiemy - została podzielona na 6 mniejszych. Korzystając z uprzejmości pana Roberta Grudnia i artystów z nim współpracujących, poprosiliśmy ich o występ, który ma wydźwięk dziękczynny za 1050. rocznicę chrztu Polski. Dziękujemy naszym przodkom za prowadzenie nas do Europy chrześcijaństwa i to z naszej strony jednocześnie apel, że wszyscy jesteśmy jednym narodem i warto przy okazji tej 1050. rocznicy o tym przypomnieć - powiedział M. Jarosz.

Autor oratorium Robert Grudzień, wirtuoz organów, zapytany, skąd zaczerpnął inspiracje, tworząc to dzieło, powiedział, że nawiązał do średniowiecznych śpiewów wielkopostnych. - Chciałem, aby było odniesienie do starych tekstów, pieśni średniowiecznych czy staropolskich, ale z pewnym przeniesieniem na współczesność. Stąd są stare śpiewy, ale instrumentarium nowoczesne - akordeon czy saksofon. Chodzi o to, żeby w koncercie wzięli udział i starsi, i dzieci. Bo wszyscy jesteśmy ochrzczeni i chcieliśmy, żeby była różna publiczność na koncercie, ale też żeby wykonawcy byli różni - nie tylko profesjonaliści, ale też miejscowi. Wszędzie, gdzie będziemy występować z oratorium w Polsce, gospodarze wystawiają swoje zespoły czy chóry. Zatrudniłem jazzmanów, którzy śpiewają popularną muzykę rozrywkową, ale są profesjonalistami, absolwentami konserwatoriów. W koncertach w Polsce będą występować też różni artyści, w Cerekwi wystąpił Jerzy Zelnik - opowiadał R. Grudzień.

J. Zelnik z R. Grudniem współpracują od ponad 20 lat. W Cerekwi aktor czytał teksty Jana Pawła II, fragmenty kronik Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, kazań ks. Piotra Skargi, utworów Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza. - To autorzy, którzy łączą patriotyzm z wiarą - powiedział aktor.

Uroczystości odpustowe, połączone z tym muzycznym wydarzeniem, zgromadziły parafian i gości. Artyści, ci profesjonalni i ci najmłodsi, urzekli słuchaczy, o czym świadczyły gromkie brawa. Gospodarz miejsca proboszcz ks. Andrzej Piotrowski dziękował wszystkim za obecność, szczególnie biskupowi za przewodniczenie Eucharystii, artystom i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby koncert mógł się odbyć. Szczególne podziękowania skierował do Leny i Mariana Jaroszów.