Eksperci od św. Faustyny

Marta Deka

publikacja 12.05.2016 12:30

3002 uczniów szkół podstawowych klas IV-VI wzięło udział w konkursie zorganizowanym przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezji Radomskiej. Przebiegał pod hasłem: "Św. s. Faustyna Kowalska - Apostołka Bożego Miłosierdzia".

Nagrodzeni i wyróżnieni z bp. Henrykiem Tomasikiem i organizatorami konkursu Nagrodzeni i wyróżnieni z bp. Henrykiem Tomasikiem i organizatorami konkursu
Marta Deka /Foto Gość

- Wybraliśmy ten temat, bo papież ogłosił ten rok Świętym Rokiem Miłosierdzia, a w ubiegłym roku przeżywaliśmy 110. rocznicę urodzin Faustyny Kowalskiej - wyjaśnia ks. Andrzej Gozdur, diecezjalny wizytator religii, odpowiedzialny za przebieg konkursu.

Do konkursu zgłosiło się 170 szkół z diecezji. W etapie szkolnym brało udział 3002 dzieci. Do Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie odbywał się etap diecezjalny, przyjechało 156 uczniów z katechetami i opiekunami.

Jak informuje ks. Gozdur, maksymalnie można było zdobyć 69 punktów. - "Wymień nadzwyczajne łaski, które otrzymała Faustyna". To było jedno z najtrudniejszych pytań tego konkursu. Tych łask trzeba było wymienić aż 8 - mówi.

Pierwsze miejsce zdobyła Iwona Morawska z Rzepina koło Starachowic. Uzyskała 65 punktów. Do konkursu pomagała przygotować się jej katechetka Anna Żłobecka. - Uczyłam się długo, poznałam cały życiorys św. s. Faustyny. Zachwyciło mnie, że ona dążyła do szerzenia miłosierdzia Bożego i oddała się cała Bogu - mówiła Iwona.

Przed ogłoszeniem wyników spektakl o św. s. Faustynie pod kierunkiem s. Nikoli i ks. Michała Bartosiaka wystawili uczniowie z PSP w Skaryszewie.

Nagrody i dyplomy wręczał bp Henryk Tomasik. Podziękował wydziałowi za przygotowanie konkursu, w którym uczestniczy bardzo dużo dzieci, młodzieży, księżom, rodzicom, opiekunom, katechetom i dyrekcjom szkół za opiekę nad uczestnikami konkursu.

- Gratuluję wam, wszyscy jesteście zwycięzcami. Podjęliście bardzo ważny trud poznania czegoś bardzo ważnego - prawdy o Panu Bogu miłosiernym. W tym roku szczególnie dziękujemy za to, że Pan Bóg jest miłosierny dla nas i zastanawiamy się nad tym, czy my jesteśmy miłosierni dla innych, bo do tego nas zobowiązał Pan Jezus. W Kazaniu na Górze, które jest często nazywane "konstytucją królestwa Bożego", Pan Jezus powiedział: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". To jest zadanie dla nas. Miłosierdzie chrześcijańskie to czynna pomoc potrzebującemu i Pan Jezus będzie nas oceniał z tej właśnie postawy - czy potrafimy być miłosierni, czy potrafimy być dobrzy dla innych. S. Faustyna jest wspaniałą Apostołką Bożego Miłosierdzia i dla nas przewodniczką. Życzę wszystkim, abyśmy dobrze odczytali prawdę o Bogu miłosiernym, abyśmy także naśladowali s. Faustynę w świadczeniu miłosierdzia i głoszeniu miłosierdzia - powiedział ordynariusz.

Laureaci

I - Iwona Morawska, Rzepin,

II - Katarzyna Skrzynecka, Radom,

III – Weronika Cichacka, Dziebałtów.

Wyróżnienia: Julia Byszewska - Suskowola, Monika Dzik - Stare Słowiki, Gabriela Góźdź - Dąbrowa, Adam Kaczmarski - Zwoleń, Maria Minda - Kozienice, Kacper Odzimek - Sławno, Magdalena Pluta - Fałków.

Spektakl o św. s. Faustynie wystawili uczniowie ze Skaryszewa   Spektakl o św. s. Faustynie wystawili uczniowie ze Skaryszewa
Marta Deka /Foto Gość