Podaruj komuś kwiaty

Krystyna Piotrowska

publikacja 15.05.2016 18:24

To święto przyrody i ekologii, a jego głównym celem jest promowanie walorów przyrodniczych naszego kraju, naszej przyrody i jej różnorodności biologicznej. To też doskonała lekcja ekologii, nie tylko dla młodego pokolenia.

Na scenie wystapiły dzieci z radomskiego Niepublicznego Przedszkola, które nosi imię "Niezapominajka" Na scenie wystapiły dzieci z radomskiego Niepublicznego Przedszkola, które nosi imię "Niezapominajka"
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Radom, Nadleśnictwo Radom oraz leśnicy zaprosili na 15. obchody Święta Polskiej Niezapominajki. Obchodzone jest ono tradycyjnie 15 maja.

- Dzisiejsze święto jest bardzo mocno związane z osobą red. Andrzeja Zalewskiego, który przez wiele, wiele lat był wielkim miłośnikiem przyrody i rolnictwa, ale też propagatorem ekologii. We wspaniały sposób potrafił opowiadać o pogodzie i przyrodzie. Zawsze w jego audycjach można było znaleźć motywy związane z historią Polski, z naszą świadomością narodową i tym wszystkim, co jest wrośnięte w naszą tradycję i historię, a także tym wszystkim, co jest związane z naszym otoczeniem, środowiskiem. Pan redaktor mówił też, że to są na dobrą sprawę nasze polskie walentynki. Jest więc dobra okazja, żeby dziś swoim bliskim - jeśli nie niezapominajki - to jakieś inne kwiaty podarować - powiedział Paweł Sałek, wiceminister środowiska.

Wśród gości, którzy obok ministra również uczestniczyli w obchodach tego święta w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku, byli m.in. prof. Tomasz Borecki z SGGW w Warszawie, członek Kapituły Polskiej Niezapominajki, Roman Wójcik, wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, i Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki.

Obchody święta rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą red. Zalewskiemu, a umieszczoną w holu ośrodka.

Redaktor Andrzej Zalewski był długoletnim dziennikarzem Polskiego Radia, niestrudzonym propagatorem idei poszanowania przyrody, zwłaszcza lasów, pomysłodawcą i organizatorem Święta Polskiej Niezapominajki. Ośrodek w Jedlni imię red. A. Zalewskiego nosi od 2012 roku.

Spotkanie rozpoczął Andrzej Matysiak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Przypomniał, że ideą tego święta, podkreślaną przez redaktora, było zbliżanie do siebie ludzi i wzbudzania w nich serdeczności.

W części oficjalnej na scenie zaprezentował się koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Później należała już ona do uczniów ze szkół i placówek oświatowych z Radomia, Jedni-Letniska, Janowa i Zwolenia. Zaprezentowała się też Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu. Gwiazdą tego święta był zespół Chłopcy z Placu Broni.

W to coroczne wydarzenie wpisany jest zawsze kiermasz sztuki - tej ludowej i tej bardziej współczesnej. Można było też kupić miody, rośliny ogrodowe, sadzonki krzewów i drzew. Te można było też wygrać w konkursach przygotowanych i prowadzonych przez leśników.