Dostali klucze do miasta

Marta Deka

publikacja 19.05.2016 17:18

Jutro przedstawiciele grupy walczącej o lepszy byt dla niepełnosprawnych jadą do Warszawy, by przedstawić swoje postulaty. Będą rozmawiali m.in. na temat ubezwłasnowolnienia, służby zdrowia i finansowania środków potrzebnych do pielęgnacji niepełnosprawnych.

Integracyjny korowód przeszedł radomskim deptakiem Integracyjny korowód przeszedł radomskim deptakiem
Marta Deka /Foto Gość

W Radomiu mieszka ponad 20 tys. osób dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością. Organizowane po raz 13. Radomskie Dni Godności mają integrować i przełamywać bariery społeczne poprzez włączanie osób niepełnosprawnych w życie społeczne i kulturalne.

Pierwszy dzień obchodów rozpoczęła Msza św. w intencji osób niepełnosprawnych, której w kościele św. Jana Chrzciciela przewodniczył bp Henryk Tomasik.

Po Eucharystii uczestnicy spotkania w barwnym korowodzie integracyjnym, który prowadziła radomska Orkiestra Wojskowa, przeszli ul. Żeromskiego do parku Kościuszki. Tam w muszli koncertowej odbył się koncert integracyjny.

Na scenie prezydent Radosław Witkowski przekazał symboliczne klucze do miasta przedstawicielom Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Dzierzkowskiej.

- Radomskie Dni Godności to ważne dla naszego miasta wydarzenie, które wpisało się na stałe w kalendarz imprez. Sprzyja nam pogoda, dziś zaświeciło słońce nad Radomiem. Mam nadzieję, że będzie towarzyszyło waszym zabawom i integracji przez najbliższe trzy dni. Przekazując te klucze, mam nadzieję, że będziemy mogli razem zmieniać nasze miasto tak, abyśmy się wszyscy w naszym Radomiu dobrze czuli. Życzę wam dobrej zabawy - powiedział prezydent.

Sławomir i Joanna Kunowscy brali udział w imprezie z synem Andrzejem, który ma porażenie mózgowe, nie siedzi, nie mówi. - Takie dni są potrzebne, bo konsolidują środowisko. Ludzie się poznają ze sobą, jest pewna integracja. Szkoda tylko, że one tak krótko trwają. Gdyby te dni trwały trochę dłużej, dla naszych podopiecznych byłoby dużo lepiej - mówi pan Piotr.

Państwo Kunowscy dziś świętowali, ale przyznają, że system wsparcia niepełnosprawnych wymaga dużo zmian. Wraz z innymi rodzicami osób niepełnosprawnych stworzyli grupę, która walczy o lepszy byt dla podopiecznych. Jutro przedstawiciele tej grupy jadą do Warszawy, by przedstawić swoje postulaty. Będą rozmawiali między innymi na temat ubezwłasnowolnienia, służby zdrowia (chodzi o zniesienie rejonizacji i możliwość dostania się do specjalisty), będą też poruszane kwestie finansowania środków potrzebnych do pielęgnacji niepełnosprawnych.

Jutro, 20 maja, Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr tradycyjnie zaprasza na koncert integracyjny. W tym roku przy Fontannach od 12.00 do 13.30 wystąpi zespół Mixtura.

Trzeciego dnia, 21 maja, w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji „Borki” odbędzie się festyn integracyjny. Od 13.00 do 17.00 na przybyłych czeka wiele atrakcji. W programie m.in. regaty kajakowe, przejażdżki konne, występy artystyczne, pokazy Państwowej Straży Pożarnej, park rozrywki, konkursy z nagrodami, możliwość popływania łodzią Środowiskowo-Lekarskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz gorący poczęstunek.

- Organizujemy te imprezy zarówno dla osób niepełnosprawnych, jak i w pełni sprawnych, bo mają przełamywać bariery, które rodzą się w głowach. Przełamujemy bariery komunikacyjne, architektoniczne, ale trzeba przede wszystkim przełamywać bariery, które się rodzą w ludzkich głowach, a są zupełnie niepotrzebne. Podczas Dni Godności oferta skierowana jest w dużej części do dzieci i młodzieży, po to, aby oni już w dorosłe życie wchodzili bez tych barier - powiedział Marcin Gierczak, dyrektor MOPS.

Organizatorem Radomskich Dni Godności jest Radomskie Forum Integracyjne, w skład którego wchodzą: MOPS, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Szkoła Podstawowa, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Dom Kultury „Borki”, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr”.