Wdzięczność i zobowiązanie - nie tylko z pomnika

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 03.06.2016 22:03

Ten napis z pomnika Jana Pawła II, ustawionego przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego - "Wdzięczność i zobowiązanie" - przypomniał podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej bp Henryk Tomasik. W Radomiu odbyły się obchody 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II.

W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że 25 lat temu gościliśmy świętego W homilii bp Henryk Tomasik mówił, że 25 lat temu gościliśmy świętego
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Jest ten napis podsumowaniem postawy, jaka rodzi się, gdy wraca czas papieskiej wizyty. - Byłem wówczas na Mszy św. na lotnisku z córką. I wówczas nawet mi nie przeszło przez myśl, że po latach będę przemawiał podczas sesji Rady Miejskiej poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II i jego wizycie - mówił wiceprezydent Karol Semik.

Tradycją corocznych obrad rady jest zapraszanie z wykładem osób, które przybliżają jakieś wątki pontyfikatu i nauczania Jana Pawła II. W tym roku prelegentem był ks. inf. Stanisław Pindera, który przypomniał wiele - bardzo często nieznanych - szczegółów związanych z przygotowaniem papieskiej wizyty. Ks. Pindera był wtedy budowniczym radomskiego seminarium i odpowiedzialnym za kontakty ze strony Kościoła z władzami świeckimi. - Trzeba ten wykład opublikować w całości, by te sprawy mogła poznać jak najszersza liczba ludzi - mówił po sesji ks. Jarosław Wojtkun, rektor seminarium.

Wykład podczas sesji Rady Miejskiej wygłosił ks. inf. Stanisław Pindera   Wykład podczas sesji Rady Miejskiej wygłosił ks. inf. Stanisław Pindera
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Okazało się, że z obecnych na sesji, a było tam niemało osób, które organizowały papieską wizytę, nikt nie wiedział, że projekt wielkiej auli, w której Jan Paweł II poświęcił seminarium, powstał w USA, bo tam wylecieli na roczne stypendium jego autorzy. Niewiele osób pamiętało, że w dniu wizyty przygotowano w Radomiu 35 tys. miejsc parkingowych dla samochodów, dodatkowe 1100 dla autobusów i ponad 60 tys. miejsc noclegowych.

Obrady Rady Miejskiej odbywają się w gmachu, w którym w dniu wizyty Jana Pawła II mieściło się biuro prasowe. - To był czas jeszcze bez telefonów komórkowych, internetu i komputerów. Dla dziennikarzy przygotowano telex, fax, telefony, kilka maszyn do pisania i kserokopiarkę. Mieli też 6 telewizorów, w których mogli śledzić wizytę - opowiadał ks. Pindera.

Na wieczorną Mszę św. do katedry przybyły poczty sztandarowe szkół noszących imię Jana Pawła II. Koncelebrze przewodniczył bp Tomasik. - Panu Bogu dziękujemy za św. Jana Pawła II. Wspominamy jego wizytę sprzed 25 lat. Mamy świadomość, że wówczas wśród nas stanął święty. Dziś jest wśród nas także w swoich relikwiach. Patrząc na nie, podziękujmy w ciszy za jego wizytę w Radomiu. Powiedzmy mu także w ciszy naszych serc, co z jego wskazań chcemy realizować w naszym życiu - mówił w homilii ordynariusz.