Mural prawie gotowy

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 18.06.2016 11:28

Za tydzień o 13.00 przy pomniku upamiętniającym robotniczy protest z 25 czerwca 1976 r. Msza św. będzie centralnym momentem rocznicowych obchodów.

Mural powstał na wieżowcu obok pomnika robotniczego protestu z 25 czerwca 1976 r. Mural powstał na wieżowcu obok pomnika robotniczego protestu z 25 czerwca 1976 r.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Tuż obok pomnika na wieżowcu przy ul. 25 Czerwca w Radomiu malowany jest mural upamiętniający protestujących przed 40 laty, a potem brutalnie represjonowanych.

Po tamtym proteście, brutalnie stłumionym, aresztowano ponad 600 osób, a prawie 1000 wyrzucono z pracy.

Do tego protestu odniósł się Jan Paweł II przebywając 4 czerwca 1991 r. w Radomiu.

Papież modlił się przy tym pomniku, a wcześniej na lotnisku podczas Mszy św. mówił: „Podczas dzisiejszych odwiedzin zatrzymam się przy kamieniu-pomniku z napisem: Pamięci ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem roku 1976. To czasy bliskie, które Radom i cała Polska głęboko zapisały w swej pamięci. Można powiedzieć, że rok 1976 stał się wstępem do dalszych wydarzeń lat osiemdziesiątych. Kosztowały one wiele ofiar, aresztowań, upokorzeń, tortur (zwłaszcza praktykowanych pod nazwą ścieżki zdrowia), śmierci (między innymi jednego z sandomierskich duszpasterzy) - poprzez to wszystko torowały drogę ludzkiemu pragnieniu sprawiedliwości. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni (Mt 5,6). Czy łaknienie sprawiedliwości wyraża się także protestem? Robotniczym protestem, jak w roku 1976? Łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z pewnością oznacza dążenie do przezwyciężenia wszystkiego, co jest niesprawiedliwością i krzywdą, co jest pogwałceniem praw człowieka”.

Na tę wyjątkową Eucharystię zaprasza bp Henryk Tomasik:

„Czcigodni Księża
Drogie Osoby Życia Konsekrowanego
Drodzy Bracia i Siostry

25 czerwca 1976 roku w Radomiu, Ursusie i Płocku robotnicy upomnieli się o poszanowanie ich godności i praw protestując przeciw decyzjom ówczesnych władz.

Mija 40 lat od tamtych wydarzeń. Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy za wierność wartościom wówczas cierpieli. Będziemy modlić się za poszkodowanych oraz o pomyślność naszej Ojczyzny.

W sobotę, 25 czerwca, o 13.00, przy pomniku ofiar Radomskiego Czerwca, u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca, celebrowana będzie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Jego Eminencji Kard. Kazimierza Nycza, Metropolity Warszawskiego. W uroczystościach wezmą udział władze Państwowe. Transmisję uroczystości przeprowadzi TV Trwam. Zapraszam wszystkich Was, Drodzy Bracia i Siostry, do udziału w Mszy Świętej i wspólnej modlitwy dziękczynnej za odzyskaną wolność oraz o pomyślność naszej Ojczyzny".