Rodzina godna pozazdroszczenia

ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 05.07.2016 21:50

Podczas obchodów jubileuszu wielokrotnie podkreślano wręcz rodzinną atmosferę panującą we wspólnocie. Parafia w Rusinowie (dekanat Drzewica) obchodzi 90. rocznicę istnienia.

Przedstawiciele parafii dziękują Panu Bogu za Jego opiekę podczas 90 lat istnienia parafii Przedstawiciele parafii dziękują Panu Bogu za Jego opiekę podczas 90 lat istnienia parafii
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Rusinów jest starą polską wsią. W 1374 r. została przeniesiona z prawa polskiego na niemieckie. W XVI w. należała do parafii Smogorzów, a w XIX w. - do Nieznamierowic. Wiadomo, że w XVIII w. istniała w Rusinowie kaplica dworska. W odrodzonej po zaborach Rzeczypospolitej Rusinów dojrzał do bycia samodzielną parafią. Ta została erygowana 17 lipca 1926 r. Wówczas ordynariuszem diecezji sandomierskiej był bp Marian Ryx. To nie był łatwy rok w II RP. Sytuacja polityczna w kraju była bardzo napięta. 5 maja upadł rząd Aleksandra Skrzyńskiego. 12 maja doszło do przewrotu dokonanego przez Józefa Piłsudskiego. W czerwcu na urząd prezydenta został zaprzysiężony Ignacy Mościcki. Był to także rok sukcesów. To wtedy rozpoczęła się regularna emisja programu radiowego. Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem, pierwszy rekord świata ustanowiony przez Polaka. Wtedy też powstały Polskie Koleje Państwowe, a prymasem Polski został biskup śląski August Hlond. A na naszym terenie, w Radomiu, powstał klub sportowy Broń Radom.

W Rusinowie zaczęto wówczas budowę drewnianego kościoła. Nad jego powstaniem czuwał społeczny komitet kierowany przez Jana Abramczyka i Jana Wlazłę. Głównym fundatorem drewnianej świątyni był Samuel Kobylański. Dziełu patronowali ks. Stanisław Gruszka i ks. Michał Rzeszowski, pierwszy proboszcz Rusinowa.

Z czasem, już po II wojnie światowej, pojawiła się idea budowy kościoła murowanego. Nowa świątynia, według projektu architekta Marka Stanika z Radomia, architekta Ryszarda Dudy z Katowic i konstruktora Krzysztofa Anioła z Katowic, budowana była od 1985 r. staraniem ks. Bo­lesława Janisza, rusinowskiego proboszcza, który objął probostwo w 1982 r. Kościół w stanie surowym 12 września 1996 r. poświęcił bp Edward Materski. Uroczysta dedykacja miała miejsce 14 lipca 2006 r. Dokonał jej bp Zygmunt Zimowski.

Jubileuszowej Eucharystii z okazji 90. rocznicy parafii przewodniczył bp Piotr Turzyński. - 90 lat istnienia to piękny czas. Macie wspaniałych pradziadów, którzy tworzyli tę parafię i budowali drewniany kościół. Macie dziadków, ojców i was, którzy budowaliście ten murowany kościół. To wszystko tworzy dziedzictwo do zachowania i przekazania. I niech tak pozostanie, bo trzeba, by wiara była siłą i byście tą wiarą przyciągali kolejne pokolenia - mówił bp Turzyński.

Podczas jubileuszu rusinowscy gimnazjaliści przyjęli sakrament bierzmowania. - Dziś jesteśmy bliżej Chrystusa. On jest prawdą, ku której zmierzamy, i drogą, po której idziemy. Wiara jest kolumną, która się nie zachwieje, i przy niej będziemy stać - zapewniali bierzmowani.

- Dzisiaj obchodzimy niezwykłe podniosłe wydarzenie - 90 lat historii parafii w Rusinowie. Ta wspólnota promuje szacunek dla życia, szerzy wiarę i dobro. Uczy poszanowania wartości i buduje jedność lokalnego społeczeństwa. W kościele w Rusinowie możemy czerpać ze źródła mocy, jaką jest Pan. Dziękujemy kapłanom, którzy przez lata dbali o kościół, ks. Edwardowi Swatowi, obecnemu proboszczowi, oraz ks. kan. Bolesławowi Janiszowi, budowniczemu świątyni. Dziękujemy także mieszkańcom, którzy obecnością i zaangażowaniem przyczynili się do budowania parafii, która jest prawdziwą rodziną - mówił Krzysztof Urbańczyk, wójt gminy Rusinów.