Nowy rok Skautów Europy

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.09.2016 21:15

W ramach obowiązującego regulaminu było przekazanie nowych obowiązków oraz mianowania na wyższe stopnie. W Radomiu Skauci Europy (Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego) rozpoczęli nowy rok pracy i formacji.

Skauci Europy zapraszają w swoje szeregi Skauci Europy zapraszają w swoje szeregi
Z lewej ks. Marcin Gregiel. W środku z córką Antoniną Katarzyna Giska
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Skauci Europy spotkali się w parku Leśniczówka w Radomiu. Potem, po obrzędach w poszczególnych jednostkach, uczestniczyli w Mszy św. w kościele MB Królowej Świata (księża filipini), a następnie było wspominanie letnich obozów i wędrówek oraz wieńczący całość apel.

Duże zainteresowanie harcerek budził dziecięcy wózek. - To wózek mojej córeczki Antoniny. Ma 8 tygodni. Można powiedzieć, że ona jest tutaj najmłodszym wilczkiem, bo jeszcze w czasie ciąży była ze mną odwiedzać letnie obozy - mówi ze śmiechem Katarzyna Giska. - Kasia długi czas była filarem harcerek w parafii księży filipinów - dodaje ks. Marcin Gregiel, skaut Europy jeszcze z lat przedseminaryjnych, a obecnie duszpasterz skautów, opiekujący się harcerkami w radomskiej parafii pw. św. Piotra (os. Gołębiów II). - Byłam wilczkiem, a potem harcerką. Prowadziłam drużyny. W harcerstwie poznałam męża. Obecnie mieszkamy w Warszawie, ale nadal przyjeżdżamy do harcerzy tu, do Radomia, czy do Garwolina, skąd pochodzi Sławomir. - Harcerstwo dało mi niezapomniane przyjaźnie i pomogło wytyczyć kierunek w życiu. Ugruntowało moje ideały i wzmocniło relacje z Panem Bogiem - wyjaśnia K. Giska.

- Skauci to elita młodzieży - uważa ks. Piotr Woszczyk, filipin i skaut Europy. - Cieszę się, że jest taka grupa młodych ludzi, którzy chcą być wierni pewnym wartościom, wierni wierze Kościoła i temu, co proponuje Kościół katolicki. Każda z drużyn ma swojego patrona, na spotkaniach omawiamy ich życiorysy i wydaje się, że każdy chce coś zaczerpnąć od tych postaci. Noszenie munduru to też nasze świadectwo. Przez to chcemy pokazywać innym ludziom, że można żyć inaczej - dodaje.

W Polsce Skauci Europy (Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego) powstali w 1982 r., ale nawiązują do tradycji skautowej i harcerskiej liczącej sobie już ponad 100 lat. Dzielą się na trzy gałęzie: wilczki (8-12 lat), harcerki i harcerze (12-17 lat), przewodniczki i wędrownicy (powyżej 17 lat). Mówią o sobie, że są ruchem, w którym kultywuje się miłość do ojczyzny wraz z miłością do innych narodów, tak właściwą duchowi chrześcijaństwa. Działają w 20 krajach Europy, a w Polsce są uznani przez Konferencję Episkopatu Polski. W Radomiu jest około 300 harcerek i harcerzy.