Rozegrali 800 partii szachowych

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 21.11.2016 17:34

W Starachowicach zakończyły się VIII Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

Już po raz drugi zawody rozgrywano w hotelu „Senator” Już po raz drugi zawody rozgrywano w hotelu „Senator”
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Od dwóch lat Mistrzostwa Polski Ministrantów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych przebiegają według nowej formuły. Impreza trwa dwa dni i rozrosła się do dwóch niezależnych turniejów. Jeden dzień to turniej w Szachach Szybkich, a kolejny w Szachach Błyskawicznych. W zawodach biorą udział ministranci, ale organizatorzy postanowili, że dziewczęta, które są związane ze służbą liturgiczną ołtarza - scholanki, lektorki - też mogą w nich uczestniczyć.

- W porównaniu z rokiem ubiegłym dwukrotnie więcej zawodników zgłosiło się do gry w szachach błyskawicznych. Zagrało około 90 osób. W szachach szybkich zagrało ich 108. Z takiej frekwencji jesteśmy zadowoleni. To oznacza, że ta nowa formuł się przyjęła - powiedział Roman Kaput, prezes Katolickiego Klubu Szachowego Gambit. Klub Gambit działa od ponad 8 lat. Założony został przez Rycerzy Kolumba z Rady 14023, a przyświeca mu wychowanie dzieci i młodzieży przez grę w szachy.

Urszula Kaput jest instruktorem, ukończyła szkołę szachową. Uczy w PSP nr 6. To tam swoją siedzibę ma klub Gambit. - Mamy coraz więcej dzieci zainteresowanych szachami. Ta gra uczy radzenia sobie z porażką, ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny, poszanowania dla osoby z którą się gra. Rozwija pamięć, koncentrację, logiczne myślenie - zapewnia pani Urszula, prywatnie żona R. Kaputa.

Bogumił Muchowski mieszka w Lipuszu na Kaszubach. Jest uczniem II klasy LO. -Przyjechaliśmy grupą 12 zawodników z naszej parafii pw. św. Michała Archanioła. To mój 4. turniej w Starachowicach. Chcę tu być ze względu na prestiż tych zawodów i dla królewskiej gry, jaką są szachy. Polecam tę grę wszystkim, ona rozwija umysł i uczy rywalizacji - powiedział Bogumił. Z Lipusza przyjechała też Hanna Jutrzonka. Jest uczennica trzeciej klasy gimnazjum i jest scholanką.

Młodzi zawodnicy przyjechali ze swoimi opiekunami albo rodzicami.

Wojciech Prokopiuk przyjechał z dwoma synami. Obydwaj chodzą do klubu szachowego.

- Warto uczyć dzieci gry w szachy. Im więcej grają tym będą miały lepsze wyniki w nauce - mówi pan Wojciech. Marek Prokopiuk jest ministrantem w parafii pw. Świętej Trójcy w Terespolu. Jest uczniem II klasy gimnazjum. - Szachy to dla mnie rozrywka i oderwanie się od nauki. Do gry w szachy nakłonił mnie dziadek. Trochę uczył mnie tata - mówi.

Jakub Niczyporuk przyjechał z Konstantynowa z parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej. Ma II kategorię szachową. Jakub chwali wysoki poziom zawodów i jest pod wrażeniem miejsca w którym się one odbywają - hotelu „Senator”.

Mistrzostwa rozpoczęły się od wspólnej modlitwy pod przewodnictwem ks. Damiana Spiżewskiego, opiekun ministrantów w parafii MBNP. Zawodnicy rozegrali łącznie 800 partii szachowych.

Na zakończenie mistrzostw ich uczestnicy i opiekunowie spotkali się na Eucharystii w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy.

Organizatorzy mistrzostw to: parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach,
Katolicki Klub Szachowy Gambit, Rada Rycerzy Kolumba nr 14023 w Starachowicach, hotel „Senator”.

Wyniki VIII Mistrzostw Polski Ministrantów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Zawodnicy grali w trzech grupach wiekowych: szkoły ponadgimnazjalne, gimnazja i szkoły podstawowe.

 Zwycięzcy, organizatorzy i opiekunowie po Mszy św. w kościele pw. MBNP   Zwycięzcy, organizatorzy i opiekunowie po Mszy św. w kościele pw. MBNP
Archiwum Romana Kaputa

W Szachach Szybkich zawodnicy grali 9 rund systemem szwajcarskim z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Wynik drużyny liczony był w postaci sumy zdobytych punktów przez czterech najlepszych zawodników z danej parafii.

Tytuł Mistrza Polski wywalczyli:

szkoły podstawowe:

  1. indywidualnie - Szymon Skawiński z Radomia - parafia pw. św. Brata Alberta
  2. drużynowo - Kielce - parafia pw. Św. Stanisława Kostki

 szkoły gimnazjalne

  1. indywidualnie - Adam Kopaczewski z parafii Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny z Torunia
  2. drużynowo - Lipusz - parafia pw. św. Michała Archanioła

 szkoły ponadgimnazjalne

  1. indywidualnie - Adam Choina z parafii p.w. św. Kazimierza z Ostrowca Św.
  2. drużynowo - Kraków Pychowice - parafia pw. NSPJ

W Szachach Błyskawicznych zawodnicy grali 9 rund systemem szwajcarskim z tempem gry 5 minut na partię dla zawodnika. Tu również wynik drużyny liczony był w postaci sumy zdobytych punktów przez czterech najlepszych zawodników z danej parafii.

Tytuł Mistrza Polski wywalczyli:

szkoły podstawowe:

  1. indywidualnie – Szymon Skawiński z Radomia - parafia pw. św. Brata Alberta
  2. drużynowo - Kielce - parafia pw. Św. Stanisława Kostki

 szkoły gimnazjalne

  1. indywidualnie – Adam Kopaczewski z parafii Miłosierdzia Bożego i św. S. Faustyny z Torunia
  2. drużynowo - Lipusz - parafia pw. św. Michała Archanioła

 szkoły ponadgimnazjalne

  1. indywidualnie - Michał Choina z parafii p.w. św. Kazimierza z Ostrowca Św.
  2. drużynowo - Ostrowiec Św. - parafia pw. św. Kazimierza