Znak przynależności

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 08.12.2016 21:55

W Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu 16 alumnów założyło sutanny, a 6 wyraziło gotowość przyjęcia święceń.

Sutanny dla alumnów III roku poświęcił bp Adam Odzimek, który przewodniczył uroczystości Sutanny dla alumnów III roku poświęcił bp Adam Odzimek, który przewodniczył uroczystości
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

W homilii bp Adam Odzimek przywołał dwie osoby - praktycznie umierającego na nowotwór alumna, który otrzymał święcenia kapłańskie na ostatnie 2 miesiące życia, i księdza z Chin, który niebawem wróci z Polski do ojczyzny i może tam spodziewać się prześladowań. W kontekście tych dwóch obrazów pytał, czy ma sens bycie kapłanem i czy wiara w dzisiejszym świecie ma przyszłość. - Cieszymy się każdym nowym powołaniem, choć zauważamy, że jest ich mniej - mówił bp Adam, pokazując, jak w biblijnych scenach smutek miesza się z radością i nadzieją. - Grzech pierworodny postawił człowieka w dramatycznej sytuacji, ale Pan Bóg dał nadzieję, zapowiadając Niewiastę i Jej Syna. Niewiasta, Maryja, mówiąc: „Oto ja, służebnica Pańska”, podjęła się zadania, które nieraz wiązało się z bólem. Ale zawsze wtedy siłą dla Niej było wracanie do źródła, do tamtego „Oto ja” - powiedział biskup, podpowiadając alumnom podobny sposób.

- Wyglądam jak ksiądz, choć jeszcze długa droga do święceń kapłańskich, ale na razie wszystko idzie jak najlepiej - mówi Cezary Jagiełło, alumn III roku, bo to na tym etapie 6-letnich studiów i formacji klerycy otrzymują pozwolenie noszenia stroju duchownego. - To mój widzialny znak miłości i przynależności do Chrystusa i Kościoła - dodaje al. Arkadiusz Lenart.

- Sutanna to znak, że alumni chcą przyoblec nowego człowieka, bo formacja seminaryjna prowadząca do święceń kapłańskich nie jest tylko przysposobieniem do zawodu. Ona jest przeformatowaniem serca i całego człowieka, aby był oddany sprawom Bożym na ziemi, a to wymaga takiego nowego przyobleczenia. Tak więc sutanna jest widzialnym znakiem przynależności do tej drogi, którą oni podjęli - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD.

Obłóczyny w radomskim seminarium odbywają się 8 grudnia. Ten dzień, uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, jest patronalnym świętem WSD w Radomiu. Tego też dnia alumni V roku wliczani są do grona kandydatów do święceń diakonatu i kapłaństwa. Podczas liturgii po raz pierwszy odczytane zostały publicznie ich imiona i nazwiska, a oni wyrazili gotowość przyjęcia święceń. Ich pierwszy stopień - diakonat - otrzymają na zakończenie roku akademickiego, latem 2017 roku.