Odpust zupełny w trzech kościołach

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 12.02.2017 18:50

Bp Henryk Tomasik zachęca do skorzystania z łask Roku Świętego Brata Alberta.

Odpust zupełny w trzech kościołach

Bieżący rok został ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski Rokiem Roku Świętego Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), który zmarł 25 grudnia 1916 r.

Z tej okazji Stolica Apostolska wydała dekret zezwalający na uzyskanie odpustu zupełnego w trzech świątyniach naszej diecezji, których patronem jest Święty Brat Albert.

Są to kościoły: w Radomiu (os. Prędocinek), w Skarżysku-Kamiennej (ul. Spółdzielcza 52) i w Starachowicach (os. Orłowo).

Odpust pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego) może być uzyskany każdego dnia.

Oto tekst dekretu

Penitencjaria Apostolska (Prot. n. 7/17/I)

Dekret

Penitencjaria Apostolska, dla powiększenia pobożności wiernych i zbawienia dusz, mocą uprawnień w szczególny sposób udzielonych przez Ojca Świętego Franciszka, sprzyjając prośbom przesłanym przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Henryka Mariana Tomasika, Pasterza Diecezji Radomskiej, łaskawie udziela z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego, który pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna, modlitwa w intencjach Ojca Świętego) może być uzyskany każdego dnia przez wiernych prawdziwie żałujących za grzechy i poruszonych miłością, jeśli w jubileuszowym Roku Świętego Brata Alberta (Adama Chmielowskiego), ogłoszonym przez Konferencję Episkopatu Polski, trzy parafialne świątynie pod wezwaniem tego Świętego Brata Alberta, znajdujące się w diecezji radomskiej, w formie pielgrzymki będą nawiedzać i tam w jubileuszowych celebracjach pobożnie uczestniczyć będą lub przynajmniej przy relikwiach Świętego przez odpowiedni odstęp czasu oddadzą się pobożnym rozmyślaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Brata Alberta.

Odpust ten także może być ofiarowany na sposób wstawiennictwa za dusze wiernych w czyśćcu cierpiące.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą wyjść domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, po wyrzeczeniu się jakiegokolwiek grzechu i postanowieniu wypełnienia, kiedy tylko będzie to możliwe, trzech zwykłych warunków, jeśli z jubileuszowymi celebracjami będą łączyć się duchowo, modlitwy i cierpienia swoje lub niedogodności życia Miłosiernemu Bogu ofiarując.

Aby zaś dostęp do Boskiego przebaczenia, uzyskiwanego za pośrednictwem władzy Kościoła, stawał się łatwiejszy stosownie do pasterskiej miłości, Penitencjaria Apostolska usilnie prosi o to, aby Proboszczowie i kapłani posiadający władzę spowiadania ochoczo i wspaniałomyślnie ofiarowali się sprawowaniu sakramentu pokuty.

Niniejszy dekret będzie obowiązywał jedynie przez rok jubileuszowy Świętego Brata Alberta. Bez względu na jakiekolwiek inne rozporządzenia.

Mauro kardynał Piacenza, Penitencjarz Większy

ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens

Kościół pw. Świętego Brata Alberta w Radomiu (ul. Armii Ludowej 4)   Kościół pw. Świętego Brata Alberta w Radomiu (ul. Armii Ludowej 4)
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Kościół pw. Świętego Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej (ul. Spółdzielcza 52)   Kościół pw. Świętego Brata Alberta w Skarżysku-Kamiennej (ul. Spółdzielcza 52)
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Kościół pw. Świętego Brata Alberta w Starachowicach (ul. Bema 16)   Kościół pw. Świętego Brata Alberta w Starachowicach (ul. Bema 16)
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość