Szczyt W 18

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 08.03.2017 17:33

Zjazd Stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", a dokładnie zarządów wspólnot akademickich, odbył się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym "Emaus" w Turnie koło Białobrzegów.

Ks. Dariusz Kowalczyk i stypendyści podczas spotkania w Turnie Ks. Dariusz Kowalczyk i stypendyści podczas spotkania w Turnie
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

- Nazywamy go Szczytem w Turnie W 18. Dlatego szczyt, bo są to same zarządy osiemnastu wspólnot akademickich naszej fundacji. Jest tu cała Polska. To ci, którzy zostali wybrani przez wspólnoty akademickie naszej fundacji, i są odpowiedzialni za te społeczności - powiedział ks. Dariusz Kowalczyk, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Taki szczyt zbiera się dwa razy w roku (we wrześniu i na przełomie lutego i marca), aby podsumować minione semestry - zobaczyć, co udało się zrobić, jak wyglądało zaangażowanie wolontariackie podczas organizowanych przez fundację wydarzeń. Jest też czas na skupienie i modlitwę.

- Teraz bardzo intensywnie pracujemy w związku z kampanią 1 proc. podatku dochodowego, żeby zebrać odpowiednią kwotę na stypendia. Przygotowujemy programy formacyjne na rekolekcje, pracujemy nad Dniem Papieskim, który zaplanowany jest na 8 października pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Zastanawiamy się, co można zrobić zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym, sportowym, charytatywnym. Intensywnie zajmujemy się obozami, które będą dla studentów na początku lipca w Tarnowie oraz dla liceum i gimnazjum w Białymstoku, a dla absolwentów szkół średnich we wrześniu w Myczkowcach nad Soliną - opowiada ks. Kowalczyk.

Jak podkreśla, obóz dla absolwentów ma szczególne znaczenie dla jego uczestników, bo ci opuściwszy małe miejscowości, idą do dużych miast i tam mogą czuć się obco. Podczas obozu poznają innych stypendystów, którzy wprowadzą ich do akademickiej wspólnoty.

- Mamy też szkolenie medialne. Prowadzą je znani dziennikarze Patrycja Michońska-Dynek i Sławomir Dynek. To ludzie głęboko zakorzenieni w doświadczeniu Kościoła. Szkolą w bardzo podstawowych, ale także istotnych kwestiach, od wypowiedzi - merytoryczności tej wypowiedzi, języka, którym należy się posługiwać, aby być zrozumianym, aż po wiedzę, jak działa informacja i jak często trzeba ją przekazywać, żeby dotarła do słuchacza - wylicza ks. Kowalczyk.

Emilia Koneczna jest studentką we wspólnocie kieleckiej, pochodzi z naszej diecezji. Pełni funkcję szefa wspólnoty kieleckiej Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". - To czas, w którym każdy ma swoje „5 minut”, może przedstawić pomysły na działanie wspólnot, na to, co można zorganizować w danym mieście. Dzielimy się swoimi doświadczeniami i pomysłami, przez co pozostałe wspólnoty czerpią pomysły na inicjatywy możliwe do podjęcia u siebie. Jeśli mamy problemy, możemy je tu rozwiązać. Wielu z nas po raz pierwszy pełni funkcję szefa. Rozmowa i wymiana doświadczeń pomagają nam się odnaleźć, podpowiadają, jak mobilizować ludzi, jak tworzyć ciekawe spotkania. No i chętnie spotykamy się w tym gronie, bo znamy się od dawna, lubimy się - powiedziała Emilia.

Karol Daniluk przyjechał z Warszawy, jest prezesem Stowarzyszenia Absolwentów Dzieła Nowego Tysiąclecia. Stowarzyszenie powstało 5 lat temu. - To kolejna propozycja na trwanie we wspólnocie, którą tworzyliśmy jako studenci. Chcemy kontynuować to, co robi fundacja, czyli wspierać ją w promowaniu osoby i nauczania Jana Pawła II, a w dalszej przyszłości działać na rzecz wsparcia finansowego. Moje zadanie tutaj to pokazanie bliżej naszego stowarzyszenia i tego, czym się zajmujemy. Chcemy zachęcić liderów, a przez nich innych stypendystów, żeby po zakończeniu studiów przystąpili do naszego stowarzyszenia i działali dalej. Bo to też forma odwdzięczenia się fundacji za to wszystko, co od niej dostaliśmy - mówi K. Daniluk.

Stowarzyszenie absolwentów założyło w 2015 roku niepubliczne przedszkole o nazwie „Lolek”. - To namacalny wymiar naszej działalności, która skupia się na tym, by mówić najmłodszym o Janie Pawle II - dopowiada prezes Karol.