Katolik się otworzył

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 09.04.2017 11:50

Zmiany struktury szkolnictwa wymusiły zmiany również i w radomskim Katoliku. Dawne gimnazjum przekształcone będzie w katolicką szkołę podstawową.

Ks. Mirosław Prasek i Joanna Wieczorek (siedzi) zapraszają młodych ludzi do podjęcia nauki w Katoliku Ks. Mirosław Prasek i Joanna Wieczorek (siedzi) zapraszają młodych ludzi do podjęcia nauki w Katoliku
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Katolickie Liceum Ogólnokształcące i Katolickie Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu przy ul. Grzybowskiej 22 to szkoła z renomę. Liceum w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 25-lecia istnienia.

W czasie, gdy młodzi ludzie stają przed wyborem nowej szkoły, placówka zorganizowała dzień otwarty i zaprosiła uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do zapoznania się ze swoją ofertą programową. Po szkole oprowadzali uczniowie, ale była też możliwość spotkania z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

Zmiany struktury szkolnictwa wymusiły zmiany również i w Katoliku. Dawne gimnazjum przekształcone będzie w katolicką szkołę podstawową.

- Rozpoczynamy od 7 klasy. Co zrobić, żeby uczniowie chcieli do nas przyjść, żeby zmienić szkołę i z klasy 6 przyjść do nas do 7 klasy? Proponujemy ciekawą ofertę w nauczaniu. Chcemy zrobić klasy dwujęzykowe, żeby codziennie był język angielski i język niemiecki na przemian. Chcemy zastosować coś takiego, jak jest na kursach intensywnego nauczania. Chcemy kontynuować angielski i myślę, że tu dojdziemy, tak jak to jest w klasyfikacji języków europejskich do B1. Natomiast jeśli ktoś jest na wyższym poziomie, to może i podwyższymy. Chcemy uczyć języka niemieckiego od podstaw i dojść do A2, jak również dalej przygotowywać ich do tego, żeby mogli zdawać certyfikat języka niemieckiego DSD. To darmowy certyfikat i egzaminy są przeprowadzane przez Ministerstwo Kultury Niemiec u nas w szkole - powiedział ks. Mirosław Prasek COr, dyrektor placówki, przełożony domu Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu.

Wiadomo już, że matematyka wróciła do łask i jest na maturze. Placówka chce od wczesnych lat szkoły podstawowej dobrze przygotowywać uczniów z tego przedmiotu, dlatego tworzone będą klasy matematyczne.

- To będzie szkoła podstawowa wyznaniowa, katolicka. Mamy kształtować całego człowieka, rozwijając go również duchowo, nie tylko intelektualnie - aby ten intelekt mógł unieść również osobowość. Dlatego jako szkoła wyznaniowa, katolicka, oparta o wartości ewangeliczne, chcemy, żeby w naszej szkole było to bardzo jednoznaczne - wartości ewangeliczne obowiązują każdego człowieka. Obowiązują katolika, który przyjmuje wiarę w Jezusa i dokonuje potem wyborów, zgodnie z wartościami ewangelicznymi. Również wiara liczy się w wyborach życiowych. Takiego chcemy ukształtować absolwenta. Jeżeli by potem został u nas jeszcze w liceum czteroletnim, to byłoby pięknie, bo będzie miał dalszą możliwość rozwoju - podkreślił ks. M. Prasek.

Joanna Wieczorek jest wicedyrektorem Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu. - Uczniom LO proponujemy kształcenie w kilku kierunkach: społeczno-prawnym - gdzie wiodącymi przedmiotami będą j. polski, historia i WOS, ekonomicznym - przedmiotami wiodącymi będą matematyka i geografia. Mamy również zaproponowany kierunek o charakterze medycznym, pod patronatem wydziału biologii i biotechnologii UMSC w Lublinie - który zaczyna cieszyć się dość dużym zainteresowaniem. No i kierunek politechniczny. Tu przedmioty wiodące to matematyka i fizyka. Oczywiście we wszystkich proponowanych klasach będziemy uczyć języka na poziomie rozszerzonym. Jest to język do wyboru angielski i niemiecki i na poziomie podstawowym i też do wyboru język francuski. Uczymy w małych grupach, międzyoddziałowych dostosowanych poziomami do wiedzy uczniów i ich możliwości. Mamy także możliwość uzyskania certyfikatu DSD - także na poziomie licealnym.

Dla wszystkich, którzy odwiedzili szkołę przygotowane były upominki. Pod kierunkiem nauczyciela plastyki Urszuli Wolszczak-Paluch uczniowie zrobili kolorowe pisanki i motylki. Z kolei uczniowie, którzy uczą się języka francuskiego zapraszali do kawiarenki na pyszne ciasta.

- Razem z moją klasą przygotowałam kawiarenkę francuską, bo uczę się języka francuskiego - to klasa humanistyczna z językiem francuskim. Chodzę do tej szkoły od trzech lat i zostanę na pewno w liceum. Polecam tę szkołę ze względu na wysoki poziom nauki i taką domową atmosferę. Szkoła nie jest duża, jest tu około 300 uczniów. Często do naszej szkoły przyjeżdżają różni ciekawi ludzie, a w naszym Oratorium mają miejsce się różne kulturalne wydarzenia. Działa też Teatr "Scene", który ma duże osiągnięcia. Bardzo polecam tę szkołę - powiedziała Paulina Wdowiak, uczennica kl. 3c gimnazjum

Więcej na temat szkoły na: klo.radom.pl