Mamy dbać o tę ziemię i ludzi

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.05.2017 22:00

- Polskość to wspólne dobro, to dar, to łaska, ale także odpowiedzialność - mówił w homilii bp Piotr Turzyński.

Bp Piotr Turzyński przewodniczył Eucharystii w radomskim kościele garnizonowym Bp Piotr Turzyński przewodniczył Eucharystii w radomskim kościele garnizonowym
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w całej diecezji. W Radomiu rozpoczęły się Mszą św. w kościele garnizonowym. W uroczystość NMP Królowej Polski przez wstawiennictwo Matki Bożej modlono się o pomyślność dla naszej ojczyzny, za tych, którzy nią kierują, i za jej mieszkańców. Eucharystii przewodniczył bp Turzyński.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta, władz samorządowych, zaproszeni goście, poczty sztandarowe, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń kombatanckich, organizacji społecznych, szkół, żołnierzy oraz parafianie.

- W uroczystość MB Królowej Polski zaglądamy w przeszłość, do historii, aby z szacunkiem popatrzeć na pokolenia, które żyły przed nami, aby uczyć się na ich błędach i spoglądamy ku przyszłości - mówił w homilii bp Piotr. Przypomniał, że ta uroczystość łączy dwa momenty w historii. Pierwszy to śluby króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej, gdy monarcha zawierzył Polskę Matce Bożej. Drugi fakt historyczny to Konstytucja 3 Maja. To pierwsza konstytucja uchwalona w nowożytnej Europie, a druga w świecie, po Stanach Zjednoczonych.

- Dzisiaj modlimy się za ojczyznę i chcemy sobie uświadomić, że jest obowiązek miłości ojczyzny. Skąd on wynika? Wynika także z naszej wiary chrześcijańskiej. Przecież wszystko jest darem. Nie wzięliśmy sobie życia i tej ziemi, ludzi, historii. Pan Bóg nas stworzył. Dał nam życie w tym miejscu, pośród takich ludzi. Jeśli nie akceptuje się daru, nie akceptuje się też tego, kto ten dar daje. Obowiązek miłości ojczyzny wynika także z czwartego przykazania. Źródło słowa ojczyzna, bierze się od „ojca”, „ojcowizny”. Czcij ojca i matkę, czyli także ojczyznę, tu, gdzie żyli twoi przodkowie - podkreślał. Biskup zaznaczył, że są tacy, których cechuje kosmopolityzm. Kochają najpierw obcych, a potem swoich. - Jednak najpierw jesteśmy Polakami, a potem obywatelami świata, Europejczykami. Nie zgodzimy się - bo były takie koncepcje - że „polskość to nienormalność”, że „państwo jest teoretyczne”. Nie! To jest nasza matka, ci ludzie, ta ziemia i mamy najpierw obowiązek zadbać o tę ziemię, o tych ludzi i to jest prawdziwy patriotyzm. Nie zaniedbując przy tym innych i miłując ich - mówił.

Podczas uroczystości przedstawiciele Zarządu Okręgu Radom Krajowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przekazali do kościoła garnizonowego kilka swoich medali i odznaczeń. Dziękowali za dar życia w służbie Bogu i ojczyźnie.

Po Mszy św. uczestnicy przeszli przed świątynię, na pl. Konstytucji 3 Maja. Tu odbył się uroczysty apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Później na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.