Radom 26 lat temu gościł św. Jana Pawła II

Krystyna Piotrowska Krystyna Piotrowska

publikacja 03.06.2017 13:48

- To była pierwsza wizyta papieża w wolnej Polsce po przełomie roku 1989. Mieliśmy świadomość, jak wiele zostało przez komunizm zniszczone, nie tylko w wymiarze ekonomicznym i politycznym - mówił ks. kan. Andrzej Jędrzejewski.

W swoim wystąpieniu ks. kan. Andrzej Jędrzejewski mówił „O demokracji i dobru wspólnym w kolejną rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu” W swoim wystąpieniu ks. kan. Andrzej Jędrzejewski mówił „O demokracji i dobru wspólnym w kolejną rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu”
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

W kwietniu 2005 roku, po śmierci Papieża Jana Pawła II, radni miejscy podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia 4 czerwca Dnia Pamięci Jana Pawła II w podzięce za „wielki skarbiec nauczania papieskiego Jana Pawła II, Jego doniosłe dla świata i narodu polskiego świadectwo wiary, miłości i nadziei”.

Data ta nawiązuje do wizyty papieża Jana Pawła II w Radomiu w 1991 roku. Radni zdecydowali, że co roku będzie zwoływana uroczysta sesja seminaryjna poświęcona nauczaniu Ojca Świętego.

XLIX Uroczysta Sesja Rady Miejskiej odbyła się jak zawsze w Sali Urzędu Stanu Cywilnego. Poprowadził ją przewodniczący rady Dariusz Wójcik.

Uczestniczyli w niej obok radnych m.in. przedstawiciele duchowieństwa z bp. Piotrem Turzyńskim. Poproszony o wypowiedź biskup przypomniał, że to dzięki św. Janowi Pawłowi II padł mur berliński, dzięki niemu radzieckie wojska wyszły z Polski, a my odzyskaliśmy niepodległość.

To on głosił w tym niespokojnym i trudnym czasie o Europie ojczyzn, co jest ciągle ważne i aktualne. Biskup podziękował także za inicjatywę Rady Miejskiej gromadzenia się w rocznicę wizyty wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, aby pochylać się nad jego dziedzictwem.

Kolejnym punktem spotkania był wykład ks. kan. Andrzeja Jędrzejewskiego, proboszcza parafii pw. św. Stefana na radomskim Idalinie, wykładowcy Katolickiej Nauki Społecznej, socjologii i religii w radomskim WSD. Ksiądz mówił na temat: „O demokracji i dobru wspólnym w kolejną rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Radomiu”

- To była pierwsza wizyta papieża w wolnej Polsce po przełomie roku 1989. Mieliśmy świadomość, jak wiele zostało przez komunizm zniszczone, nie tylko w wymiarze ekonomicznym i politycznym. Rozpoczynał się czas budowania demokratycznego państwa. Było w nas bardzo dużo zapału i entuzjazmu, ale były też pierwsze rozczarowania. Wiedzieliśmy już, że ta wolność wcale nie będzie taka łatwa - mówił ks. Jędrzejewski.

W dalszej części wystąpienia przypominał za Janem Pawłem II fundamenty prawdziwej demokracji. Podkreślił również, jak wielką wartość w jej budowaniu ma troska i budowanie dobra wspólnego.

Po zakończonej sesji w radomskiej katedrze sprawowana była pod przewodnictwem bp. Turzyńskiego Msza św., w czasie której dziękowano Bogu za obecność św. Jana Pawła II w Radomiu. Było to 26 lat temu. Po Mszy św. bp. Turzyński udzielił obecnym błogosławieństwa relikwiami św. Jana Pawła II.

Po Eucharystii wystąpił szwedzki chóru BOO Chamber Choir. Goście przyjechali ze Sztokholmu. Chór został założony w 1900 roku i długo działał jako chór kościelny. Dopiero od 1999 roku został przekształcony w chór kameralny. W 2015 roku przyjął nazwę Boo Chamber Choir.

Zespół występuje w składzie około 24 śpiewaków, specjalizując się w wykonanych dzieł muzyki klasycznej, należących do skandynawskiego kręgu kulturowego. W repertuarze znajdują się dzieła zarówno kompozytorów dawnych jak i współczesnych. Nawiązując do swojej tradycji, chór specjalizuje się w muzyce sakralnej.

Od 1999 roku zespołem kieruje dyrygent Helena Edgart, która jest absolwentką, założonej w 1771 przez Gustawa III, Szwedzkiej Królewskiej Akademii Muzycznej (Kungl. Musikaliska Akademien) o specjalizacji muzyka sakralna i kościelna. Od tego czasu zespół jest zapraszany na trasy koncertowe w Europie (ostatnie we Francji, Włoszech, Niemczech, Irlandii i Białorusi), poszerza repertuar i nagrywa płyty. Kilka lat temu został zaliczony do grupy 20 najlepszych chórów skandynawskich.

Organizatorzy koncertów chóru w naszej diecezji to Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, Radomskie Bractwo Strzelców Kurkowych oraz Fundacja Salus Et Fakultas.