Wydarzenie roku: rocznica Czerwca '76 w Radomiu

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 07.06.2017 15:10

Zeszłoroczne obchody 40. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 zwyciężyły w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku.

Kulminacją trwających miesiąc obchodów (wystaw, koncertów, sympozjów, itp.) była Msza św. sprawowana 25 czerwca przy pomniku radomskiego protestu. Kulminacją trwających miesiąc obchodów (wystaw, koncertów, sympozjów, itp.) była Msza św. sprawowana 25 czerwca przy pomniku radomskiego protestu.
W Eucharystii, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, wzięli udział przedstawiciele władz różnego szczebla na czele z Andrzejem Dudą, prezydentem RP.
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Organizatorem było Muzeum Historii Polski, a o wyborze laureata zdecydowali w głosowaniu internauci. Nagrody w plebiscycie na "Wydarzenie Historyczne Roku 2016" przyznawane są w 3 kategoriach: "Wydarzenie" (tu znalazły się radomskie obchody), "Wystawa" oraz "Edukacja i multimedia".

- Czerwiec '76 to bardzo ważna data na polskiej drodze do wolności. Mam nadzieję, że ubiegłoroczne obchody 40. rocznicy przywróciły dumę miastu, radomianom i wszystkim bohaterom Czerwca '76. Odbywały się one pod hasłem "Zaczęło się w Radomiu". Wielu historyków mówiło, że nie byłoby takiego Sierpnia 80 i nie byłoby takiej Solidarności, gdyby nie Czerwiec 1976 roku. Za to chciałbym podziękować bohaterom Czerwca i już teraz zaprosić wszystkich na obchody 41. rocznicy - powiedział prezydent Radosław Witkowski, odbierając nagrodę.

- Prezydent podziękował jednocześnie współorganizatorom obchodów czyli Stowarzyszeniu Radomski Czerwiec 76 i Zarządowi Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska - informuje Janusz Kalinowski z biura ds. informacji prasowej i publicznej prezydenta Radomia.

Celem plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych w minionym roku. Na obecną turę konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Belgii, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Irlandii.

Warto przypomnieć zwycięzców dwóch wcześniejszych edycji konkursu:

2015 r. - wystawa stała Muzeum Katyńskiego (kategoria "Wystawa"), rekonstrukcja historyczna "Obława Augustowska. Lipiec 1945" (kategoria "Wydarzenie"), społeczna akcja "Chwalimy się Powstaniem" (kategoria "Edukacja i multimedia").

2014 - wystawa "Krakowscy Wyklęci" przygotowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (kategoria "Wystawa"), otwarcie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (kategoria "Wydarzenie"), "Projekt: Pilecki" (kategoria "Edukacja i multimedia").