Muzyka płynęła do nieba

Marta Deka Marta Deka

publikacja 12.06.2017 00:40

- Dziś człowiek się ociera o człowieka niemal do krwi, a czuje się samotny. Bardziej niż chleba i pieniędzy potrzeba nam serca i miłości, i drugiego człowieka - mówi ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium MB Miłosierdzia.

Na festiwal przyjechali muzycy z różnych stron diecezji Na festiwal przyjechali muzycy z różnych stron diecezji
Marta Deka/ Foto Gość

W parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej już po raz 10. odbył się Integracyjny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej „Muzyką do Nieba”.

- Bardzo mnie cieszy, że taki integracyjny festiwal odbywa się przy naszym sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Możemy go organizować dzięki sponsorowi - Leszkowi Wojteczkowi z firmy Wtórpol. Integracja jest potrzebna. Dziś człowiek się ociera o człowieka niemal do krwi, a czuje się samotny. Bardziej niż chleba, bardziej niż pieniędzy, potrzeba nam serca i miłości, i drugiego człowieka. Trzeba, byśmy razem się spotykali i wspólnie bawili - mówi ks. Karbownik.

Festiwal składał się z dwóch części. Najpierw występowały osoby niepełnosprawne. Każdy z 10 zespołów otrzymał nagrodę finansową od firmy Wtórpol oraz rower rehabilitacyjny od Fundacji "Eco Textil".

W drugiej części odbył się konkurs piosenki chrześcijańskiej. Rywalizowała w nim, jak dotąd, rekordowa liczba wykonawców - w sumie 24 solistów i zespołów. - Kiedy prześledzimy historię festiwalu, możemy zaobserwować doskonalenie się wykonawców. Coraz częściej są występy na żywo, bez tych paskudnych playbacków czy półplaybacków. To jest piękne, że coraz więcej ludzi od tego odchodzi. Może skromniej, z jednym instrumentem, ale starają się śpiewać na żywo. To jest dobry zwiastun - mówi ks. Andrzej Zarzycki, przewodniczący jury i wykładowca muzyki w WSD w Radomiu. - Oceniając występy, staramy się doceniać tych, którzy wykonują własny repertuar. Doceniamy technikę i pomysł na aranżację - dodaje.

W kategorii solistów pierwsze miejsce - ex aequo - zajęli Jan Markowski i Natalia Boruń, drugie - Małgorzata Sawina. W kategorii zespołów zwyciężyła grupa wokalno-instrumentalna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Skarżysku-Kamiennej. Drugie miejsca zajęły suchedniowski chór Sonatina i zespół Astra Dei z Sorbina. Wyróżniono zespół Ostra Brama. Nagrodę specjalną jury otrzymał Edward Orłowski za improwizację skrzypcową.

Po zmaganiach konkursowych śpiewała schola parafialna z sanktuarium i zespół Żuki. Podczas imprezy Rycerze Kolumba sprzedawali kupony na loterię - do wygrania były telewizor, rower, elektryczna deskorolka i tablet. Nagrody laureatom wręczał bp Henryk Tomasik.

Honorowy patronat na festiwalem objęli bp Tomasik i L. Wojteczek, właściciel PPHU Wtórpol Sp. z .o.o.