mOWES pomaga w walce z bezrobociem

ks. Zbigniew Niemirski ks. Zbigniew Niemirski

publikacja 15.07.2017 16:10

Pod skrótem kryje się Mazowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej. Radomskie biuro posiada w siedzibie Centrum Młodzieży Arka na Starym Mieście.

Radom, plac Stare Miasto 2, tu mieści się radomskie biuro mOWES Radom, plac Stare Miasto 2, tu mieści się radomskie biuro mOWES
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Ośrodek powstał w celu udzielania wsparcia osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. - Dajemy przysłowiową wędkę, a nie samą rybę. Pokazujemy więc, JAK, Z KIM i CZYM. Bezrobotni, niepełnosprawni, uzależnieni, słowem - zagrożeni wykluczeniem społecznym mogą liczyć na pomoc w złowieniu pomysłów na własne przedsiębiorstwa socjalne. Na każdym etapie budowania własnego społecznie odpowiedzialnego biznesu mOWES wspiera takie inicjatywy organizacyjnie, doradczo i szkoleniowo - zapewniają.

Mimo spadku bezrobocia (średnia krajowa to 7,4%) według danych GUS z końca maja 2017 r. stopa bezrobocia w podregionie radomskim wynosi 16,3% i jest druga co do wielkości w Polsce, zaś wśród powiatów - przoduje szydłowiecki - tu stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju i wynosi 26,6%. Problemom bezrobocia wychodzi naprzeciw ekonomia społeczna, która np. we Francji daje pracę 7% wszystkim zatrudnionym.

Z pomocy mOWES skorzystano już skutecznie w Radomiu. W jej wyniku powstała Spółdzielnia Socjalna „Reduar” i Spółdzielnia Socjalna „Rodzinna”. Stowarzyszenie im. Ojca Pio w Radomiu miało za sąsiada Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Alojzów i Okolic. Pierwsze prowadziło hospicjum dzienne dla dzieci, drugie prowadziło szkołę. Wkrótce w ramach spółdzielni socjalnej w Radomiu powstał gabinet rehabilitacyjny, w którym swoje usługi oferuje np. fizjoterapeuta, a w Alojzowie - bardzo potrzebny klub malucha, a dodatkowo jeszcze pracownia rękodzieła. - W drużynie jest łatwiej, o wiele łatwiej, zwłaszcza jeśli to drużyna rodzinna - mówi Dorota Wilk, członek Spółdzielni Socjalnej „Rodzinna”, która wcześniej przez 20 lat pozostawała bez pracy. Pani Dorota dała się namówić swojej synowej i wspólnie z innymi członkami rodziny prowadzą usługi cateringowe w Radomiu. Odkryciem stały się ich pączki. Organizują także imprezy okolicznościowe: chrzciny, przyjęcia komunijne.

Ośrodek czeka na zgłoszenia do końca lipca. Z oferty mOWES skorzystać mogą grupy inicjatywne, którymi mogą być:

- Osoby fizyczne oddalone od rynku pracy (zagrożone wykluczeniem społecznym lub ubóstwem, tj. m.in. osoby bezrobotne, osoby do 30. lub powyżej 50. roku życia o statusie poszukujących pracy, niepełnosprawne, wychodzące z bezdomności, uzależnień, zwalniane z zakładów karnych, chore psychicznie, uchodźcy itp.).

- Osoby prawne - tzw. podmioty ekonomii społecznej, tj. np. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie pracy, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, kluby sportowe, parafie, Centra i Kluby Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, spółki non-profit, ale także szkoły itp. Pomoc będzie także dotyczyć przekształcenia podmiotu ekonomii społecznej w przedsiębiorstwo społeczne (tzw. ekonomizacja - czyli rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej). Wśród osób prawnych są także mogące założyć np. spółdzielnie socjalną jednostki samorządu terytorialnego.

Biuro mOWES znajduje się w Radomiu, plac Stare Miasto 2 (w siedzibie Centrum Młodzieży Arka). Dyżury odbywają się w poniedziałki (godz. 9-13), we wtorki (10-13) i w czwartki (13 do 18).

Kontakt: Agnieszka Bulska, animator w subregionie radomskim

tel. +48 600 923 287

abulska@cofund.org.pl